RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 94.YILDÖNÜMÜ VE MEHMET AKİF´İ ANMA ETKİNLİKLERİ COŞKUYLA KUTLANDI...

İstiklal Marşı´nın kabulünün 94. Yıldönümü ve Mehmet Akif Ersoy´u anma programı düzenlendi.
İSTİKLAL MARŞININ KABULÜNÜN 94.YILDÖNÜMÜ VE MEHMET AKİF´İ ANMA ETKİNLİKLERİ COŞKUYLA KUTLANDI...

Tevfik İleri Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan programda, İstiklal Marşı´nı doğuran şartlar, Türk Milletinin ve Mehmet Akif´in o zamanki ruh hali, İstiklal Marşı´nın anlam ve önemi anlatıldı. Öğrenciler İstiklal Marşı ve Mehmet Akif´in şiirlerinden örnekler sundu.

İsmail Kahraman Kültür Merkezi Salonu´nda düzenlenen etkinliğe; Vali Ersin Yazıcı, İl Garnizon Komutan Vekili Yarbay Nedim Selvisu, Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, Vali Yardımcıları Mehmet Özer, Turan Yılmaz, Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, STK temsilcileri, diğer yetkililer, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan etkinliğin açılışında konuşan Rize Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, “Milletlerin tarihinde önemli olaylar ve şahsiyetler vardır. Bu olaylar ve şahsiyetler gelecekte milleti diri tutan unsurlardır. Mehmet Akif’te yaptığı mücadele ile bilinmesi ve örnek alınması gereken önemli bir şahsiyettir. Akif bir dava adamıdır, davası vatan, davası millet, davası inancı, davası istiklal ve istikbal mücadelesidir. Akif; özü, sözü, davranışı ahenk içerisinde olan bir karakter adamıydı.” dedi.

Konuşmaların ardından Tevfik İleri Anadolu Lisesi´nin hazırladığı oratoryo ve tiyatro gösterisi yapıldı. Yapılan oratoryo ve tiyatro gösterisini başta Vali Yazıcı olmak üzere salonda bulunan tüm izleyiciler büyük bir beğeni ile izleyerek ayakta alkışladılar.

Anma programında, Mehmet Akif Ersoy ve İstiklâl Marşı konulu kompozisyon ve şiir yarışmasında birincilik elde eden öğrenciler eserlerini okudular. İstiklal Marşı okuma yarışmasında ilk ve orta öğrenimde birinci olan öğrenciler İstiklal Marşını seslendirdiler. Öğrencilere ödüllerini Vali Ersin Yazıcı, Garnizon Komutan Vekili Yarbay Nedim Selvisu ile Rize Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız verdi.

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.