RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Telafide Ben de Varım Programına İlişkin Açıklamalar

"Telafide Ben de Varım" programı kapsamında gerçekleştirilen iş ve işlemlerin yürütülmesi
Telafide Ben de Varım Programına İlişkin Açıklamalar

TELAFİDE BEN DE VARIM PROGRAMINA İLİŞKİN AÇIKLAMALAR

"Telafide Ben de Varım" programı kapsamında gerçekleştirilen iş ve işlemlerin yürütülmesi esnasında; 

1)  https://telafidebendevarim.meb.gov.tr adresinde bulunan standart planlar incelenerek buna göre faaliyet seçimi yapılabilir. Listede olmayan bir faaliyet seçilecek ise açıklama kısmında faaliyetin toplam saati, faaliyetin yeri gibi bilgiler açık ve anlaşılır bir biçimde belirtmelidir.

2)  Listede olmayan bir faaliyet yapılacaksa faaliyetin toplam ders sayısı mutlaka belirlenmeli ve açıklama kısmında yazılmalıdır.

3)  Faaliyetin toplam ders saati üzerinden haftada hangi tarih-gün-saatler arasında planlama yapıldığı belirlenmeli, toplam süre ile de uyumlu olan bu süreler etkinlik tarih ve saat kısmına mutlaka girilmelidir. Faaliyet yapılmayacak günlere herhangi bir giriş yapılmamalıdır. Tarih girişi yapılırken resmi tatil günleri dikkate alınmalıdır.

4)  Faaliyetle ilgili yapılan açıklamalarda yazım hatası yapılmamalıdır.

5)  Faaliyet İrtibat Kişisi Mutlaka "Adı, Soyadı - Telefonu" ( Telefon olarak okul/kurum telefonu da verilebilir.) şeklinde giriş yapılmalıdır.

6)  Faaliyet girişi yapıldıktan sonra sırası ile ilçe ve il tarafından onaylanacaktır. 

7)  İl onayı alan faaliyetlere öğretmen tanımlaması faaliyet girişi yapan kurum tarafından yapılabilmektedir. Bu kapsamda il onayı verildikten sonra faaliyetler, öğretmen görevlendirmeleri için MEBBİS'ten ("MEBBİS-Başvuru İşlemleri-Telafide Ben de Varım Başvuru İşlemleri-Faaliyet Görev Başvuruları") başvuruya açılacaktır. 

8)  Faaliyet girişi yapan kurum tarafından, MEBBİS üzerinden başvuru yapan öğretmenler arasından görevlendirme yapılmalıdır. Öğretmen görevlendirme bölümünde MEBBİS den başvuru olmaz ise Diğer Personel kısmı kullanılarak Ücretli Öğretmenler ya da MEB dışında görev yapan öğretmenlere görev verilebilecektir. Milli Eğitim Personelinin görevlendirilmesinde (Kadrolu/Sözleşmeli Öğretmen) kesinlikle Diğer Personel kısmı kullanılmayacaktır. 

9)  Sistemde faaliyet başvurusu yapılan, gerekli onayları alan ve öğretmen görevlendirmeleri yapılan faaliyetler https://telafidebendevarim.meb.gov.tr adresinde bulunan haritaya yansıyacak ve katılımcıların başvurularına açılacaktır. 

10)  Faaliyet girişi yapılan, il tarafından onaylanan ve öğretmen görevlendirmesi yapılan faaliyetlerden; açılması için yeterli katılımcının başvuru yaptığı faaliyetler ücret onayı alınmak üzere her hafta en geç Perşembe günü ilçelerde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne ,Merkez ilçede ise İl Milli Eğitim Müdürlüğüne kaymakamlık/valilik ücret onayı alınmak üzere gönderilmelidir. 

11)  İlçelerde görevlendirme ve ücret onayının İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından mevzuata uygun olarak Kaymakamlık Makamından alınması gerekmektedir. Ücret onayları ve görevlendirmeler yapılırken ilgili mevzuat hükümleri göz önünde bulundurulmalıdır. Sadece yeterli sayıda (Özel eğitim öğrencileri için düzenlenen faaliyetler hariç en az 12 öğrenci) öğrenci başvurusu alınan faaliyetler ücret onayı alınarak başlatılacaktır. Ücretli öğretmen görevlendirilmesi durumunda SGK iş ve işlemleri titizlikle takip edilmeli ve yerine getirilmelidir.

12)  Tüm aşamaları tamamlandığı halde yeterli sayıda öğrenci bulunamayan faaliyetlerin durumu da gerekçesi girilerek sistem üzerinde belirtilecektir.

13)  Okul/kurumumuz "Telafide Ben de Varım" adlı bir klasör oluşturmalıdır. Gerçekleştirilen her faaliyet için ekte sunulan form örnekleri doldurularak muhafaza edilmelidir. Ayrıca hazırlanan dosyaya faaliyet için birkaç fotoğraf da dosyaya eklenmelidir.

FORM ÖRNEKLERİ

Ek-1: Dosya Kapağı

Ek-2: Okul Faaliyet Listesi

Ek-3: Faaliyet Katılımcı Listesi

Ek-4: Çalışma Çizelgesi

Ek-5: Yoklama Çizelgesi

Ek-6: Veli İzin Belgesi

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.