RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Öğretmen Yazarlar

Şair ve yazar öğretmenlerimizin eserleri Bakanlığımız tarafından kültür dünyamıza kazandırılıyor.
Öğretmen Yazarlar

Türk edebiyatının önemli eserleri yıllar boyunca öğretmen yazarlar tarafından verilmiştir. Mehmet Âkif'ten Refik Halid'e, Necip Fazıl'dan Tanpınar'a, Yahya Kemal'den Çamlıbel'e, Halide Edip'ten Gülten Dayıoğlu'na edebiyata önemli eserler kazandıran isimler, aynı zamanda öğretmendir ve edebiyatın sesi okullardan yükselmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı, bu geleneğin devamını sağlamak ve okullarımızdaki suskun kalemlerin sesini duyurmak amacıyla, yayımlanmış eserleri ile tanınan şair öğretmen ve yazarlarımızla henüz herhangi bir eseri basılmamış şair ve yazar öğretmenlerimizin eserlerini kültür dünyamıza kazandırmak için çok önemli bir adım attı.

Öğretmenlerimizi yazmaya teşvik etmek ve okuma kültürüne katkı sunmak için Kültür Yayınları Yayın Danışma Kurulu'nun önerileri doğrultusunda kitaplar basılacak. Kalemi su gibi akan öğretmenlerimizin Millî Eğitim Bakanlığımızın yayınladığı dizilerden herhangi birine uygun düşen roman, hikâye, masal ve şiir türlerindeki eserlerini Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim ve Kültür Yayınları Yönetmeliği'ni ve başvuru şartlarını dikkate alarak göndermeleri gerekiyor. Eserler ilgili Yönetmelik doğrultusunda değerlendirilecek ve uygun görülenlerin baskısı yapılacak.

Başvuru Şartları

 Başvuru şatları ve süreci ise şöyle:

1)  Yazarlar, Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim ve Kültür Yayınları Yönetmeliği'ni dikkate alarak başvuru yapacak. Yönetmeliği okumak için tıklayınız.  

 2)  Eserler baskıya hazır hâlde teslim edilecektir.

 3) İdare eserlerin kapak ve iç tasarımında düzenleme, değişiklik, ekleme veya çıkarma yapabilecektir. Bu gibi durumlarda eser sahibi ile iletişime geçilerek yapılan düzenleme değişiklik, ekleme veya çıkarmalar konusunda eser sahibinin onayı alınacaktır.

4)  Başvurusu yapılan eserlere ait dokümanlar değerlendirme sonunda eser sahibine iade edilmeyecektir.

5)  Başvuru için;

    -Dilekçe 

    -Kısa öz geçmiş

    -Eserin baskıya hazır dijital hâli (CD, taşınır bellek vb. ortamlarda) 

    -Başvuruda bulunmak isteyen öğretmenlerce, eserlerinin iki adet basılı hâli aşağıda verilen adrese kargo veya posta yoluyla gönderilmelidir.

MEB KÜLTÜR YAYINLARI

MEB Beşevler Kampüsü I Blok 06560 Yenimahalle/Ankara    

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.