RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KİTAP OKUMA VE PAYLAŞIM ETKİNLİKLERİNİN İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Ortaokul Öğrencileri Kitap Okuma ve Paylaşım Etkinliklerinin ilki Rize Öğretmenevinde Belediye Başkanımız Sayın Rahmi METİN'in de katılımıyla gerçekleştirildi.
KİTAP OKUMA VE PAYLAŞIM ETKİNLİKLERİNİN İLKİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Rize Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz arasında imzalanan protokol kapsamında, ilimizdeki resmi ve özel ortaokulların 5,6 ve 7.sınıflarına devam eden öğrencilerin katılımıyla bir çalışma başlatıldı. Bu kapsamda okumayı seven, okuduklarını paylaşmak ya da başkalarının okumalarından yararlanmak isteyen ortaokul öğrencilerinin düşünce, sanat ve kültür hayatımızda  katkıları olan yazarlarımızın eserlerini okuması, değerlendirmesi ve yorumlamasına yönelik bir dizi etkinlik planlandı.

Bu doğrultuda etkinliğin yürütüldüğü 16 okuldan 16 Türkçe öğretmeninin katıldığı değerlendirme toplantıları yapıldı ve oluşturulan komisyonca 4 kitap belirlendi. Etkinlik kapsamında 16 okuldan 28 öğretmenin rehberlik ettiği 28 okuma grubu oluşturuldu ve toplamda 250 öğrenci etkinlik kapsamına alındı. İlk etabı 4 ay sürecek olan etkinlik süresince öğrencilere her ay komisyonca belirlenmiş bir kitap verilmesi ve ay sonunda 28 okuma gurubundan belirlenen farklı öğrencilerle kitap okuma ve paylaşım etkinlikleri düzenlenmesi planlanmaktadır. Bu etkinliklerde koordinatör Türkçe öğretmenlerimizin yönetiminde o aya ait kitap üzerinde öğrencilerimizin duygu, düşünce, eleştiri ve paylaşımları dinlenecek, öğrencilerimizin iyi bir okuyucu olmalarına yönelik kazanımlar elde etmesi sağlanacaktır. Şubat, Mart, Nisan ve Mayıs aylarında yapılacak etkinlikler çerçevesinde her ay 250 öğrencimize istedikleri kitapları alabilecekleri "Kitap Çekleri" de verilecektir.  

Kitap Okuma ve Paylaşım Etkinliklerinin bitiminin ardından ise Haziran ayı başında etkinlik kapsamındaki tüm öğretmen, öğrenci ve paydaşların katılımı ile KİTAP BULUŞMALARI İL PROGRAMI düzenlenerek yapılan çalışmaların bir değerlendirmesi yapılacak ve etkinlik kapsamındaki tüm öğrenci ve öğretmenlerimiz ödüllendirilecektir.

Bu kapsamdaki ilk "Kitap Okuma ve Paylaşım Etkinliği" Rize Öğretmenevinde Belediye Başkanımız Sayın Rahmi METİN, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sayın Mustafa KALENDER, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul koordinatör öğretmenleri ile öğrenciler katıldı.

Okuduklarını paylaşmak ve yorumlamak için heyecanları görülmeye değer olan öğrencilerimize katılımcılar tarafından bir sonraki etkinlik kapsamında okunacak " Çanakkale Destanı" adlı kitap dağıtıldı.  

 

26-02-202026-02-202026-02-202026-02-202026-02-202026-02-202026-02-202026-02-2020

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.