RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ AÇILIŞI YAPILDI

İL EĞİTİM TARİHİ MÜZESİ AÇILIŞI YAPILDI

Gençlerin; millî, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren; sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi millî değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları ile geçmiş yaşantılar arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak, gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla; Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde mevzuat hükümleri doğrultusunda her ilde bir ‘’Eğitim Tarihi Müzesi’’ nin oluşturulması planlanmıştır.

Bu planlama çerçevesinde oluşturulan ‘’Eğitim Tarihi Müzeleri’’ ile ülke genelinde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı hâline getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde; il genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan; evrak, doküman, yayın, kitap, dergi, rehber, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler il millî eğitim müdürlükleri tarafından belirlenen okul veya kurumlarda toplanmış ve planlama kapsamında Ali Metin Kazancı Rize Lisesinde İl Eğitim Tarihi Müzesi kurulmuştur. Müzemiz bugün İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi YILMAZ, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail HOCAOĞLU ve Milli Eğitim Şube Müdürleri ile okul Müdürlerinin katılımıyla açılmıştır.

Kurulan müzemiz için alan taraması çalışmaları sonlanmamış olup, süreç içerisinde yeni materyallerin eklenmesi ile daha da geliştirilecektir. Ali Metin Kazancı Rize Anadolu Lisesi´nde oluşturulan İl Eğitim Tarihi Müzesi yapılacak plan doğrultusunda ilimiz öğrencileri tarafından ziyaret edilebilecektir.

24-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017

 

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.