10. Sayı
Z KUŞAĞINI ANLAMAK
Z KUŞAĞINI ANLAMAK

Değişmeyen tek şey değişimdir. Doğanın kanunu gereği canlı ve cansız varlıklarda sürekli değişimler olmaktadır. Bu değişimler içerisinde elbette insan da yer almaktadır. Çevrenin etkisi ile insan psikolojik, sosyal, kültürel, zihinsel, bedensel gibi birçok alanda değişebilmektedir. İnsanın değişimi dünyanın değişimi demektir.


Fatih ARSLAN 453
10. Sayı
KARAR
KARAR

İnsanlar ne düşünüyordu, mutlular mıydı? Sanki herkesin iyi ya da kötü bir derdi vardı. Hava benim aksime mutluluk yayıyordu. Güneş içimdeki sıkıntıya inat daha bir parlıyor, kuşlar da cıvıltılarıyla eşlik ediyordu ona. Sıcağa daha fazla dayanamayıp gömleğimin yakalarını, belki rüzgâr gelir umuduyla, salladım.


Ebru DİLİBAL 654
10. Sayı
MEKTUP
MEKTUP

Sevgili Öğretmenim, aradan çok uzun yıllar geçti biliyorum, belki bu mektup size ulaştığında beni hiç tanımayacaksınız, elinize alıp hiç okumayacaksınız ya da söylemeye dilim varmıyor ama belki de hayatta olmayacaksınız. Farkındayım. Çünkü her şey sürekli değişiyor öğretmenim.


Arzu Çakıcı 666
10. Sayı
BİR ANNE ÖLÜR
BİR ANNE ÖLÜR

Bir anne ölür Bir ev yıkılır Altında kalır çocukları Enkazla birlikte artık yarımdır mutlulukları 


Sevilay AĞAOĞLU 1078
10. Sayı
BABAYA HASRET
BABAYA HASRET

Bir beyaz gecede gördüm düşümde Kar yağmış üstüne uyanmamışsın Söyleyen herkese dönüp küstüm de Gerçekmiş kıyıp da uyarmamışsın


Bünyamin Gürbüz 753
10. Sayı
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM

Kaleminden dökülen büyülü bir sihir var  Dokundur beni de çiz öğretmenim  Cehalet denilen sarp bir zehir var Bilgi deryasında buz öğretmenim


İlhan Oflaz 455
9. Sayı
AYŞEGÜL ATAMAN İLE SÖYLEŞİ
AYŞEGÜL ATAMAN İLE SÖYLEŞİ

Kıymetli Prof. Dr. Ayşegül Ataman Hocam Merhaba, Çaydan-lık dergisinden; yeşilin, mavinin, gökyüzünden düşen damlaların yüksek yaylalarda buluştuğu Rize’den Merhaba, Çaydan-lık eğitim, kültür, sanat alanında derdi, sözü, paylaşımı olanların bir araya geldiği bir dergi.


Serdar YAZICI 983
9. Sayı
BİLSEM NEDİR, NE DEĞİLDİR?
BİLSEM NEDİR, NE DEĞİLDİR?

Ülkemizde özel yetenekli bireylere destek eğitimi hizmeti veren Bilim ve Sanat Merkezleri, kısa adı ile BİLSEM, hakkında velilerin kafasında çok fazla soru işareti var. Her ne kadar BİLSEM’ler sosyal medya platformlarında faaliyetlerine ilişkin paylaşımlarını artırmış olsalar da BİLSEM öğretmenleri olarak her yıl çok sayıda soru almaya devam ediyoruz.


Kemal AKBAYRAK 14402
9. Sayı
ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARDA OYUN TERAPİSİ
ÖZEL GEREKSİNİMLİ ÇOCUKLARDA OYUN TERAPİSİ

Oyunun çocuklar üzerindeki önemini fark eden çocuk ruh sağlığı uzmanları çocukların sorunlarında kullanılmak üzere oyun temelli yaklaşımları geliştirmişler ve oyun terapistleri çeşitli yaşlarda çocukların duygusal ve davranışsal problemlerinin tedavisinde oyunu kullanmışlardır.


Dr. Aziz ZORLU 2862
9. Sayı
ÖZEL EĞİTİMDE EĞİTİMCİ OLARAK AİLE
ÖZEL EĞİTİMDE EĞİTİMCİ OLARAK AİLE

Toplumun en küçük sosyal birimi olan ailenin çocuğun eğitimindeki önemi su götürmez bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Söz konusu özel gereksinimli bir çocuk olduğunda ise ailenin önemi daha fazla öne çıkmakta ve hayati bir rol oynamaktadır.


Bülent İÇBUDAK 757
9. Sayı
ÖZEL EĞİTİMDE TANILAMA SÜRECİ
ÖZEL EĞİTİMDE TANILAMA SÜRECİ

Bütün anne babalar için çocuk sahibi olmak en özel yaşantılardan birisidir. Çocuk sahibi olmak kadar çocuğun bütün yönleriyle “NORMAL” olması en büyük beklentidir. Bu beklenti maalesef ki bazı aileler için hayal kırıklığına dönüşebiliyor.


Cem Tuncay ŞAHİNKAYA 5630
9. Sayı
ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ VE EĞİTİMİ
ÖZEL YETENEKLİ ÇOCUKLARIN ÖZELLİKLERİ VE EĞİTİMİ

Özel yetenekli öğrenci; zihinsel olarak erken gelişim gösterme, hızlı şekilde öğrenme ve kavrama yeteneğine sahip olma, akranlarından ileri olma, karmaşık problemleri çözebilme, yaratıcı düşünme becerilerine sahip olma, farklı düşünme yollarını kullanma, yüksek düzeyde bilişsel becerileri gerçekleştirme gibi özelliklere sahiptir. 


Doç. Dr. Derya Girgin 655
9. Sayı
ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNDE AİLE KATILIMI
ZİHİNSEL ENGELLİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNDE AİLE KATILIMI

Çocuğun ilk sosyal çevresi ailesidir. Dolayısıyla, alacağı eğitimin temellerini onu en iyi tanıyan, onunla en çok zaman geçiren ve gelişim süreci boyunca ona destek sağlayan anne ve babası oluşturmalıdır.


Leyla BAĞ 1193
9. Sayı
ACEMİ GÖZLER
ACEMİ GÖZLER

Erzurum, o zamanlar sadece haritada bir noktaydı benim için. İnsanın iliğine  işleyen ve epeyce uzun süren bir soğuğunu duymuşluğumuz vardı bir de insana güven veren dadaşlarını… Aynı zamanda her fıkrada, Karadenizimin Temel’i ile Dursun’unun karşısında dikilen, yalansız hilafsız Teyo Emmisi…


Hızır SEFERİNOĞLU 573
9. Sayı
ANIL BASILI’DAN BALİNO ve NOHUT ADAM
ANIL BASILI’DAN BALİNO ve NOHUT ADAM

Timaş Çocuk Yayınlarından bir hikâye BALİNO...  Bir çocuğa en güzel hediyenin kitap olduğunu düşünen Sevgili Anıl Basılı’nın kaleminden… Kitaba Sevgili Oğuz Demir’in çizimleri de eşlik etmekte…


Pervin Günaydın Kambur 969

DERGİ SAYILARI

YAZARLARIMIZ
Prof. Dr. Firdevs Güneş Prof. Dr. Gülay Ekici Abdullah BAŞ Abdullah KARALİ Ahmet ÇİFCİ Ahmet YILMAZ Arta Shahini Arzu Çakıcı Ayşe BAŞBUĞ Bahar Agun Bahar TÜTÜNCÜ Bahri HAN Bilge ÇARDAK Bilge Çiğdem Öztunç Bülent İÇBUDAK Bünyamin Gürbüz Burçak Kübra ERDEM Cem Tuncay ŞAHİNKAYA Cengiz AZMAN Cengiz Hanoğlu Dilek ÖZCAN Doç. Dr. Ayşegül Oğuz Namdar Doç. Dr. Derya Girgin Doc. Dr. Olcay YAVUZ Doç. Dr. Selay Arkün KOCADERE Doç. Dr. Selcen COŞKUN Dr. Aziz ZORLU Dr. Hüseyin ÖZTÜRK Dr. Öğr. Üyesi Dursun Aksu Dr. Öğr. Üyesi Elif Şebnem Demirci Dr. Öğretim Üyesi Volkan MUTLU Dr. Serkan DÜZGÜN Ebru DİLİBAL Ebubekir ASLAN Eda MERAL Elif SARI Emine BARIŞ Emine ÇOLAK BAYNAZOĞLU Eminsafa Dilmaç Emrah KAR Emre ARSLAN Enes SÜKÜT Erengül ŞEKER Erkan Saral Erman ŞAHİN Esra ALEMDAROĞLU Fatih ARSLAN Fatma IŞIK Ferit İNCEL Gonçalo Gouveia Hacı AYDIN Hayrunisa Tut Hızır SEFERİNOĞLU Hülya CERRAHOĞLU İbrahim VARELCİ İlhan Oflaz İsmail ŞİMŞEK Kemal AKBAYRAK Kübra TUT Leyla BAĞ Lokman BAYNAZOĞLU Mehmet Sait Çalka Mehmet TEBER Melek BAYZAN Mesut YAZANEL Murat KESELİ Mustafa ORAKÇI Nisa Altınkeser Nuran CEVAHİR KARTAL Nuray Önoğlu Ömer Cihan Özşahin Ömer ESKİ Osman ATALAY Ozan Orhan Özge BEYAZ Özgür SEVİMLİ Pervin Günaydın Kambur Prof. Dr. Ali Duymaz Prof. Dr. Özkul Çobanoğlu Prof. Dr. Selahattin DİLİDÜZGÜN Prof. Dr. Vefa TAŞDELEN Raşide Yılmaz Rize Milli Eğitim Müdürlüğü Sefa ÖZMEN Selçuk TORPİL Serdar YAZICI Servet Çalışır Sevilay AĞAOĞLU Sezai KARAKOÇ Sibel ÇAĞLAYAN BİLEK Sıla Lezgi Aygün Tuvana Gülcan Volkan CİVELEK Yavuz Yıldırımkaya Yıldıray ÖZKURT Zekeriya ABANOZOĞLU Zeliha Nur TURAN