Çaydanlık Dergisi Sayıları

7. Sayı
TOPLUMSAL TABULAR  ESLIGINDE DÜSSEL VE DUYGUSAL  KARMASA
TOPLUMSAL TABULAR ESLIGINDE DÜSSEL VE DUYGUSAL KARMASA

7 milyar 837 milyon insani bünyesinde barindiran bir gezegende insan nasil yalniz hissedebilir? Asirlardir ariyordu cevabini, bu soruyu sormadan. Ne aradigini bilmeden nasil bulabilirdi. Ya da buldu diyelim buldugunu nasil anlayabilirdi.


Hayrunisa Tut 1061
7. Sayı
ÖDEVIN YARARLARI
ÖDEVIN YARARLARI

Ödevler, ögrenci gelisimini saglamak amaciyla ögretmenler tarafindan verilen ögrenme etkinlikleridir. Ödevin amaci ögrencileri yeni konulara hazirlamak, ögrenmeyi kolaylastirmak, ögrenilenleri gözden geçirmek, aktif ögrenmeyi saglamak, ögrencilerin dilsel, zihinsel, sosyal ve bedensel becerileri gelistirmeye katki saglamaktir.


Prof. Dr. Firdevs Günes 10252
7. Sayı
EV ÖDEVI
EV ÖDEVI

Ödev veya ev ödevi kavramlari es anlamli kavramlar olup, ögretmenler tarafindan ögrencilere verilen ve genellikle sinif disinda yapilan yazili veya sözlü çalismalar olarak ifade edilmektedir. Genellikle ilkokul düzeyinde ev ödevi, daha sonraki yillarda etkinlik, proje, arastirma ve performans ödevi seklinde olmaktadir.


Prof. Dr. Gülay Ekici 2814
7. Sayı
ÖDEV BIR SORUMLULUK MU? SORUN MU?
ÖDEV BIR SORUMLULUK MU? SORUN MU?

Arastirmalar düzenli, anlamli ödevleri olan ögrencilerin, olmayanlara göre daha çok sey ögrendiklerini söylüyor. Ancak ödevler, egitimde ögretmen, ögrenci ve ebeveynleri karsi karsiya getiren bir sorun haline de gelebilmektedir (Aksu, 2018).


Dr. Ögr. Üyesi Dursun Aksu 3187
7. Sayı
BITMEYEN TARTISMA : ÖDEV
BITMEYEN TARTISMA : ÖDEV

Ev ödevlerinin ögrenci basarisi üzerindeki olumlu etkileri bilimsel olarak net bir sekilde ortaya konmus olmamasina ragmen bu uygulamanin egitim-ögretim sürecindeki agirligi her geçen gün daha da artmaktadir.


Enes SÜKÜT 3081
7. Sayı
ÖDEV NEDEN NASIL
ÖDEV NEDEN NASIL

Özel yetenekli ögrencilere egitim veren bir kurumda çalisiyorum. Her yil kuruma yeni baslayan ögrencilere “ne icat etmek istersiniz” diye muhakkak sorarim. Aldigim ilk cevaplar çogu zaman “isinlanma cihazi, zaman makinesi” gibi günümüz teknolojisi için bir hayli uçuk sayilabilecek fikirler olur.


Kemal AKBAYRAK 954
7. Sayı
MILLI EGITIM BAKANLIGINDA EV ÖDEVLERININ YERI VE DEGISIMI
MILLI EGITIM BAKANLIGINDA EV ÖDEVLERININ YERI VE DEGISIMI

Her meslekte oldugu gibi ögretmenlik mesleginin icrasinda da mevzuata hâkimiyet önemli bir husustur. Meslegin sinirlarinin çizilebilmesi egitim paydaslarinin islerini daha etkili yürütebilmelerini saglamaktadir. Meslekte düzenli yürütülen is ve islemler sayesinde ögrencilerinin belirlenen kazanimlara daha etkili ulasabilmeleri saglanmaktadir.


Lokman BAYNAZOGLU 11932
7. Sayı
TARTISMALI BIR ÖGRENME ARACI: ÖDEV
TARTISMALI BIR ÖGRENME ARACI: ÖDEV

Dünyanin pek çok ülkesinde uzun yillardir tartisilan ev ödevi konusu, günümüzde de güncelligini korumaktadir. Türkiye’de özellikle son 15 yilda egitimcilerin en önemli gündemlerinden birini olusturan ev ödevleri, zaman zaman Milli Egitim Bakanligi’nin ödev verilmemesi yönündeki yasaklayici açiklamalari ile medyada da genis yer bulmustur.


Sefa ÖZMEN 4579
7. Sayı
INSAN VE MÜZIK
INSAN VE MÜZIK

Müzik; insanlarin toplumsal yasantilarindan siyasal örgütlenmelerine, mistik kabullerinden yerel örf, adet ve geleneklerine bagli olarak birçok biçimde sekillenmekte ve toplumun gündelik yasantisini farkli baglamlarda ifade etmektedir.


Erkan Saral 1563
7. Sayı
TÜRKIYE’DE EGITIM NASIL OLMALIDIR?
TÜRKIYE’DE EGITIM NASIL OLMALIDIR?

Egitim; bireyin yasami boyunca ihtiyaci olan tüm beceri, kabiliyet, deger, tutum ve davranislari bilinçli bir sekilde kazandirilmasini saglama sürecine verdigimiz kavramin adidir. Bu basligi kullanmamin nedeni 1954’e kadar Anadolu’da vücut bulan daha sonrasinda ise özlemi duyulan bir egitim yapisinin çikis noktasinin ilk sorusu olmasiydi.


Serdar YAZICI 834
7. Sayı
“KITAP OKUMA” ÜZERINE
“KITAP OKUMA” ÜZERINE

Kimilerine göre çok gerekli, kimilerine göre çok sikici bir eylem: Kitap okuma. Büyüklerimizden ve ögretmenlerimizden sikça duyariz ''Kitap okuyun!'' cümlesini. Niye bu kadar vurgulaniyor bu okuma? Neden bu kadar önemli? Ya da niye bu kadar sikici görülüyor?


Ozan Orhan 1698
7. Sayı
SABA MAKAMINDA RAMAZAN’I VE ORUCU INCELEME DENEMESI
SABA MAKAMINDA RAMAZAN’I VE ORUCU INCELEME DENEMESI

Iftar; orucu açmaktir. Kelimenin mensei Arapçadir. Özünde çözmek, serbest birakmak vardir. Fitre de ayni kökten gelir, bu ayda verilen sadakadir. Fitratta ayni ulvi kökten dogmustur. Çagin en çetrefilli yerinde; yaradilisin bize sundugu incelikleri idrakle mesgulüz.


Kübra TUT 1093
7. Sayı
HAYATA BAKIS
HAYATA BAKIS

Zihinlerimizin kivrimlarinda ufak bir yolculuga davet ediyorum sizi. Tiyatro ve benzeri mecralardaki gösterileri düsünelim önce, daima ayni sahneyi izlemek oyunu nasil da çekilmez kilardi degil mi? Iste bu durum hayat tiyatrosu için de geçerlidir.


Eminsafa Dilmaç 4574
7. Sayı
KANT’IN ÖDEV AHLAKI
KANT’IN ÖDEV AHLAKI

"Acaba insan tabiati itibariyla ahlaken iyi midir kötü müdür? Insan tabiati itibariyla ne iyi ne kötüdür, çünkü o tabiati itibariyle ahlaki bir varlik degildir. O, ancak akli ödev ve yasa fikrini (Begriffen der Pficht und des Gesetzes) gelistirdiginde ahlaki bir varlik haline gelir.


Osman ATALAY 20185
7. Sayı
IRFANOGLU ISMAIL EFENDI  (1881-1961)
IRFANOGLU ISMAIL EFENDI (1881-1961)

Sonra Rusya'da dahili ihtilal esirlerin basi bos kalmasi, oradan kaçis istasyon sefinin yardimlari. Sibirya'da hem beseri hem de iklim münasebetleri... Kaçarken Kazan’a gelis. Stalingrad’a geçis. Burada iç harbin dehsetini ve tehlikelerini orada yasamak... Islam cemiyetleri...


Ömer Cihan Özsahin 1074
7. Sayı
EVDEN UZAKTAKI EV: TORONTO
EVDEN UZAKTAKI EV: TORONTO

Sogugunu tecrübe etmesem, binmis oldugum taksinin camindan izledigim karlar altindaki sehrin kelimenin tam anlamiyla efsanevi göründügünü söyleyebilirdim. Genellikle Amerikan tipli tek veya iki katli, bahçeli evler sirali bir sekilde konumlanmis, caddeler çok temiz ve inanilmayacak kadar düzenliydi.


Bilge Çigdem Öztunç 642
7. Sayı
PROFESYONEL ÖGRETMENLIGE DOGRU
PROFESYONEL ÖGRETMENLIGE DOGRU

Profesyonel kelimesi sözlük anlamiyla ustalasmis, uzmanlasmis demektir. Buradaki sifatlar zamanla kazanilacak yeteneklerin tarifi için kullanilir. Her ne kadar belgeler bir sifati anlatmak için verilse de ögretmenlik meslegi, (sadece) belgeler meslegi degildir.


Ömer ESKI 958
7. Sayı
EV ÖDEVI: BIR ÖGRETIM EFSANESI
EV ÖDEVI: BIR ÖGRETIM EFSANESI

Egitim, ögretim, psikoloji ve ebeveynlik alanlarinda ondan fazla kitabi bulunan ABD’li yazar Alfie Kohn Türkiye’de Kosulsuz Ebeveynlik, Ödüllerle Cezalandirilmak, Simarik Çocuk-Bir Sehir Efsanesi adinda üç kitabi ile taninmaktadir.


Lokman BAYNAZOGLU 5040
7. Sayı
YANLISLIKLA DÜNYANIN ÖBÜR UCUNA UÇAN ÇOCUK
YANLISLIKLA DÜNYANIN ÖBÜR UCUNA UÇAN ÇOCUK

John Boyne, romanlari tüm dünyada 51 dile çevrilen, Curtis Brown ödülü ve Gustav Heinemann Baris Ödülü gibi birçok ödüle layik görülen Irlandali yazar… Çizgili Pijamali Çocuk, Ormanin Kalbindeki Çocuk, Zirvedeki Çocuk ve Oldugun Yerde Kal kitaplarinin da yazari Boyne.


Pervin Günaydin Kambur 1293