BİZ ANADOLUYUZ

Gençlik ve Spor Bakanlığının düzenlediği “Biz Anadolu’yuz Projesi” ile; öğrencilerimizin farklı şehirleri ziyaret etmeleri sağlanarak, çocuklarımız arasındaki kardeşlik ruhu ve bilincinin geliştirilmesi, milli ve manevi değerlerimizin paylaşılması ve gelecek nesillere aktarılması, kültürel ve ortak değerlerimizin paylaşılması, kardeşlik bağının güçlendirilmesi amaçlandı.

Bu amaçla “Biz Anadolu’yuz Projesi” kapsamında Rize İmam Hatip Ortaokulu dört öğretmen ve kırk öğrenci ile birlikte Bitlis ili ve çevresinde kültürel etkenlikte bulundu.

Selçuklu tarihini içine barındıran  6 bin yıllık geçmişe sahip, bin yıldan beri Müslüman Türk milletinin izlerini barındıran “Ahlat  Harebe Şehri”, on bin metrekareye sahip Selçuklulara ait Ahlat Mezarliği,1216 yılında Selçuklular tarafından inşa edilen İslahiye Medresesi, Bitlis Emîri IV. Şeref Han tarafından 935 (1529) yılında yaptırılan  Şerefiye Külliyesi, Eyüp Sultan Hazretleri'nin kardeşi Feyzullah El Ensari'nin türbesi, Sahabe-i Kiram’dan olan Abdurrahman Gazi Turbesi,  Anadolu’nun en büyük kervansaraylarından biri olan El Aman Hanı , XV.yy sonunda 1481 yılında yapılmış olan Emir Bayındır Kümbeti, Mutki bölgesindeki “ Mutki Beyaz Su”  ziyaret edildi.

“Bitlis’te beş minare ,beri gel oğlan beri gel”  türküsüne konu olan beş minarenin bulunduğu, Şerefiye Camii, Ulu Camii, Meydan Camii, Kalealtı Camii ve Gökmeydan Camileri ziyaret edildi.

Kültürel ve ortak değerlerimizin paylaşılması, kardeşlik bağının güçlendirilmesi amacıyla  Bitlisli üç  dezavantajlı aile  ve bir şehit ailesi  ziyaret edildi.

“Biz Anadolu’yuz Projesi” kapsamında çevre bilinci ve çevre duyarlılığına dikkat çekmek amacıyla  Tatvan –Van Gölü Sahilinde önce çevre temizliği akabinde kuş yemliği etkinliği yapıldı. Nemrut Dağı Krater Gölü çevresinde çevre temizliği yapıldı. Bitlis Şehitliği ziyareti akabinde Bitlis esnafı ziyaret edilerek  halkla iletişimde bulunuldu.

Bitlis Vali Yardımcısı Sayın Temel Kılıç Beyefendi ve Bitlis İli İl Emniyet Müdürü Sayın Yaman AĞIRLAR ziyaret edildi.Etiketler:   

YORUMLAR


K
Kevser ŞAHiN      26.09.2019     
Güzel iş birliği, güzel proje, güzel kazanımlar..

Y
Yaşar Koçak      30.10.2019     
Size her yer okul dışı öğrenme ortamı. Tebrikler......