RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YÜZEN OKULLAR PROJESİNE START VERİLDİ.

Rize´de hayata geçirilen "Yüzen Okullar" projesi kapsamında pilot seçilen 5 okulun 4´üncü sınıflarındaki 572 öğrenciye yüzme eğitimi verilmeye başlandı.
YÜZEN OKULLAR PROJESİNE START VERİLDİ.

Rize Olimpik Yüzme Havuzu´nda start verilen ´Yüzen Okullar´ projesi açılış töreni renkli görüntülere sahne oldu.

Fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı nesiller yetiştirilmesine katkıda bulunmak ile yüzme bilmeyen öğrencilere yüzme öğretmek için düzenlenen  "Yüzen Okullar" projesi büyük ilgi gördü.

Rize Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü  ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde yürütülen proje kapsamında,  seçilen 5 okulun 4. sınıflarındaki 572 öğrenciye yüzme eğitimi verilmeye başlandı.  326 erkek, 246 kız öğrenciye haftada iki gün belirli saatlerde farklı havuzlarda yüzme eğitimi verilecek.

Düzenlenen programa, Vali Ersin Yazıcı, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Semih Coşkun, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, İl Genel Meclis Başkanı Mehmet Kazancı, Vali Yardımcıları Turan Yılmaz, Mehmet Kurt, Emre Nebioğlu, Emniyet Müdürü Âdem Çakıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş,  Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik, , Kurum Amirleri, öğrenciler, öğretmenler ve veliler katıldı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Çelik yapmış olduğu açılış konuşmasında, genç nüfusa spor yapma alışkanlığını küçük yaşta kazandırabilmek ve branş eğitimi verebilmek amacıyla "Yüzen Okullar" projesini hazırladıklarını söyledi.

Programda bir konuşma yapan Rize Milletvekili Osman Aşkın Bak, Yüzen Okullar Projesi´nin çok güzel bir adım olduğunu belirtti. Yüzmeyi bilmenin çok büyük önem taşıdığını vurgulayan Milletvekili Osman Aşkın Bak, şunları kaydetti:

"Kentimiz olimpiyat şampiyonlarıyla meşhur. Neden denizcilerin şehri Rize´mizden şampiyonlar çıkmasın. Spora yapılan yatırımın önemini biliyoruz. Yazın bizi üzen pek çok haberler alıyoruz. Denize giren çocuklarımızın boğulması, bizi üzen bir olay. Burada çocuklarımız yüzmeyi öğrenerek, denizle ve suyla mücadele etmesini öğrenecek. Bu da ülkemiz için büyük kazanç "dedi.

Tüm çocukların spor yapması gerektiğini söyleyen Vali Yazıcı ise, " Deniz kenarındaki bir kente dünya çapında yüzücüler yakışır.  Bu işi çok seven ve bu işte çok başarılı olabilecek yüzücülerimiz çıkacak. Geleceğimizin teminatı ve ülkemizi emanet edeceğimiz çocuklarımızın mutlaka bir branşta spor yapmaları gerektiğine inanıyorum. Çocuklara sadece yüzme eğitimi değil, RENK Projesi kapsamında basketbol, voleybol, güreş, masa tenisi vb. spor dallarında da eğitim veriyoruz. Çocuklarımızın spor bilinciyle yetişmesi için tüm imkânlarımızı seferber ediyoruz. Eğitim ve spor ayrılmayan, birbirini tamamlayan iki parçadır. Bu projeye katkısı olan herkese ve özellikle ailelere çok teşekkür ediyorum. Her zaman yanınızda olduğumu bilmenizi istiyorum  " diye konuştu.

 

Proje kapsamında pilot seçilen il merkezindeki 5 ilkokulda eğitim gören 326´sı erkek, 246´sı da kız olmak üzere 572 öğrenciye haftada iki gün belirli saatlerde farklı havuzlarda yüzme eğitimi verilecek. Yüzme malzemeleri dağıtılan erkek çocuklardan ilk grup, antrenörlerinin eşliğinde suya girdi. İlk kez havuzla tanışan çocukların büyük sevinç yaşadığı gözlendi.

yüzen okulyüzen okulyüzen okulyüzen okulyüzen okulyüzen okulyüzen okulyüzen okulyüzen okulyüzen okulyüzen okulyüzen okul

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.