BİR GENÇ ARANIYOR

2023 Eğitim Vizyon Belgesinde okul; çocuğun değerine değer, mutluluğuna mutluluk katan, evrensel ve milli-manevi erdemlerle birlikte yaşam becerilerinin içselleştirildiği mekanlar olarak tanımlanmıştır.

2023 Eğitim Vizyon Belgesinde okul; çocuğun değerine değer, mutluluğuna mutluluk katan, evrensel ve milli-manevi erdemlerle birlikte yaşam becerilerinin içselleştirildiği mekanlar olarak tanımlanmıştır. 2023 Eğitim Vizyon Belgesi’nde öğrencilerimizi iki kanatlı kuşlar olarak yetiştirmemiz gerektiği vurgusu vardır. Kuşun bir kanadını bilim ve sanat, diğer kanadını ise değerler oluşturmaktadır.

İkizdere Milli Eğitim Müdürlüğü, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmen Gelişimi Programı (DÖGEP) adı altında proje ve etkinlikler düzenlemektedir. DÖGEP’i ilçemiz Atatürk Ortaokulu ve Fazliye-Hüseyin Turanlı ÇPAL Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenleri, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü himayelerinde gerçekleştirmektedir.Ekim, kasım, aralık, mart, nisan, mayıs aylarını kapsayan programda ekim ayı projesi/etkinliği hayata geçirilmiştir.

Öğretmenlik mesleğinin vazgeçilmezlerinden olan sevgi, şefkat, merhamet, saygı, azim, kararlılık, sabır, sebat, fedakarlık değerleri okul için okul dışında öğrencilerle işlendi. Bu değerler derslerde teorik olarak işlendi, teneffüs ve okul dışında öğrencilerde içselleştirilmeye çalışıldı.

Ekim ayı etkinliği kapsamında Atatürk Ortaokulu ve Fazliye-Hüseyin Turanlı Çok Programlı Anadolu Lisesi’nde ‘Bir Genç Arıyoruz’ projesini gerçekleştirdik. Projede verilen değerlerin hepsi derslerde işlenmekle beraber, değerleri aylara yaydık. Her bir değeri, değerler ağacımızda sergileyerek değerin anlaşılmasını ve daha kalıcı olmasını amaçladık. Aynı zamanda başarı ligi kriterlerine de ayın değerine uygun davranmayı ekledik. Ay sonunda da değere en uygun davranan öğrenciyi seçip onu ödüllendirerek öğrencileri teşvik etmiş olduk.

Yaptığımız istişaler sonucunda ekim ayında ‘sabır’ değerini işledik. Ay başından sonuna kadar öğrencilerimizi gözlemledik. Yemekhane, kantin ve oyun alanı sıralarında, ders esnasında öğrencilerimizde sabır konusunda gözle görülür bir iyileşme olduğunu gördük. Zaten kar gibi pak ve temiz olan öğrencilerimizin içindeki iyi huyları ortaya çıkarmış olduk.

Fazliye-Hüseyin Turanlı ÇPAL Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Şeyda Nur Karataş

Atatürk Ortaokulu Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmeni Mahmut DertliEtiketler:   

YORUMLAR


Y
Yaşar Koçak      09.11.2019     
Harikasınız. Tebrik ediyorum...

M
Mahmut Dertli      09.11.2019     
Teşekkür ederiz müdürüm

M
MURAT BOZA      11.11.2019     
Emeği geçenleri tebrik ederim.

  • M
    Mahmut Dertli      11.11.2019
    Desteklerini esirgemeyen Fazliye Hüseyin Turanlı ÇPAL idarecilerine teşekkür ederiz.