Çaydanlık Dergisi Sayıları

6. Sayı
TARIHTE VE GÜNÜMÜZDE MASAL KAVRAMI VE TÜRK MASAL GELENEGI ÜZERINE TESPITLER
TARIHTE VE GÜNÜMÜZDE MASAL KAVRAMI VE TÜRK MASAL GELENEGI ÜZERINE TESPITLER

Insanlik yüzbinlerce yildir varligini, çok zorlu doga kosullarinda ve kendinden üstün fiziki güce sahip canlilarla olan mücadelesini kazanabilmeye borçludur.


Prof. Dr. Özkul Çobanoglu 8201
6. Sayı
MASALSIZ ÇAG
MASALSIZ ÇAG

Türk mizahinin büyük bilgesi Nasrettin Hoca’nin bir fikrasi vardir. Bir gün bir minarenin dibine gelir, etrafindakiler “Hoca, buna ne derler?” diye sorarlar. Hoca da “Ne olsa gerek? Yas kuyudur, güne karsi asmislar, kurutuyorlar.” der.


Prof. Dr. Ali Duymaz 984
6. Sayı
USTA ILE ÖGRENCISI
USTA ILE ÖGRENCISI

Tuvana Gülcan, Saint Benoît Fransiz Lisesi’ni bitirdikten sonra, sirasiyla Galatasaray Üniversitesi’nde lisans, Istanbul Üniversitesi’nde yüksek lisans, Académie Européenne de Théorie du Droit’da ikinci yüksek lisans yapti, Universitaet des Saarlandes’te doktora çerçevesinde hukuk okudu.


Tuvana Gülcan 864
6. Sayı
MASAL NEYE YARAR
MASAL NEYE YARAR

Çocuklugumda, uzun kis gecelerini eglenceli bir sekilde geçirmeye yarardi masallar. Köyde elektrik yoktu ve ben liseye baslayana kadar da olmayacakti. Kisin günes erkenden batardi ve hava buz gibi soguk olurdu.


Nuray Önoglu 1694
6. Sayı
GEÇMISTEN GÜNÜMÜZE MASALIN DERLEME VE ICRA SÜRECINE KISA BIR BAKIS
GEÇMISTEN GÜNÜMÜZE MASALIN DERLEME VE ICRA SÜRECINE KISA BIR BAKIS

Tarihi süreç içerisinde, kültürel unsurlarin nesilden nesile aktarim sekillerinden biri sözlü gelenektir. Masallar da sözlü gelenek içerisinde yer alan kültürel unsurlar arasinda bulunmaktadir.


Dr. Ögr. Üyesi Elif Sebnem Demirci 1612
6. Sayı
MASAL DENEN HAYAT
MASAL DENEN HAYAT

“Herkesin bir masali vardir, dinlemesini bilene”  Küçük bir çocukken, televizyonda rahmetli Adile Nasit’den masallar dinledigim anlari hiç unutmadim. Ses tonu, durusu, sevgi dolu bakislari, sicak anlatimi ile ekrandan biz çocuklara sarilabildigini hissederdim.


Raside Yilmaz 1062
6. Sayı
IYI BIR DERSIN SIFRESI
IYI BIR DERSIN SIFRESI

Hayatta yaptigimiz islerde o iste basarili olmak için iyi bir baslangiç birçogumuz için çok önemlidir. Hatta “iyi bir baslangiç basarmanin yarisidir” diyebiliriz. Ögretmen olarak bizler bu durumun derslerimizde çok önemli olduguna çogu kez sahitlik ederiz.


Cengiz AZMAN 1525
6. Sayı
MASAL
MASAL

Doguda bir baba vardi Bati gelmeden önce Onun ogullari batiya vardi Birinci ogul bati kapilarinda Büyük törenlerle karsilandi Sonra onuruna büyük sölen verdiler Söylevler söylediler babanin onuruna


Sezai KARAKOÇ 407
6. Sayı
RIZE’YE DAIR
RIZE’YE DAIR

Mavi ve Yesilin Sehri, Suyun Her Hali, Dört Mevsimin Kenti, Çayin Baskenti… Rize’yi tanimlarken pek çok ifade kullanilmakta, aslinda kelimelerin tanimlarin ötesinde bir sehir; gezip gören bilir, yasayan en iyi anlatir misali. 


Esra ALEMDAROGLU 1010
6. Sayı
KAZANDIK MI ÖGRETMENIM?
KAZANDIK MI ÖGRETMENIM?

Ögretmen olmak çocuklarin, yetiskinlerin ve tüm insanlarin yüregine dokunmak, hayatini etkilemektir… Ayaklari yariya kadar çamura batmis, yanaklari, burunlarinin ucu, soguktan kizarmis, bos bir tarlada oyun oynarken karsilastim onlarla…


Haci AYDIN 729
6. Sayı
MEHMET SAIT ÇALKA ILE  ÖMRÜNÜ MILLETINE ADAYAN BIR SAIR: MEHMET ÂKIF ERSOY ÜZERINE…
MEHMET SAIT ÇALKA ILE ÖMRÜNÜ MILLETINE ADAYAN BIR SAIR: MEHMET ÂKIF ERSOY ÜZERINE…

Mehmet Âkif Ersoy’un dogdugu ve yetistigi yillar Osmanli Devleti’nin buhranli yani sikintili ve bunalimli dönemleridir. Bu dönemde, Ruslarla yapilan 93 Harbi (1877), Italyanlarla yapilan Trablusgarp Savasi (1911), Batili dört devlete karsi yapilan Balkan Savasi (1912) ve I. Dünya Savasi (1914) Osmanli devletini oldukça yormustur.


Mehmet Sait Çalka 409
6. Sayı
BIR ÜNIVERSITE SEHRI: COIMBRA
BIR ÜNIVERSITE SEHRI: COIMBRA

Avrupa’nin en batisinda yer alan Portekiz’in bir sehridir Coimbra. Atlantik okyanusu’ na dökülen Rio Mondego Nehri sehri ikiye ayirir. Sehrin bir tarafi; sakin, genis yürüyüs yollarini ve Forum olarak bilinen alisveris merkezini içinde barindirir.


Nisa Altinkeser 1244
6. Sayı
EL-CEZERI
EL-CEZERI

El-Cezeri” büyük mucit, bilgisayar biliminin kapisi ilk aralayan büyük alim, düsünür , su saatleri, su makinalari, mum saatleri günes saatleri, robotlar , otomatlar , sifreli kilitler, sifreli kasalar, kan miktarini ölçen tekneler ,Krank mili , termos, otomatik çocuk oyuncaklari gibi altmis farkli makinenin mucidi , dünyanin ilk sibernetik bilgini ve Anadolu'nun en önemli mühendisidir.


Serdar YAZICI 10641
6. Sayı
PANDEMI  KORONA COVID-19 ÜÇGENI ETRAFINDA YENI NORMAL SÜRECI INCELEME DENEMESI
PANDEMI KORONA COVID-19 ÜÇGENI ETRAFINDA YENI NORMAL SÜRECI INCELEME DENEMESI

Covid-19 nedir ne degildir? Haberleri turkuaz mavisi bantlarla her gün takip ediyoruz. Içinde bulundugumuz süreci sahi siz nasil tanimliyorsunuz? Hastaligin adi ne sizde? Covid-19 mu? Korona mi?


Kübra TUT 1798
6. Sayı
KANLI ISMAIL’IN KIZINA SEVDALI MASUK
KANLI ISMAIL’IN KIZINA SEVDALI MASUK

Masuk, otobüsün kalkmasini bekliyordu. Otobüsün koltuklarinin neredeyse yarisi bos oldugu için henüz kalkis saatine biraz daha zaman vardi. Yapacagi yolculuk ve yolculuk sonunda varacagi yer onu hem heyecanlandiriyor hem de kuskulandiriyordu.


Murat KESELI 467
6. Sayı
KÜÇÜK FIKRET’IN EVINDEKI VE KALBINDEKI YANGINA DAIR HIKÂYAT
KÜÇÜK FIKRET’IN EVINDEKI VE KALBINDEKI YANGINA DAIR HIKÂYAT

Saat sekiz Tüm aile aksamki yemegin ardindan huzurlu bir uykuya dalmisti. Çok sevdikleri bu ahsap evde ve semtte geçirdikleri son gece oldugunu henüz bilmiyorlardi. Evin küçük çocugu bu evde dünyaya gelmis ve onun adina bahçeye bir fidan dikilmisti.


Melek BAYZAN 370
6. Sayı
MASAL TERAPI
MASAL TERAPI

Masallarda kahramanlar sonsuz bir yolculuga çikar. Kahramanin Sonsuz Yolculugu kendini tanidiginda, gerçeklestirdiginde, sonsuza ulastiginda gerçeklesmis olur. Kadim ögretilerde; semavi dinlerde; mitolojik, mistik serüvenlerde bu yolculugun türevlerini görmek mümkündür.


Ömer ESKI 585
6. Sayı
SAID HALIM PASA BIR ISLAH DÜSÜNÜRÜNÜN HAYATI DÜSÜNCESI VE ESERLERI
SAID HALIM PASA BIR ISLAH DÜSÜNÜRÜNÜN HAYATI DÜSÜNCESI VE ESERLERI

Modern Türk Islam tarihine baktigimizda birçok mesum hadiselerle ve çok boyutlu buhranlarla karsilasiriz. Temel nedeni kimlik sorunu olan bu buhranlara karsi düsün hayatimizda birçok düsünür belli basli tespitler ve cevaplar gelistirmislerdir


Cengiz Hanoglu 648
6. Sayı
MASAL
MASAL

Bir varmis, bir yokmus diye baslasin,
Evvel zaman içinde, kalbur saman içinde,
Tellak olsun develer, berber olsun pireler,
Üstümüzü yildizlardan yorganla kaplayalim,


Ahmet YILMAZ 482