RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rize’de ‘Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları projesi’ final sergisiyle tamamlandı.

Rize’de ‘Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları projesi’ final sergisiyle tamamlandı.

Fatma-Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezi tarafından İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi işbirliğiyle hazırlanan “Robotlarla Modelleme” adlı 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları projesi final sergisiyle tamamlandı.

Final sergisinin açılışı İl Milli Eğitim Müdürümüz Ahmet Hamdi YILMAZ ve Şube Müdürümüz Mehmet KİBAROĞLU tarafından gerçekleştirildi.

Açılışın ardından İl Milli Eğitim Müdürü YILMAZ, BİLSEM Müdürü Selçuk TORPİL ve Proje Yürütücüsü BİLSEM Matematik Öğretmeni Yalçın SANDALCI’ dan proje hakkında bilgi aldı.

Sergide, güneş sistemini oluşturan 8 gezegenin yörüngelerinin çizili olduğu bir zemin üzerinde, strafor toplar ve balonlarla temsili olarak oluşturulmuş 8 gezegen robotlar tarafından kendi yörüngelerinde döndürüldü ve sistemin fiziksel ve görsel olarak modellenmesi sağlandı.

Projede, ilimiz ortaokullarında 8. sınıf okuyan 32 öğrencinin 7-13 Eylül 2017 tarihleri arasında geometri yazılımı ve robot kitlerini kullanarak güneş sisteminin işleyiş şeklini, gezegenlerin büyüklüklerini, dönme hızlarını ve diğer özelliklerini ortaya koyan bir model tasarlamaları hedeflendi. Bu amaçla, öğrencilere BİLSEM’de eğitimin ilk beş günü modelin etkili bir şekilde oluşturulması için gerekli teorik altyapı uygulamalı olarak verilmiş; robot inşası, yazılımı ve kodlanması, web 2.0 araçları ve dinamik matematik yazılımı Geogebra eğitimlerinin verilmesiyle güneş sistemi modeli için gerekli altyapının sağlanması amaçlandı. Eğitim sonunda her öğrenci grubu farklı bir gezegen için robot tasarladı, kodladı ve robotun taşıyacağı gezegenin hacim ve hız hesaplamalarını yaparak hazırlanan zeminde gezegenin kendi yörüngesinde hareket etmesini sağladı. Öğrencilerin proje sonucunda, disiplinler arası bir bakış açısı kazanma, matematik, fen, teknoloji ve mühendislik alanlarını belirli bir amaca yönelik olarak bir arada kullanarak tasarım ve model oluşturma, bilgiyi günlük hayatta kullanma, matematiksel modelleme yapabilme becerilerini kazandığı görüldü.

 

Proje ekibinde Fatma-Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezinde görevli robotik, yazılım ve kodlama eğitmenleri ile Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesinde görevli hocalar yer aldı.

 

13-09-201713-09-201713-09-201713-09-201713-09-2017

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.