RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 95.YILI KUTLANDI...

12 Mart 1921 Günü kabul edilen İstiklal Marşımızın kabulünün 95. yıl dönümü nedeniyle Rize TOBB Fen Lisesi öğrencileri tarafından İsmail Kahraman Kültür Merkezi´nde kutlama programı düzenlendi. 
İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 95.YILI KUTLANDI...

12 Mart 1921 Günü kabul edilen İstiklal Marşımızın kabulünün 95. yıl dönümü nedeniyle,Rize TOBB Fen Lisesinin koordinasyonunda kutlama programı düzenlendi. Mehmet Akif Ersoy´u anma ve İstiklal Marşı´nın kabulü kutlama programına Rize Vali Yardımcıları Mehmet KURT, Emre NEBİOĞLU,Milli Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ, Müdür Yardımcısı Mustafa KALENDER, Şube Müdürü İsmail KÖSE, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. 

Program İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin DURMUŞ´un konuşması ile başladı. DURMUŞ "Asımın nesli olalım. Asımın nesli olan gençlik olursa, Türkiye´miz, Milletimiz güçlü bugün ve yarın daha güçlü bir Türkiye olur. Milletlerin  geçmişinde onlara güç veren, onur duydukları şahsiyetler ve olaylar vardır. İşte Akif´de milletimizin vefasıyla, kişiliğiyle, bağımsızlığa olan aşkıyla ve vatan sevgisi ile milletimizin örnek alacağı önemli şahsiyetlerden birisidir. Milletinin uyanışı ve kurtuluş için mücadele etmiştir.  İstiklal Marşı ile gelecek nesillere hep ümit aşılamıştır. Milli Şair Mehmet Akif bir karakter abidesidir. Haksizliğa tahammül etttiği asla görülmemiştir. Bir vefa adamıdır. Millet ve vatan sevgisi için yazılacak marş için verilen ödülü kendi ne kadar zor durumda ise de kabul etmemiştir. Ben milletimin kurtuluşunu parayla söylemem diyerek geri çevirmiştir. İstiklal Marşı ancak bu duygularla yazılabilirdi, başka türlü de yazılması mümkün değildi. Onun yazmış olduğu  İstiklal Marşı halkın ve hakkın sesidir. Milletin duygu, düşünce ve mücadelesine tercüman olmuştur. Akif geçmişin  mirasını geleceğin umudu Asım´ın nesline emanet etmiştir. Geçmişten gelen bu güçle ataların bize bıraktığı bu cennet vatanı geleceğe emin adımlarla yürüyen ve dünya devletleri nezdinde hak ettiği yere getirme görevini siz gençlere işaret ederek sizlere emanet etmiştir. Bu emanete sahip çıkmak Asım´ın nesline yakışır bir dabranıştır. Mehmet Akif Ersoy´un söylediği gibi Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın" dedi.

İstiklal Marşını ezberden okuma yarışmasında birinci olan Merkez İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Sümeyye ATABAY´ın İstiklal Marşını okumasının ardından kompozisyon yarışması birincisi yazdığı eseri izleyecilerle paylaştı. Ardından Rize TOBB Fen lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu İstiklal Marşı Şairi Mehmet Akif adlı gösteri sahnelendi. Öğrenciler tarafından sahnelenen gösteri izleyicilerin büyük beğenisini kazanırken, okunan türküler ile zaman zaman duygusal anlar da yaşandı.

İzleyenler tarafından büyük beğeni alarak izlenenen gösterinin ardından 12 Mart İstiklal Marşının Kabulü nedeniyle düzenlenmiş olan İstiklal Marşını Ezberden Okuma, resim, şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.  

12-03-201612-03-201612-03-201612-03-201612-03-201612-03-201612-03-201612-03-201612-03-201612-03-2016

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.