RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

RENK PROJESİ DEĞERLENDİRME ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ…

RENK PROJESİ DEĞERLENDİRME ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ…

Rize´de Eğitime Nitelik Kazandırmak amacıyla 2014 yılında Rize Valiliğinin himayesinde yürürlüğe konulan Renk Projesi’nin 2.yılında yapılacak olan çalışmaları planlamak ve projenin 2. yılında izlenecek yöntem ve teknikleri belirlemek amacıyla bir çalıştay düzenlendi.

Çalıştayda eğitimle ilgili sorunlar ve çözüm önerilerinin değerlendirmesi, eğitimin niteliği, gelişme ve değişmelere ilişkin durum tespiti, eğitim-öğretimin niteliğini olumsuz etkileyen unsurların giderilmesine yönelik alınacak tedbirlerin görüşüldüğü Renk Projesi çalıştayı Pazar ilçesinde gerçekleştirildi.

Çalıştaya Rize Vali Ersin Yazıcı´nın yanı sıra, Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Küçük, Vali Yardımcısı Mehmet Kurt, Kaymakamlar, İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, İlçe Millî Eğitim Müdürleri, İl Millî Eğitim Şube Müdürleri ve diğer ilgililer katıldı.

Toplantı, İl Millî Eğitim Müdürlüğü´nün ilimiz genelinde proje kapsamında gerçekleştirilen faaliyetlerin anlatıldığı sunum ile başladı.

çalıştay

çalıştayçalıştay

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Programın açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, RENK projesinin geçen 1 yılda belirlenen hedeflere ulaşılması noktasında önemli mesafeler kat ederek önemli sonuçlar elde edildiğini belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Durmuş konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "Okullarımızda ve ilimizin değişik yerlerinde kitap okumanın önemine dikkat çekmek amacıyla etkinlikler düzenleyerek Renk Projesinin tanınmasını sağladık ve bir farkındalık oluşturduk. Her şeyden önemlisi binlerce öğrencimizin on binlerce kitap okumasını sağlayarak, geleceğimizin teminatı gençlerimizin ve çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığı kazanması noktasında önemli mesafeler kat ettik. Projenin önümüzdeki yıl daha geniş kesimleri kapsayacak şekilde devam edecektir. "dedi.

RENK Projesinin Rize için önemli olduğunu belirten Rize Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap da, "Bir proje için olmazsa olmaz en önemli iki özellik vardır. Bunlardan bir tanesi çarpan etkisinin olması, diğeri de sürdürülebilir olmasıdır. RENK Projemiz her iki özelliğe de sahiptir. Devamlılık etkisiyle birlikte projenin etkileri bütün topluma sirayet edecektir. Proje, sadece öğretmenlerimiz ve öğrencilerimizle sınırlı değildir. "dedi.

Projenin kararlılıkla devam etmesi gerektiğine değinen Prof. Dr. Reşat Kasap, "Yaşadığımız şehirde bilginin topluma ulaşması noktasındaki çalışmalarımızı yürütüyoruz. Üniversitemizle işbirliği içerisinde Minibüs şoförlerimize, kuaförlerimize ve esnafımızın çeşitli kademelerine bilgilendirme ve eğitim çalışmaları yapıyoruz. Bunlar dolaylı olarak bu projeye destek verecek çalışmalardır. " diye konuştu.


çalıştayçalıştay

Çalıştayın Rize´nin eğitim durumu ile ilgili genel bir değerlendirme ve bu değerlendirme ışığında eğitimde niteliği artırmak adına bir yol haritası niteliğinde bir çalışma olacağını vurgulayan Vali Ersin Yazıcı ise, "Bir yıldır uyguladığımız RENK Projesinin değerlendirmesi için bir aradayız. Bu çalıştayımızı yıl içerisinde de yapabiliriz. Eğitim bir bütündür. Eğitimin üç önemli ayağı var. Fiziki ortamları bir kenara bırakırsak bunlar öğrenci, öğretmen ve ailedir. Üçünün bir arada olması ile iyi bir koordinasyon sağlayabiliriz. Eğitimde çıtayı yükseltebiliriz. Hizmet etmek için buradayız." mesajı verdi. 

Ülkenin kalkınabilmesi için eğitime yapılacak yatırımın önemine dikkat çekerek eğitimden taviz verilemeyeceğini vurgulayan Vali Yazıcı, "İlimiz olarak eğitimde kaliteyi artırmak için çalışıyoruz. Bunun için yoğun gayret sarf ediyoruz. Rize´de yapılan sınavların sonuçlarına ilişkin elimizde istatistiki bilgiler var. Hedefimiz nedir? Bu konuda eğitim kalitesini artırıp daha iyi eğitim için yüksek seviyeye çıkmalıyız. " dedi.

Rize´de eğitimde hedeflenen amaçların gerçekleştirilmesi için eğitimcilere önemli görevlerin düştüğünün altını çizen Vali Yazıcı, "Eğitim alanında hayata geçirdiğimiz proje ve çalışmalar sonucunda önemli bir aşama kaydederek,  sınavlarda da iyi bir seviyeye geldiğimizi düşünüyorum. Çocuklarımız bizim geleceğimiz. Gelecekte çocuklarımızı iyi yetiştirebilirsek, onları erdemli birer birey yapabilirsek yarının Türkiye´sini bu gençlerimiz oluşturacaktır. Biz bu işi sahiplendik. Hep birlikte yürümeye devam edeceğiz. Bu projeye inanmak gerekiyor. Bu proje geleceğe hazırlıktır. "dedi.

çalıştayçalıştay

 

Konuşmasında çok önemli ve kutsal bir görevin yerine getirildiğini ifade eden Vali Yazıcı, “RENK Projesi kapsamında birçok faaliyet yaptık ama bununla yetinmemeliyiz. Eğitime çok önem veriyoruz. Amacımız toplumun eğitim seviyesini yükseltmek ve eğitimin niteliğini artırmaktır. Tüm bu çalışmalar neticesinde çok olumlu geri dönüşler aldık. Yapılacak çalışmaların daha kurumsal, daha nitelikli, daha artmış olması gerekiyor. Temas edemediğimiz bir öğrenci, bir veli, bir sivil toplum kuruluşu kalmayana kadar gayretli şekilde çalışmalıyız.

Bu güne kadar gerçekleştirilen tüm faaliyetlerde emeği gecen tüm kurumlara, kuruluşlara, belediyelere, eğitim ile ilgili tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, başarılı çalışmalarınızın artarak devamını temenni ediyorum." dedi.

            Konuşmaların ardından oluşturulan gruplarda katılımcılar bir araya gelerek projenin 5 ana teması ile 12 başlık altında ele alınan maddelerini inceledikten sonra grup sözcüleri gruplarda konuşulan konuları belirttiler. Bütün grupların önerileri yazıldıktan sonra tüm katılımcılarla birlikte madde madde ele alınarak tartışılmıştır. Projenin 1. Yılında aksayan yönlerin çoğunlukla ele alındığı çalıştayda 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılında uygulanacak olan Renk Projesinin aşamaları ve temel ilkeleri tespit edilmiştir.  

çalıştay

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.