10. Sayı
RAHATSIZ EDİCİ BİR EYLEM
RAHATSIZ EDİCİ BİR EYLEM

Merhaba, şimdi etrafta birileri var mı yoksa bir başına mısın? Saat kaç? Gece mi, gündüz mü? Sağda solda tanıdık biri varsa ona değil de bu yazıya (yani bana) baktığın için kendini suçlu hissediyor musun, bütün bunları bilmiyorum ama şimdi seninle teklifsizce bir yabancı olarak konuşuyorum.


Dr. Hüseyin ÖZTÜRK 1423
10. Sayı
TARİH EĞİTİMİNDE AİLENİN ROLÜ
TARİH EĞİTİMİNDE AİLENİN ROLÜ

21. yüzyılda tarih eğitiminde çağdaş ve yenilikçi standartlara ulaşılması için aktif öğrenme atmosferinde öğrencilerin yaparak yaşayarak öğrenme sürecine dâhil edilmesi bir zorunluluk halini almıştır. Öğrenme ve öğrenciyi merkeze alan öğretim strateji, yöntem ve tekniklerinin uygulandığı bu yüzyılda öğrencilerin


Volkan CİVELEK 8818
10. Sayı
GÜZEL ŞEHRİM DENİZLİ
GÜZEL ŞEHRİM DENİZLİ

Aslı  annesi ve babasıyla birlikte  önünde küçük bir bahçesi olan şirin bir evde yaşıyordu. İki yıldır evlerinin yakınındaki anaokuluna gidiyordu. Öğretmenini ve arkadaşlarını çok seviyordu. Arkadaşlarıyla oynamak ve öğretmeninden yeni şeyler öğrenmek onu çok mutlu ediyordu.


Dilek ÖZCAN 1173
10. Sayı
ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE AİLENİN ÖNEMİ
ERKEN ÇOCUKLUK DÖNEMİNDE AİLENİN ÖNEMİ

İnsanoğlu ailesinin açtığı pencereden bakar bu dünyaya. Seneler geçtikçe çocukluğunu yaşar, gençliğin güzel günlerini tadar ve yetişkin bir birey olur. Aile ise bu süreçte, çocuğun kendi ayakları üzerinde durabilmesi için onu eğiten, yüreklendiren ve yaşama hazırlayan okul işlevi görür (Martı, 2019).


Emre ARSLAN 2853
10. Sayı
BİLİM İNSANLARININ HAYATLARINDA AİLELERİNİN İZLERİ
BİLİM İNSANLARININ HAYATLARINDA AİLELERİNİN İZLERİ

Aile, çocuk ve ebeveynlik üzerine birden çok eseri olan Psikanalist Wilhelm Stekel şöyle tanımlıyor aileyi: “Aile, her türlü iyilik ve kötülüğün öğretildiği bir okuldur.’’ Bu okuldan mezun nice cani, katil, hırsız, kötü karakterli ve vasıflı bireyler olduğu gibi toplumu güzelleştiren, alim, doktor, öğretmen, sanatçı ,bilim insanı, asker ve benzeri kahramanlar da mevcuttur.


Serdar YAZICI 4514
10. Sayı
RESİMLİ (SÖZSÜZ) KİTAPLARIN GÜCÜNÜ KEŞFEDEBİLDİK Mİ?
RESİMLİ (SÖZSÜZ) KİTAPLARIN GÜCÜNÜ KEŞFEDEBİLDİK Mİ?

Çocukların birinci sınıfa başlamasıyla beraber okumayı öğrenme süreçleri de başlamaktadır. Bu süreç harf öğretimin tamamlanmasıyla sona ermektedir. Bu aşamadan sonra çocuk okumaya hazır olarak görülmekte ve kitaplarıyla tanıştırılmaktadır. Kitapların sürece dahil edilmesiyle beraber okuma hızını geliştirmeye dönük çalışmalara ağırlık verilmektedir.


Enes SÜKÜT 672
10. Sayı
AİLE DANIŞMANLIĞI VE AİLE
AİLE DANIŞMANLIĞI VE AİLE

Sağlıklı bir toplum, birbirleriyle uyum içinde olan ve ortak değer yargıları, gelenekler, inanç ve davranışlara sahip bireylerden oluşur. Her toplumun bütünlüğü ve toplumsal işlevlerini yerine getirip sürdürebilmelerini sağlayan temel toplumsal kurumları vardır. Bu kurumların en eskisi ve en önemlisi şüphesiz aile kurumudur.


Ayşe BAŞBUĞ 973
10. Sayı
AİLENİN ÇOCUĞUN DİL GELİŞİMİNE KATKISI
AİLENİN ÇOCUĞUN DİL GELİŞİMİNE KATKISI

"Aveyron'un Vahşi Çocuğu" lakaplı Victor, 1797 yılında Fransa'nın Lacaune adlı bir köyünün yakınlarındaki ormanlık alanda yerel halk tarafından bulunduğunda insan iletişiminden tamamen uzakta o güne kadar yaşamış bir çocuktur.


Zeliha Nur TURAN 930
10. Sayı
ANNE BABALARA ÇOCUK EĞİTİMİ İÇİN 10 GÜZEL ADIM
ANNE BABALARA ÇOCUK EĞİTİMİ İÇİN 10 GÜZEL ADIM

Sabırlı Olun Eğitim tamamen sabır işidir. Çocuğunuzun ders başarısı istediğiniz düzeyde değilse sabırla ilgilenirseniz ve çocuğunuz çalışma alışkanlığı kazanırsa başarılı olması hiç de zor değildir. Sabır ile onlara destek olmaya çalışın.


Emrah KAR 3378
10. Sayı
PROBLEM ÇÖMEZ
PROBLEM ÇÖMEZ

Annem olmasaydı hâlim dumandı. O benim elim, ayağım, her şeyim. Canım annem beni çok seviyor. Bütün anneler çocuklarını çok sever zaten ama en çok benim annem seviyor. Neden mi?


Elif SARI 839
10. Sayı
“KELEBEKLER VE İNSANLAR” ÜZERİNE
“KELEBEKLER VE İNSANLAR” ÜZERİNE

Sevgili Üstün Dökmen’e ait, Remzi Kitabevi’nden ilk basımı 2011 yılında yayımlanan bu romanın konusu -yazarın klâsik gelişim kitaplarının aksine- farklılıkları ve benzerlikleriyle iki kusursuz kelebeğin ve iki özürlü gencin aşk hikâyesidir. Sevgili Dökmen diyor ki:


Pervin Günaydın Kambur 658
10. Sayı
“BU HANDAN BİR YOLCU GEÇTİ.”
“BU HANDAN BİR YOLCU GEÇTİ.”

Gidiyorum, gurbeti gönlümle duya duya, Ulukışla yolundan Orta Anadolu'ya Kendi açısından bakıldığında ilk ayrılıştı bu; anadan, yardan, İstanbul’dan. Gurbeti gönlünde duya duya gidiyordu çok sevdiği İstanbul’dan ayrılıyordu yokluğun, acının, tükenmişliğin anavatanı Anadolu’ya.


Mesut YAZANEL 641
10. Sayı
Z KUŞAĞINI ANLAMAK
Z KUŞAĞINI ANLAMAK

Değişmeyen tek şey değişimdir. Doğanın kanunu gereği canlı ve cansız varlıklarda sürekli değişimler olmaktadır. Bu değişimler içerisinde elbette insan da yer almaktadır. Çevrenin etkisi ile insan psikolojik, sosyal, kültürel, zihinsel, bedensel gibi birçok alanda değişebilmektedir. İnsanın değişimi dünyanın değişimi demektir.


Fatih ARSLAN 488
10. Sayı
KARAR
KARAR

İnsanlar ne düşünüyordu, mutlular mıydı? Sanki herkesin iyi ya da kötü bir derdi vardı. Hava benim aksime mutluluk yayıyordu. Güneş içimdeki sıkıntıya inat daha bir parlıyor, kuşlar da cıvıltılarıyla eşlik ediyordu ona. Sıcağa daha fazla dayanamayıp gömleğimin yakalarını, belki rüzgâr gelir umuduyla, salladım.


Ebru DİLİBAL 695
10. Sayı
MEKTUP
MEKTUP

Sevgili Öğretmenim, aradan çok uzun yıllar geçti biliyorum, belki bu mektup size ulaştığında beni hiç tanımayacaksınız, elinize alıp hiç okumayacaksınız ya da söylemeye dilim varmıyor ama belki de hayatta olmayacaksınız. Farkındayım. Çünkü her şey sürekli değişiyor öğretmenim.


Arzu Çakıcı 767
10. Sayı
BİR ANNE ÖLÜR
BİR ANNE ÖLÜR

Bir anne ölür Bir ev yıkılır Altında kalır çocukları Enkazla birlikte artık yarımdır mutlulukları 


Sevilay AĞAOĞLU 1151
10. Sayı
BABAYA HASRET
BABAYA HASRET

Bir beyaz gecede gördüm düşümde Kar yağmış üstüne uyanmamışsın Söyleyen herkese dönüp küstüm de Gerçekmiş kıyıp da uyarmamışsın


Bünyamin Gürbüz 810
10. Sayı
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM

Kaleminden dökülen büyülü bir sihir var  Dokundur beni de çiz öğretmenim  Cehalet denilen sarp bir zehir var Bilgi deryasında buz öğretmenim


İlhan Oflaz 489