RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"KodlaRize" Projesinin İlk Atölyesi Derepazarı´nda Açıldı.

Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ´ın himayelerinde yürütülen "KodlaRize" projesi için Derepazarı ilçemizde bulunan Ali Rıza Yılmaz Ortaokulunda, ilçedeki tüm öğrencilere hitap edecek olan kodlama atölyesinin açılışı yapıldı. 
"KodlaRize" Projesinin İlk Atölyesi Derepazarı´nda Açıldı.

Geleceğin Yazılımcıları Rize’de Yetişiyor sloganıyla, Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ’ın himayesinde yürütülen “KodlaRize” projesi kapsamında Derepazarı İlçesindeki Ali Rıza Yılmaz Ortaokulunda oluşturulan kodlama atölyesinin açılışı, Sayın Erdoğan BEKTAŞ tarafından yapıldı. 

Açılışa Derepazarı Kaymakamı Selçuk KÖKSAL´ın yanı sıra Derepazarı Belediye Başkanı Yakup SAMANGÜL,  İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa KALENDER,  çok sayıda daire müdürü ve öğrenciler katıldı.

Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ,  burada yaptığı konuşmada; yılbaşından beri iki temel proje üzerinde yoğun mesai harcadıklarını belirterek,  “Bu projelerden biri kodlama projesi bir diğeri de Dyned projesidir. Bazı teknik sorunlar yüzünden Milli Eğitim Bakanlığınca Dyned Modülü henüz aktif hale getirilemedi. Bu nedenle Dyned Projesinde istediğimiz noktaya gelemedik. Buna rağmen gayretlerimiz devam ediyor. Umarım en kısa sürede hedeflediğimiz noktaya geleceğiz” dedi.

Yürütülmekte olan iki projenin de tam donanımlı bilgisayar alt yapısı gerektirdiğini ifade eden Vali BEKTAŞ,  “Biz il merkez ve tüm ilçelerimizdeki hedef okullarımızda devlet bütçesinden bir kuruş harcamadan bu altyapıyı oluşturmuş durumdayız.  Peki, biz bunu nasıl başardık? Projemize inanan öğrencilerimiz, velilerimiz, öğretmenlerimiz ve okul yönetimlerimiz sayesinde başardık. Katkılarından dolayı herkese teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Rize’de kodlama eğitimi projesi kapsamında olumlu yol aldıklarına değinen Vali BEKTAŞ, “Kodlama eğitimi henüz Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında yer almamasına rağmen biz mahalli imkânlarla gerekli altyapıyı oluşturarak tüm ortaokullarımızın 5 ve 6. sınıf öğrencilerine bilişim derslerinde geleceğin mantığı kodlama eğitimi veriyoruz. Gelişmiş ülkeler bu eğitime çok önem veriyorlar. Avrupa Birliği, bu eğitime 5 yaşındaki çocuklarla başlanması yönünde üye ülkelere tavsiyelerde bulunuyor. Her ne kadar şuan itibarıyla Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında yer almasa dahi Bakanlıkça bu eğitime çok sıcak bakılıyor. Muhtemelen önümüzdeki yıllarda bu eğitim ülkemizde de zorunlu dersler arasında yer alacaktır” dedi.

Hızla gelişen dünya düzeninde bizde varız diyebilmemiz için kodlama eğitimine gereken önemin verilmesi gerektiğini söyleyen Vali BEKTAŞ, aksi takdirde kodlama bilenlerin yaptığı programların uygulayıcısı olmaktan öteye geçemeyiz dedi.

Yapılan konuşmaların ardından kodlama atölyesinin açılışı gerçekleştirildi.

Ali Rıza Yılmaz Ortaokulundaki programın ardından yine Derepazarı İlçesinde bulunan Adem Özdemir Anadolu Lisesine geçilerek buradaki bilgisayar sınıfının açılışı yapıldı ve bilgisayar sınıfının oluşturulmasında katkı sağlayan hayırsever işadamı Yusuf YURTVERMEZ’e Vali Erdoğan BEKTAŞ tarafından bir plaket verildi.

 10-03-201710-03-201710-03-201710-03-201710-03-201710-03-2017

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.