RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EKŞİOĞLU VAKFINDAN RENK PROJESİNE DESTEK...

Rize Valiliği ve Ekşioğlu Vakfı tarafından, Rize´de Eğitime Nitelik Kazandırma (RENK) projesi kapsamında Ovit Yaylası´nda 4. Uluslararası Ovit Kar Festivali düzenlendi.
EKŞİOĞLU VAKFINDAN RENK PROJESİNE DESTEK...

Kar kalınlığının yaklaşık 3 metreye ulaştığı yaylada düzenlenen festivale Vali Ersin Yazıcı, İstanbul Milletvekili Osman Aşkın Bak, Rize Milletvekilleri Nusret Bayraktar, Hasan Karal,Rize Belediye Başkanı Prof.Dr.Reşat Kasap, Vali Yardımcısı Mehmet Özer, İl Özel İdare Genel Sekreteri Şefik Aygöl, Ekşioğlu Vakfı Başkanı Ali Ekşi, İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş ile il merkezi ve 11 ilçeden 600 öğretmen ve öğrenci katıldı. İl Sağlık Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), AFAD, Rize Arama Kurtarma (RİKE) ve AKUT ekipleri de yaylada hazır bulundu. Havanın soğuk oluşu nedeniyle özel ısıtmalı çadırların kurulduğu yaylada paletli kar ambulansları da hazır bekletildi.

Dünya Çocuk Rekorları Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural ile Rekor Danışmanı Aydın Türkgücü´nün başlama işaretini vermesinin ardından rekor denemesine katılan 450 öğrenci, kendilerine dağıtılan 250 kürek, 150 kova ve 300 spatula ile 25 kulvarda kardan adam yaptı.

Dünya Çocuk Rekorları Türkiye Temsilcisi Prof. Dr. Orhan Kural, incelemenin ardından, "Dünyada en çok çocukla kardan adam yapma" rekorunun 450 çocukla kırıldığını açıkladı. Ekşioğlu Vakfı Basın Danışmanı Necati Selvitop ise, İsviçre´nin 260 çocukla elinde bulundurduğu rekorun artık 450 çocukla Türkiye´ye geçtiğini açıkladı. Kayda alınan rekor belgesi imzalandıktan sonra Vali Ersin Yazıcı ve Ekşioğlu Vakfı Başkanı Ali Ekşi´ye verildi. Bu rekorla, Türkiye´nin çocuk rekorlarında 47. rekoruna ulaştığı da kaydedildi.

Vali Ersin Yazıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, 450 öğrenciyle 2640 rakımlı Ovit Yaylası´nda kardan figürler yaptıklarını belirterek, "Yaklaşık 600 kişi burada kardan adam yapmaya çalışıyor. Bunların 450´si öğrenci, diğerleri ise öğretmen arkadaşlarımız ve idareciler" dedi. Ekşioğlu Vakfının Rize Valiliğinin başlattığı RENK Projesi´ne katkı vermek için bu organizasyonu yaptığını ifade eden Vali Yazıcı, "Hava biraz soğuk. Bulunduğumuz rakımda hava sıcaklığı, sıfırın altında 4 derece. Herkes büyük bir heves ve heyecanla, bütün çocuklarımız hızlı şekilde kardan figürler yapmaya gayret ediyor. Buradan tüm Türkiye´ye hem eğitimle hem de böyle güzel bir etkinlikle mesaj vermek istedik" diye konuştu.

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.