RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Cumhuriyetinin 93. Yıldönümü Kutlamaları...

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 93. yıldönümü düzenlenen etkinliklerle kutlandı.
Türkiye Cumhuriyetinin 93. Yıldönümü Kutlamaları...

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 93. yıldönümü kutlamalarına ilk olarak Rize Valisi Erdoğan Bektaş´ın  makamında tebrikleri kabulüyle başlandı. Ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törene geçildi. Burada düzenlenen törene Rize Valisi Erdoğan Bektaş, Rize Belediye Başkanı Prof.Dr.Reşat Kasap, Rize Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Adalet Komisyonu Başkanı Bayram Kantık, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Semih Coşkun, İl Emniyet Müdürü Sadettin Aksoy, daire müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Rize Valisi Erdoğan Bektaş, burada halkın bayramını kutlayarak günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Vali Bektaş, yaptığı konuşmada; “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde ilan ettiğimiz, son devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun yıldönümü.

Esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen milletimiz, bağımsızlığına ve istikbaline kasteden işgalcilere karşı başlattığı kurtuluş savaşını tarihte benzeri görülmeyen bir kahramanlıkla zaferle bitirmiş ve bu zaferin ardından 29 Ekim 1923’te ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ ilkesi ve muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkma hedefiyle Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Cumhuriyetimiz binlerce yıllık devlet geleneğimiz ile yaşadığımız coğrafyadaki bin yıllık Selçuklu ve Osmanlı mirasını, o gün ki zor şartlarda elde etmiş bir kazanımı olarak görüyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti 93 yıldır karşısına çıkan zorlukların üstesinden gelerek yoluna devam etmeyi başarmış devlet olarak bölgesinde ve Dünya’da bir ilham kaynağı olmayı günümüzde de sürdürüyor.

Kapsamlı ve çok güçlü bir işgal girişimi olarak nitelenebilecek 15 Temmuz darbe kalkışmasını da büyük bir cesaretle önlemeyi başarmış olan milletimiz devletiyle ne kadar bütünleştiğini de tartışmasız olarak bütün dünyaya göstermiştir.

Gelinen bu noktada millet olarak, ülke olarak, devlet olarak artık dünden daha güçlüyüz. Daha umut doluyuz ve çocuklarımıza çok daha güçlü, geleceği olan, umutları olan bir ülke bırakmak için bütün gücümüzle çalışacağımızı ifade etmek isterim.

Bu duygularla 93. Yıldönümünü idrak ettiğimiz bu Cumhuriyet Bayramında bize bu günleri armağan eden başta Cumhuriyetin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı şehit ve gazilerimizi, 15 Temmuz şehit ve gazilerimizi, uzun yıllar boyunca bölücü terör öğütleriyle mücadele eden şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyor, bütün halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutluyorum”dedi.

Öğrenciler tarafından okunan şiirler, sergilenen halk oyunları gösterileri ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen 29 Ekim konulu resim, şiir ve kompozisyon dalında dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ile süren tören, resmi geçit ile son buldu.

29-10-201629-10-201629-10-201629-10-201629-10-201629-10-201631-10-201631-10-2016

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.