RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Fener Lisesi Ziyareti...

Rize Valisi Ersin YAZICI, RENK Projesi kapsamında Fener Lisesini ziyaret ederek, öğrenciler ve öğretmenlerle bir araya geldi.
Fener Lisesi Ziyareti...

Öğrencilerle sohbet eden Rize Valisi Ersin YAZICI üniversiteye hazırlanan öğrencilere gelecek hedefleri ile ilgili tavsiyelerde bulunarak bilgiye ulaşmanın en temelinde kitap olduğunu bunun için gençlerin kitapları yanlarından eksik etmemesi gerektiğini söyledi.

Kitapları sessiz öğretmenlere benzeten Vali YAZICI ," Sıkıldığımızda yanımızdaki tek dostumuz kitaptır. Bu yüzden onlar bizim en iyi dostlarımızdır. Bizimle sevinci, hüznü, kederi, başarıya ulaşmanın mutluluğunu paylaşırlar. Sevgili öğrenciler size tavsiyem siz de kitap okuyun. Ve onlarla arkadaş olun. Siz onları bırakmazsanız onlar da sizi bırakmaz! Kitaplar insanı hayata hazırlar. Günün anısına sizlere Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil´in ´Gençlerle Başbaşa´ adlı kitabını hediye etmek istiyorum "dedi. Bir öğrenci dışında sınıfın tamamı kitapları okuyacaklarını ifade etti. Vali YAZICI, kitap okumak istemeyen öğrenciye neden okumak istemediğini sordu.

Kitap okurken hemen dikkatinin dağıldığını ve çok sıkıldığını belirten lise son sınıf öğrencisi Fatih KOPUZ, " Kitaplar, her zaman okumak istediğim şeyler fakat ya okurken sıkıldığım ya okurken heves alamadığım şeyler.  Ben kitap okumuyorum, okuyamıyorum. Kitap okurken hemen dikkatim dağılıyor ve çok sıkılıyorum. Nedenini ben de bilmiyorum. Şu ana kadar en iyi okuduğum bitirdiğim kitap yok hatta yok hala yok okumayı da düşünmüyorum nedenini ben de bilmiyorum" dedi.
Vali YAZICI,  "O zaman ben sana bir kitap hediye etsem, sen de o kitaba bir şans versen olur mu?" diye sordu. Kitabı imzalarsanız "Olur…" çıktı ağzından Fatih´in. Vali YAZICI, " Fatih´in nitelikli bir okur olmak için katetmesi gereken yol uzun, biliyorum. Ancak ilk adımı atmış olması çok sevindirici. Eğer bir okur olmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey, kendi tarzını bulun ve okumaya onlardan başlayın. Bir süreliğine de olsa kendinizi kitaba verin ve ayrı bir dünyaya göç edin. Okumaya devam edersek, okumanın eşsiz tadını yaşayacak; yeni yerler, yeni arkadaşlıklar edineceğiz. Her insan yeni kişiler ve olaylarla karşılaştığında sıkılır. Onun için okurken biraz sabredin. Öğrencimiz Fatih´e de kitap okumaya başlayacağı için huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Başarılar diliyorum" dedi. 

28-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-201628-04-2016

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.