RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı Yapıldı

İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı Yapıldı

İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı 21.05.2010 tarihli ve 27587 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Yaygın Eğitim Kurumları Yönetmeliğinin 59. Maddesi gereğince; İlimizdeki resmi, özel ve sivil toplum kuruluşları ile hayat boyu öğrenme alanında iş birliği ve koordinasyonu sağlamak, etkinlikleri birlikte planlama ve uygulamaya koymak, hizmet tekrarı ve kaynak israfını önlemek ve verimliliği arttırmak amacıyla yapılan “ İl Hayat Boyu Öğrenme, Halk Eğitimi Planlama ve İşbirliği Komisyonu Toplantısı” 17 Ekim 2017 Salı günü saat 14.00’da Rize Halk Eğitim Merkezi Salonunda Vali Yardımcısı Abdullah ŞEN’ in başkanlığında kurum müdürlerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantının açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki ve Teknik Eğitimden sorumlu Şube Müdürü Ali Kemal KARACA yaptı. Yaygın eğitimin önemi ve gerekliliğine değinen Şube Müdürü Ali Kemal KARACA, ilimizde kurs çeşitliliğinin artırılması ve istihdama katılım oranlarının artırılması için daha fazla işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı. İl Genelinde Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde açılan İstihdama yönelik kurslar, Sosyal kültürel kurslar, bağımlılıkla mücadele projesi,0-18 yaş aile eğitimi, Mesleki Kurslar, Okuma Yazma Kursları,  “Okullar Hayat Olsun Projesi” kapsamında ve ortaöğretim mezunlarına yönelik açılan Destekleme ve Yetiştirme Kursları, Rize bezi (Feritiko) dokuma ve Yetişkinlere yönelik İngilizce dil kursları hakkında bilgilendirme yaptı.

Daha sonra kürsüye çıkan Rize İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi YILMAZ konuşmalarında; İl Genel meclis başkanının da halk eğitimci olduğundan bahsetti biz Halk Eğitimi tarif ederken; 7 den 77’ye 7 gün 24 saat her zaman ve her yerde şeklinde tarif ediyoruz. Kendisinin 9 yıl Halk Eğitimlerden sorumlu İl Milli Eğitim Müdürü Yardımcılığı görevini yaptığını söyleyen YILMAZ. Bu sürede iki görevinin hiç değişmediğini söyledi bunlardan birinin Mesleki ve Teknik Eğitim bir diğerinin ise Yaygın Eğitim yani günümüzdeki adıyla Hayat Boyu Öğrenme olduğunu söyledi. Geçmiş dönemde o zor şartlarda Türkiyenin bir ucundan bir ucuna gezerken kimilerinin geziyorlar dediğini ama biz Rize için elimizden geleni yaptık yapmaya da devam edeceğiz. Bu dönemde Mesleki Teknik Eğitimi ve Halk Eğitim Merkezlerini inşallah ayağa kaldıracağız. Rizenin bir marka şehir olduğunu söyleyen YILMAZ. Rize Bezi ile ilgili geçmişte iyi bir noktaya gelindiğini 600 ün üzerinde Halk Eğitim Merkezlerine teslim ettiğimiz tezgâhların olduğunu ama Rize Bezi ile ilgili gelinen bu noktanın üzücü olduğunu Rize Bezinin çökmüş vaziyette olduğunu söyledi. Bu dönemde el birliği ile Rize Bezini hak ettiği değeri kazandırmayı amaçladığını söyledi. Konuşmalarının sonunda katılımcılara teşekkür eden YILMAZ Yaygın Eğitim Faaliyetlerinin amacına ulaşacağı başarılı bir yıl olması temennisi ile sözlerine son verdi.

 

Vali Yardımcısı Abdullah ŞEN, işbirliği yapılan kurumların temsilcilerinin 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılı için Yaygın Eğitim Faaliyetleriyle ilgili görüş ve önerileri, dilek ve temennilerini dinleyerek, bir sonraki toplantıya bu öneriler ışığında hazırlanılmasını ifade etti. Toplantı iyi dilek ve temennilerle bitirildi.

18-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-201718-10-2017

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.