O BENIM ISTE

Ders/Sınıf: Ortaokul  -  Türkçe -  8. Sinif
Ünite: T.8.4. YAZMA
Kazanım: T.8.4.18. Cümlenin ögelerini ayirt eder.
Kazanım Açıklaması: Cümlenin ögelerini ayirt eder. Ara sözlerin açikladigi ögeyi, vurgulu ögeyi ve ögenin türünü belirler.
Materyal: A4 Kagidi, Oyun Yönergesi
Etkinlik Süresi: 40 Dakika dakika
Etkinlik Adı: O BENIM ISTE
Uygulama Alanı: Sinif Içi
Etkinliğin Uygulanması:

Çesitli türde ve uzunlukta olan, ayni zamanda da numaralandirilmis cümlelerin yer aldigi bir kâgit hazirlanir. Ardindan kâgittaki cümleler paralel seritler halinde kesilir. 10 ögrenciden olusan bir daire olusturulur. Bu dairedeki her ögrenciye kesilen cümlelerden verilir. Cümlelerle ilgili ögretmenin elinde bir yönerge bulunur. Ögretmen yönergeyi okur. Yönergede bahsedilen cümleyi elinde bulunduran ögrenci istenilen hareketi yapar. 

Örnegin; Alti çizili ögelerden biri zarf tümleci olanlar yerinde üç kez ziplasin. (Ziplamasi Gerekenler 3, 4 ve 2 numarali cümleyi elinde tutan ögrenciler) Ziplayan ögrencilerden numaralarini söylemeleri istenir. Eger yanlis bir ögrenci ziplamissa elenir. Elenene tekerleme, bir siirin dörtlügünü ezberleme gibi cezalar verilir. Dogru cevap verenler dairenin içerisinde kalir. Tüm yönergeler bittiginde hiç hata yapmadigi için dairenin içinde kalanlar alkislatilir. Ardindan cümleler tahtaya yazilir ve ögretmen rehberliginde ögeleri incelenir. 

Ögrenciler açisindan oldukça eglenceli olan bu oyunda amaç cümlenin ögelerinin genel tekrarini yapmak, ayni zamanda ögrencinin motivasyonunu artirmaktir. Necip Fazil Kisakürek Imam Hatip Ortaokulu 8/A ve 8/B subelerinde denedigimiz bu oyundan ögrenciler büyük keyif almislardir. Ayrica oyun oynanirken eglenceli bir fon müzigi açilmasi da etkinlige renk katmaktadir. 

Etkinlik Fotoğrafları: