SIFIR ATIK SEMİNERİ

Atıkların geri dönüşüm ve geri kazanım süreci içinde değerlendirilmeden bertarafı hem maddesel hem de enerji olarak ciddi kaynak kayıpları yaşanmasına neden olmaktadır. Dünya üzerindeki nüfus ve yaşam standartları artarken tüketimde de kaçınılmaz şekilde bir artış yaşanmakta ve bu durum doğal kaynaklarımız üzerindeki baskıyı artırarak dünyanın dengesini bozmakta, sınırlı kaynaklarımız artan ihtiyaçlara yetişememektedir. Bu durum göz önüne alındığında, doğal kaynakların verimli kullanılmasının önemi daha da ortaya çıkmaktadır. Bu nedenledir ki son yıllarda tüm dünyada sıfır atık uygulama çalışmaları hem bireysel hem kurumsal hem de belediye genelinde yaygınlaşmaktadır.

Sıfır atık yaklaşımının esas alınması ile sağlanacak avantajlar;

❖ Verimliliğin artması,
❖ Temiz ortam kaynaklı olarak performansın artması,
❖ İsrafın önüne geçildiğinden maliyetlerin azaltılması,
❖ Çevresel risklerin azalmasının sağlanması,
❖ Çevre koruma bilincinin kurum bünyesinde gelişmesine katkı sağlandığından çalışanların “duyarlı tüketici” duygusuna sahip olmasının sağlanması,
❖ Ulusal ve uluslararası pazarlarda kurumun “Çevreci” sıfatına sahip olmasının sağlanması, bu sayede saygınlığının arttırılmasıdır.
Okulumuzda, Sayın Cumhurbaşkanımızın eşi Emine Erdoğan Hanımefendinin başlattığı ‘Sıfır Atık Projesi’ ile ilgili İkizdere İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çatısı altında çalışan personelin katıldığı ‘Sıfır Atık’ semineri verildi. Ayrıca okullarda bu proje ile ilgili yapılan çalışmalar konuşuldu.  Neler yapılabileceği hakkında istişarelerde bulunuldu. Rize Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne teşekkür ederiz.
 Etiketler:   

YORUMLAR


S
Sami Kemal OĞUZ      16.03.2020     
tüm ekibi tebrik ediyorum.

  • M
    Mahmut Dertli      16.03.2020
    Teşekkür ederiz müdürüm
Y
Yaşar Koçak      16.03.2020     
Güzel işler yapıyorsunuz. Tebrikler.

  • M
    Mahmut Dertli      16.03.2020
    Teşekkür ederiz müdürüm.