RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Ecdada Yolculuk 3. Kafilesi Uğurlandı...

Rize Valiliği himayesinde Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen RENK Projesi kapsamında Çanakkale´ye gidecek 750 öğrenci arasında yer alan 150 kişilik öğrenci kafilesi Çanakkale´ye uğurlandı. Rize Valiliği önünde düzenlenen uğurlama törenine, Rize Valisi Ersin YAZICI, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Semih COŞKUN, İl Emniyet Müdürü Adem ÇAKICI, Milli Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ, okul müdürleri, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Ecdada Yolculuk 3. Kafilesi Uğurlandı...

Geziye gidecek öğrencileri yolcu ederken Milli Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ yapmış olduğu konuşmada; "Sayın Valimiz Ersin YAZICI´ nın himayesinde gerçekleştirdiğimiz Ecdada Yolculuk Projemizi için geçen yıl 500 öğrencimiz ile gerçekleşitrmiştik. Bu yılda 750 öğrencimizi Bursa ve Çanakkale´ye götürerek daha fazla öğrencimizin bu güzel yerleri görmesini hedefledik. Bugün üçüncü kafilemizi yolcu ediyoruz. Öğrencilerimiz önce ecdadımıza bir dönem başkent olmuş Bursa şehrimizi gezdikten sonra tarih sahnemizde büyük bir öneme sahip Çanakkale´ye geçecekler. Orada Çanakkale ruhunu yaşayacak öğrencilerimizden bir isteğimiz var. Bu kutsal mekanları gezerken yaşadıkları duygularını kaleme almalarını istiyoruz." dedi.   

Rize Valisi Ersin YAZICI, "Bugün çocuklarımız için güzel bir gün, Çanakkale´de bir destan yazıldı. Şüphesiz ki, Çanakkale ruhunu yarınlarımızı emanet edeceğimiz genç nesillerimize aktarmak hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu anlayışla geçmişten aldığımız ilhamla, şehitlerimizin bize bıraktığı mukaddes emanetin sorumluluğunun bilinciyle milletçe her geçen gün aynı şuur ve inançla daha çok çalışacağız. Millet olarak bizler, bu mukaddes toprakları bize emanet eden, kanıyla, canıyla bu toprakları vatan kılan her bir şehidimizi daima minnet ve şükranla anacağız. Dolayısıyla her insanın Çanakkale Şehitliğini görmesi gerekiyor. Bu nedenle Rize´de böyle bir proje başlattık. Bugün 150 öğrenciyi Çanakkale´ye yolcu ediyoruz. Çanakkale çok farklı olduğu kadar, farklı duyguların yaşanacağı bir yerdir. Çanakkale isimsiz kahramanlarımızın mekânlarıdır, şehitlerimizin ve gazilerimizin destanlar yarattığı mekânlardır. Orada Türkiye´yi göreceksiniz. "dedi.  

Gezi için Rize Valisi Ersin YAZICI´ya teşekkür eden öğrenciler, ataların mücadele ettiği yerleri görecek olmanın heyecanını yaşadıklarını dile getirdiler. Yolculuk boyunca okumaları için kitap hediye ettiği öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren Vali YAZICI, daha sonra Çanakkale´ye gitmeleri için öğrencileri yolcu etti. 25-28 Mayıs 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek Bursa ve Çanakkale gezisi sırasında Çanakkale Zaferi´nin kazanılmasında önemli rol oynayan,  tarihi mekânlar ziyaret edilecektir.

25-05-201625-05-201625-05-201625-05-201625-05-201625-05-2016

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.