RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SÜMER ORTAOKULU TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ

13. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Fındıklı Sümer Ortaokulu “Mevsimlik Tarım Göçü Yaşayan Ailelerin Demografik Analizi” adlı projesi ile Elazığ’da yapılan Türkiye finallerinde Coğrafya alanında Türkiye üçüncüsü oldu.
SÜMER ORTAOKULU TÜRKİYE ÜÇÜNCÜSÜ

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından ortaokul öğrenimine devam eden öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında araştırma yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla düzenlenen 13. TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Fındıklı Sümer Ortaokulu “Mevsimlik Tarım Göçü Yaşayan Ailelerin Demografik Analizi” adlı projesi ile Coğrafya alanında Elazığ’da yapılan Türkiye finallerinde Türkiye üçüncüsü oldu.

Danışman öğretmenliğini Sümer Ortaokulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni Yeşim Akyıldız’ın yaptığı 8. sınıf öğrencisi Emine Üresin’in sorumlu olduğu projede okul çevresinde bulunan diğer illerden mevsimlik olarak çalışmak amacı ile gelen ailelere ev ziyaretleri yapılarak göç konusu ile ilgili röportajlar yapıldı. Ailelerin memnuniyetleri, sorun ve şikâyetleri dinlendi. Mevsimlik göçün nedenleri ve göçün eğitim çağındaki çocuklar üzerindeki etkileri araştırıldı. Tüm bu araştırma ve veriler sunum haline getirilerek önce Erzurum ilinde yapılan bölge finallerinde sergilendi. Burada yapılan yarışmalarda proje Coğrafya alanında bölge birincisi oldu.

Daha sonra, Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, Konya, İstanbul Asya, İstanbul Avrupa, İzmir, Kayseri, Malatya, Samsun ve Van bölgelerinde dereceye giren projelerin Türkiye finalinin düzenlendiği Elazığ ilimizde 22-26 Nisan 2019 tarihlerinde proje sergilenerek Türkiye üçüncüsü oldu.

Öğrencimiz Emine Üresin, danışman öğretmen Yeşim Akyıldız, okul müdürü Ercan Temiz başta olmak üzere projede emeği geçenleri tebrik ederiz.

 26-04-201926-04-2019

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.