RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

GÖRME ENGELLİLERİN GÖZÜ OLDULAR

 GÖRME ENGELLİLERİN GÖZÜ OLDULAR

         Gülbahar Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Felsefe öğretmeni Bahar Yüksel, Boğaziçi  Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı GETEM işbirliği ile sosyal sorumluluk projesi başlattı. Görme engellilerin dinlemesi  için okul öğrencileri tarafından felsefe test kitabı seslendirildi.

            10. ve 11. Sınıfların katıldığı 10 kişilik öğrenci ekibi, Bogaziçi üniversitesi görme engelliler bilişim laboratuvarıyla iletişime geçip görme engellilerin kendilerinin belirlemiş oldukları kitapları seslendirmek istediklerini belirttiler. Görme engellilerinin en çok YKS´ye hazırlık kitaplarına ihtiyacı olduğu belirlendi. Çalışmanın Felsefe alanına katkı sağlamak için olması sebebiyle görme engelliler için YKS´ye hazırlık Felsefe kitabı seslendirildi. Öğrencilerin okuduğu  Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı Felsefe test kitabı seslendirmesi Boğaziçi Üniversitesi GETEM bölümü tarafından onaylandı.

            Çalışmada öğrencilerin diksiyonu düzgün ve gönüllü olmalarına dikkat edilerek kendilerine seslendirme kurallarıyla ilgili bilgiler verildi. Hazırlanan DEMO onaylandıktan sonra öğrenciler tarafından hummalı bir çalışma başlatıldı. Ev ortamlarında yapılan seslendirmeler okulda Felsefe öğretmeni Bahar YÜKSEL tarafından yapılan düzenlemelerle GETEM’e gönderildi. Çalışma GETEM tarafından onaylandıktan sonra resmi sitesinde yayınlandı.

            Bu sosyal sorumluluk projesine gönüllü olarak katılan öğrenciler, Hüsnanur TARAKÇI, Derya AŞIK, İremsu EKŞİ, Hatice Beyza EKŞİ, Beyzanur GÜVELİ, İrem MUTLU, Nazlıcan KOPUZ, Yağmur KOPUZOĞLU, İrem KUL ve Felsefe öğretmeni Bahar YÜKSEL´i tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

28-01-2019

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.