RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rize´den Ecdada Yolculuk 2. yılında...

Rize Valiliğini himayelerinde Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürüttüğü RENK Projesi kapsamında, okullarında başarılı olan 750 lise ve ortaokul öğrencisi Çanakkale´ye götürülecek.
Rize´den Ecdada Yolculuk 2. yılında...

Rize Valiliğinin himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen RENK Projesi nedeniyle düzenlenen etkinlik kapsamında Çanakkale’ye gidecek 750 öğrenci arasında yer alan 150 kişilik öğrenci kafilesi Çanakkale’ye uğurlandı. Rize Valiliği önünde düzenlenen uğurlama törenine, Milli Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ, Şube Müdürlerimiz Hasan TEKKE, Zafer HAŞİMOĞLU, Mehmet KİBAROĞLU, Maarif Müfettişleri Başkanı Nuri AYDIN, okul müdürleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Çanakkale programının RENK projesine renk kattığını belirten Milli Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ: “Çanakkale’de 101 yıl önce milletimiz adına büyük bir destan yazıldı. Bu destanı yazanlar sayesinde bugün huzurlu ve güvenli bir şekilde yaşıyoruz. Her zaman bunun bilincinde olmamız gerekir. Öğrencilerimizin bu bilince sahp olmaları için iki yıldır onları Sayın Valimizin himayesinde Çanakkale´ye gönderiyoruz. Bu yıl 5 kafilede toplam 750 öğrencimize Ecdada Yolculuk kapsamında Çanakkale´ye götürmeyi planlıyoruz. Bugün Çanakkale gezimizin 150 öğrenci ve 6 öğretmenden oluşan ilk kafilesini uğurluyoruz. Çocuklarımız yol ile beraber 4 günlük bir seyahate çıkıyorlar. Bu süre içerisinde Çanakkale´yi bizzat yaşamak, hissetmek imkânına kavuşmuş olacaklar. Her kafilede  Öğrencilerimiz Bursa ve Çanakkale illerini ziyaret edecekler.  Orada yaşanılanları ve atalarımızın orada hangi fedakârlıklarla savaştıklarını yerinde görecekler" diye konuştu.

Yöresel halk oyunları gösterisinin ardından 150 öğrenci ve 6 öğretmenimiz Çanakkale’ye uğurlandı.
17-20 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Bursa ve Çanakkale gezisi sırasında Çanakkale Zaferi’nin kazanılmasında önemli rol oynayan, Kilitbahir Köyü ve Kalesi, Seyit Onbaşı Anıtı, Mecidiye Tabyaları, Soğanlıdere Şehitliği, Çanakkale Şehitler Abidesi, Seddülbahir Köyü, Seddülbahir Savaş Malzemeleri Müzesi, Namazgâh Tabyası, Meçhul Asker Anıtı, Yahya Çavuş Anıtı ve Şehitliği, Sargıyeri ve Hastane Şehitliği, Anzak koyu, Mehmetçiğe Saygı Anıtı, Kanlı Sırt Anıtı ve Kitabesi, 57. Alay Şehitliği, Kesikdere Şehitliği, Conkbayırı, Atatürk Anıtı, Siperler ve Kitabeleri, Ulu Cami, Osmangazi ve Orhangazi Türbeleri gibi tarihsel önemi olan mekânlar ziyaret edilecektir.

17-05-201617-05-201617-05-201617-05-201617-05-2016

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.