RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİMİZ LİSE DİPLOMALI MEZUNLARINI VERDİ

Milli Eğitim Müdürümüzü Engin EMEN,Mesleki Eğitim Merkezi'nde telafi programını tamamlayarak "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Diploması" almaya hak kazanan ustalar için Tevfik İleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde düzenlenen mezuniyet törenine katıldı.
MESLEKİ EĞİTİM MERKEZLERİMİZ LİSE DİPLOMALI MEZUNLARINI VERDİ

Millî Eğitim Bakanlığımızın mesleki eğitimi güçlendirmek amacıyla yaptığı düzenlemelerden biri de mesleki eğitim merkezi mezunlarının lise diploması alabilmeleri için esnek yapının kurulması oldu.

 

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanunu'nun yayımlandığı 19 Haziran 1986'dan bu yana kalfalık, ustalık ve usta öğretici belgeleri verilen mesleki eğitim merkezlerinde önceki yıllarda kalfalık ve ustalık belgesi almış olanların da fark derslerini tamamlayıp "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Diploması" alabilmeleri için 2020-2021 eğitim öğretim yılında Bakanlığımız tarafından telafi eğitimi programı başlatıldı.

 

Daha önce kalfalık ve ustalık mezunu olan 29 bin 674 kişi, telafi eğitimi programına kayıt yaptırdı. Bunlardan eğitimini tamamlayan yaklaşık 20 bini, mesleki eğitim merkezlerinde ilk defa düzenlenen kurslardan sonra 2 Temmuz 2021 itibarıyla "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi" mezunu oldu. 50 yaşın üzerinde çok sayıda ustanın katıldığı mezuniyet törenlerinde duygusal anlar yaşandı.

 

Bu mezuniyet törenlerinden biri de Tevfik İleri Mesleki ve Teknik Anadolu Liselinde yaşandı. İlimizde kurulan Mesleki Eğitim Merkezi'nde telafi programını tamamlayarak "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Diploması" almaya hak kazanan 76 usta için Tevfik İleri Mesleki ve Teknik Anadolu Liselinde mezuniyet töreni düzenlendi.

 

Törende konuşan Milli Eğitim Müdürümüz Engin EMEN: "Bakanlığımız geleneksel çıraklık, kalfalık, ustalık eğitiminin verildiği mesleki eğitim merkezlerinin kalite ve kapasitesinin artırılmasına büyük önem veriyor. Mesleki eğitim merkezlerindeki en temel sorunlardan biri 4 yıllık eğitim sonunda mezunların usta olabilmelerine rağmen lise diploması alamamaları idi. Bakanlığımız bu sorunu çözmek için esnek bir yapı oluşturdu ve lise diplomasına erişim imkânı sağladı. Bu düzenlemeden sonra bir yılda mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptıran öğrenci sayısı yüzde 64 arttı. Bakanlığımız talep üzerine düzenlemeyi mesleki eğitim merkezlerinden daha önce mezun olanları da kapsayacak şekilde genişletti. Bu düzenlemelerin ardından artık ustalarımız telafi eğitimlerinin ardından "Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Diploması" almaya hak kazanandılar. Ben bu süreçte diploma almayı hak eden 76 ustamızı tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

08-07-202108-07-2021

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.