RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 96. YILDÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI.

İstiklal Marşının kabulünün 96. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı, İsmail Kahraman Kültür Merkezinde yapıldı.
İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 96. YILDÖNÜMÜ TÖRENLERLE KUTLANDI.

İstklal Marşı´mızın kabulünün 96. yıldönümü nedeniyle Rize Sosyal Bilimler Lisesi öğrencilerinin hazırladığı İstiklal Marşı´nın on kıtasını resimlerle anlatan serginin açılışını Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ ve protokol üyeleri birlikte yaptılar. Sergi açılışının ardından Tevfik İleri Anadolu Lisesinin hazırladığı yıldönümü ve anma programı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Programa Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, Vali Yardımcısı Abdullah ŞEN, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Semih COŞKUN, İl Emniyet Müdürü Sadettin AKSOY, Milli Eğitim Müdür Vekilimiz Mustafa KALENDER, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali BİLGİN, şube müdürlerimiz, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programın ilk bölümünde İl Milli Eğitim Müdür Vekili Mustafa KALENDER, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı. Konuşmasında İstiklal Marşı´nın şairi Mehmet Akif´i ve marşın kabul edildiği yılları anlatan KALENDER, "Atalarımız, şehit dedelerimiz bu güzel vatanı kanlarıyla yoğurarak bize miras bıraktı. Bizler de, gelecek kuşaklara bu kutsal emaneti en güzel şekilde taşımak zorundayız. Unutmayınız ki, omuzlarımızda geleceğin sorumluluğu bulunmaktadır. Zira bu sorumluluk çalışmak ister, gayret ister, azim ister, fedakarlık ister." dedi.

Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, yaptığı konuşmada; İstiklal Marşı’nın bağımsızlık marşı olduğuna vurgu yaparak, “23 Nisan 1920´de Türkiye Büyük Millet Meclisi açıldı ve Anadolu’da bağımsızlık mücadelesi filizlenmeye başladı. Milletin bu bağımsızlık mücadelesine ilgi duyması ve sahip çıkması gerekiyordu. İşte böyle bir ortamda Türk Milletinin duygularına tercüman olan İstiklal Marşı’mız 12 Mart 1921´de Türkiye Büyük Millet Meclisimizce kabul edildi." dedi.

Son günlerde Avrupa ülkelerinde yaşanan olaylara dikkat çeken Vali BEKTAŞ, “Mehmet Akif ERSOY bu durumu İstiklal Marşı’mız da tam anlamıyla ifade etmiş: ‘Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar’. Bu yüzden İstiklal Marşı’mızın her kelimesini iyi anlamalıyız. Ruh köklerimizin nerelerden geldiğini, nerelerde mayalandığını, geçmişte nelerin yaşandığını ve bugün nelerle karşı karşıya olduğumuzu bilmek zorundayız. İstiklal Marşı’nın ruhunu anlayıp bunu dünyaya göstermemiz gereken bir dönemde yaşıyoruz. Bu millet en zor zamanında Çanakkale Savaşı sırasında bile dünyaya insanlık dersi vermiş bir millettir. Bu milletin tarihinde çifte standart yok, zorbalık yok. Mehmet Akif ERSOY da böyle bir milletin çocuğudur." dedi.

Vali BEKTAŞ, konuşmasının son bölümünde, başta Mehmet Akif ERSOY olmak üzere tüm şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ederek, “Onlar iyi ki vardılar. Bugünlerimizi onlara borçluyuz. Biz millet olarak İstiklal Marşı’ndan aldığımız ruhla yolumuza emin adımlarla devam edeceğiz ve inanıyorum ki gelecek bugünlerden çok daha iyi olacak” şeklinde konuştu.  

Yapılan konuşmaların ardından Tevfik İleri Anadolu Lisesi öğrencileri Milli Şairimiz Mehmet Akif ERSOY´un eserlerinin toplandığı SAFAHAT adlı kitabın sunumunu ve İstiklal Marşımızın kabul edilişinin anlatıldığı tiyatral gösterimi sahnelediler.

Sahne gösterilerinin ardından Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yapılan ‘İstiklal Marşı ve Mehmet Akif ERSOY konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüllerini, Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ verdi.   

13-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-201713-03-2017

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.