RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

FATİH ANADOLU LİSESİNE ZİYARET

FATİH ANADOLU LİSESİNE ZİYARET

Rize Valisi Ersin YAZICI, vali yardımcısı Mehmet KURT ve Milli Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ Rize Merkez Fatih Anadolu Lisesini ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya geldiler.

Ziyaret sırasında okulda görev yapan öğretmenlerle RENK projesini değerlendiren Vali Ersin YAZICI, "Eğitim gönül işidir. Her şey sevgi ve ilgiden geçiyor. Dolayısıyla biz öğretmenlerimize güveniyoruz. Yüreğini ortaya koyarak eğitim veren öğretmenlerimiz sayesinde ilimizin eğitimde ki başarısı çok daha iyi noktalara gelmeye başladı. Biraz daha gayret ederek başarı grafiğimizi yükseltebiliriz.  Biz öğretmenlerimizle, öğrencilerimizle birlikte geleceğimizden ümitliyiz" diye konuştu.

Meslek seçiminde okul ve aile faktörüne de değinen Vali Yazıcı, "Bizim istediğimiz mesleklerden ziyade çocuklarımızın severek yapabilecekleri, kendilerine ve memleketine faydalı olabilecekleri işleri yapmaları daha önemli.  Geleceğimizi emanet ettiğimiz genç nesillerimizi kitapla tanıştırmak ve okuma alışkanlığı olan bir toplum inşa etmek en önemli vazife ve sorumluluklarımızdandır. Çocukların kabiliyetlerini tespit ederek aileleri ile işbirliği içinde, öğrencileri iyiye, doğruya, güzele yönlendirmemiz lazım. Bu noktada hepimize çok büyük sorumluluklar düşüyor. Öğrencileri başarıya götüren öğretmendir, velidir ve öğrencinin kendi gayretidir; üçü beraber olursa başarıyı yakalarız. Her zaman yanınızdayız bunu bilmenizi istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Toplantı sonrasında Vali Ersin Yazıcı, Vali Yardımcısı Mehmet Kurt, İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş öğrencilerle birlikte kitap okuma saatine katıldılar.

Ülke olarak gençlere büyük önem verildiğini aktaran Vali Yazıcı, "Sizlerin başarısı Türkiye´nin başarısı demektir. Kendinizi çok iyi yetiştirmek zorundasınız. Artık günümüzde kariyer yapma konusunda diğerlerinden farklı olanlar kazanıyor. Farklı olmak diğerlerinin de aldığı bilgilerin üzerine bir şeyler koymak zorundasınız. Bunu da ders dışında kitap okuyarak yapabilirsiniz. Sizler geleceğimizin teminatısınız, çok çalışarak ülkemizi daima ileriye götürmelisiniz. İleride ne olmak istiyorsanız onun için çok çalışın. Yaptığınız işte en iyisi olun. İlerisi için mutlaka bir hedefiniz olsun. Hedefinizi büyük tutun, ümidinizi kaybetmeden olabildiğince gayret edin. İçinde bulunduğunuz ortamı çok iyi değerlendirin. Moralinizi bozmayın ve çok çalışın " dedi.

Geleceğe dair hedef belirlemeleri noktasında sağlıklı kararlar vermelerinin önemli olduğunu belirten Vali Yazıcı, şunları söyledi: " Ancak eğitim hayatınızda bir hedef için mücadele etmeniz gerekir, hedef seçilmeksizin hiç bir başarı elde edilemez. Kendi sevdiğiniz mesleği yapmak için çalışın. Başarı demek koyduğunuz hedeflere ulaşabilmeniz demektir. Hedefinizi hep yüksek tutun. İyi bir mesleği ve üniversiteyi hedefleyin. Geleceğe yönelik hedeflerinizi belirlemeniz ve hedefinize doğru yılmadan, sabır ve inançla yürüyeceksiniz. Şu günlerinizin kıymetini bilip en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekiyor. Ne yapmak istediğinize karar vermek için kendinizi çok iyi tanımanız gerekir. Başarılı olduğunuz alan yapmak istediğiniz şey olmayabilir ancak yetenekli olduğunuz bir alanı seçmeniz geleceğinizi garanti altına almanıza ve başarılı olmanıza yardımcı olur "diye konuştu.

Rize´de kitap okumayı bir yaşam tarzı haline getirmeyi amaçladıklarını belirten Vali Ersin Yazıcı, "Bu bağlamda bugün sizlerle birlikte olmak ve kitap okuma saatinize katılmak için de bir araya gelmiş bulunuyoruz. Kitap okuyarak başarınızı daha da yükseltebilirsiniz. Dünya toplumları ile yarışabilmek için bol bol kitap okumalıyız " dedi.

Öğrencilerle bir süre daha sohbet eden Vali Yazıcı, düzenli olarak diğer okulları da ziyaret edeceğini ve öğrencilerin kitap okuma saatine aktif olarak katılacağını söyledi.

 

 fatih anadolufatih anadolufatih anadolufatih anadolufatih anadolufatih anadolu

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.