RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AHMET HAMDİ YILMAZ’ ın ORTAÖĞRETİM KURUMLARI MERKEZİ SINAVINA GİRECEK ÖĞRENCİLERE BAŞARI MESAJI

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AHMET HAMDİ YILMAZ’ ın ORTAÖĞRETİM KURUMLARI MERKEZİ SINAVINA GİRECEK ÖĞRENCİLERE BAŞARI MESAJI

02 Haziran tarihinde il genelinde 210 salonda 3641 öğrencinin gireceği Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumları Merkezi Sınavı 470 öğretmenimizin görevlendirilmesiyle gerçekleştirilecektir.

Sevgili öğrencilerim,

Sınava büyük bir azim ve gayretle hazırlandınız. Elinizden gelenin en iyisini yapabilmek için çok çalıştınız. Şimdi ise kendinize güvenmek, birikiminizi ortaya koymak ve emeklerinizin karşılığını almak zamanıdır. Kendinize güvendiğinizi ve bu işin üstesinden gelebileceğinizi, donanımınızın başarmak için yeterli olduğunu kendi kendinize fısıldayın. Unutmayın; bilginizi, gücünüzü, imkânlarınızı kendi potansiyeliniz oranında sınavlara yansıtırsanız başarı kendiliğinden gelecektir. Sizi, hayallerinize ve aydınlık yarınlara taşıyacak olan, sahip olduğunuz birikim, başarmaya olan inancınız ve başarı yolunda atacağınız kararlı adımlar olacaktır. Sizi, hayallerinize ve aydınlık yarınlara taşıyacak olan, sahip olduğunuz birikim, başarmaya olan inancınız ve başarı yolunda atacağınız kararlı adımlar olacaktır. Nereye gideceğinizi biliyorsanız, inanarak yürüdüğünüz bütün yollar sizi oraya götürecektir. Ancak yürüyeceğiniz yolların her zaman dümdüz olmasını da beklemeyin. Hayatımızın yolları bazen inişli çoğu zaman da yokuşludur. Zorluklar, her zaman başarının değerini artıran süslerdir. Sınavı da bu süslerden biri olarak düşünmelisiniz. Cenap Şahabettin’in ifadesiyle “ En çok bolluk getiren yağmur, alın teridir.” Unutmayın ki çalışarak ulaştığınız başarıların mutluluğunu hiçbir şeyle değişmek istemeyeceksiniz.

Bu sınav sizin için bir engel değil yeni başlangıçlara adım attığınız önemli bir basamaktır. Bu sınavın okulda günlük yapılan diğer sınavlardan farklı olmadığını, yararlanılması gereken bir fırsat olduğunu, bu fırsatın kaçırılsa bile hayatta başka fırsatların da sizi beklediğini bilmeniz gerekir. Sizleri geleceğin aydınlık yarınlarına ulaştırmak gayesiyle çıktığımız bu yolda, elimizdeki tüm imkânları seferber etmiş durumdayız. Umuyorum ki, sizler de bu sınavdan yüz akıyla çıkarak; azimli kararlı bir şekilde öğrenim hayatınıza devam edeceksiniz. Unutmayın ki, yarınlar yorgun ve bezgin kimselere değil, rahatını terk edebilenlere aittir. 

Değerli Veliler;

Çocuklarınızın başarısı için büyük emek ve gayret sarf ettiğinize, maddi ve manevi fedakârlıklarda bulunduğunuza yürekten inanıyorum. Pek tabiidir ki bütün bunların karşılığında çocuğunuzun başarılı olmasını istiyorsunuz. Çocuğunuz ve siz elinizden gelenin en iyisini yaptığınız halde eğer sonuç istediğiniz gibi çıkmazsa, asla karamsar olmayınız. Hayatın ve geleceğin ne getireceğini, bize hangi fırsatları sunacağını, Cenabı Hakk’ın bizimle ilgili ne murat ettiğini bilemeyiz. Bütün bu gayretleriniz sonrası gelen sonuçları makul karşılamak ve her iki neticeyi de tevekkülle kabullenmek hem sizin için, hem çocuklarınız için yararlı olacaktır.

Çocuğun değerini sınavdaki başarısıyla eşleştirmek, sonuçlarla ilgili olarak onu korkutmak ve bazı şeylerden yoksun bırakmakla tehdit etmek çocuğun motivasyonunu değil, tam tersine gelecekle ilgili kaygısını arttıracak ve çocuk ailesinin ve başkalarının gözünde kendisinin değil, sınavdaki başarısının önemli olduğunu düşünmeye  ve sınava gerçek dışı bir anlam yüklemeye başlayacaktır. Unutmayın ki bu sınav çocuklarımızın kişiliğini değil, başarılarını ölçen bir sınavdır. Bu zor dönemde çocuklarınıza anlayışlı ve destekleyici davranmalısınız. Kaygının yoğunlaşması ile birlikte çocuklarınız kendilerini daha çaresiz hissedebilirler. Çocuğunuzun çabasını fark ederek onu takdir etmelisiniz.

 Çocuklarımızın sağlıklı bir ruh haline sahip olmasını, sağduyu sahibi ve mutlu bireyler olmasını istiyorsak, sınav sonuçları ne olursa olsun, onlarla ilişki ve iletişim tarzımızı, yaklaşımlarımızı asla değiştirmemeliyiz. Biliyoruz ki ortak gayemiz, çocuklarımızın iyi yetişmesinin yanında kendine güvenen, araştıran, sorgulayan, başarıya ancak çalışarak ulaşacağına inanan; milli, manevi ve kültürel değerlerimize yürekten bağlı bireyler yetiştirmektir. İyi yetişmiş ve başarmış çocuklarımızın mutluluğu bizlerin de sizlerin de paha biçilemez mutluluğu olacaktır. Eğitim süreçlerinin her basamağında, eğitimin ayrılmaz bir parçası olarak vermiş olduğunuz destekten dolayı teşekkür ederim.

Bu duygu ve düşüncelerle başta öğrencilerimizi yetiştiren, emek ve destek veren tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimizin ailelerine teşekkür ediyorum. Emek ve gayretlerinin karşılıklarını alacaklarını ümit ve temenni ediyorum.

Ahmet Hamdi YILMAZ

İl Milli Eğitim Müdürü

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.