RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

EBA Destek Noktalarının Kurulması

EBA Destek Noktalarının Kurulması

Covid-19 sürecinde uzaktan eğitim çalışmalarının daha verimli yürütülmesi amacıyla evinde bilgisayar ve internet erişimi bulunmayan öğrencilerin EBA'ya erişimini sağlamak için bilgisayar donanım ve internet altyapısı uygun okul/kurumlarda Eba Destek Noktaları kurulması çalışmalarına başlanmış, bu kapsamda ilimizde ilk EBA Destek Noktası Rize Merkez İmam Hatip Ortaokulunda açılmıştır.

Bakanlığımız tarafından EBA Destek Noktalarının sayılarının artırılması planlandığından bilgisayar donanım ve internet altyapısı uygun olan okul ve kurumlarımızın mekanlarını hazır hale getirip aşağıdaki bilgi formunu doldurarak EBA Destek Noktası olarak başvurmaları (uzmanweb@gmail.com adresine) gerekmektedir. Başvurusu Bakanlığımızca onaylanan okul/kurumların Eba Destek Noktaları http://ebadesteknoktasi.meb.gov.tr adresindeki haritada yayınlanacaktır.

Mekanların EBA Destek Noktaları kılavuzuna uygun hale getirilmesi için görsel anlamda yapılacak çalışmalar ve diğer hususlar aşağıda açıklanmıştır:


EBA Destek Noktası Görselleri

Giriş tabelası görseli EBA Destek Noktasının bulunduğu odanın kapısının dış tarafına folyo yapıştırma baskı,

Giriş tabelası görseli ayrıca EBA Destek Noktasının bulunduğu okulun girişinde dış duvarda uygun bir yere (dışardan görünecek şekilde) dekota üzerine folyo yapıştırma baskı,

Yönlendirme görseli okul girişinden EBA Destek Noktasının bulunduğu odaya giden yol boyunca zeminin uygun yerlerine folyo yapıştırma baskı,

EBA Destek Noktası İç Duvar görsellerinden seçilecek iki tanesi EBA Destek Noktasının bulunduğu odanın iki duvarına birer adet 80x120 folyo yapıştırma baskı,

Sağlığınız İçin Sosyal Mesafeyi Koruyunuz görseli EBA Destek Noktasının bulunduğu odanın giriş kapısının önüne folyo yapıştırma baskı,

Sosyal Mesafeyi Koruyun (yuvarlak) görseli EBA Destek Noktasının bulunduğu odanın zemininde uygun yerlere folyo yapıştırma baskı,

Maskesiz Girilmez görseli EBA Destek Noktasının bulunduğu odanın girişine kağıt baskı (elle yapıştırma),

Lütfen Kurallara Uyunuz görseli EBA Destek Noktasının bulunduğu odanın iç duvarına kağıt baskı (elle yapıştırma) yapılacaktır.

 

EBA Destek Noktası Dikkat Edilecek Hususlar

EBA Destek Noktası olarak belirlenen odadaki bilgisayarlar ve oturma düzeni kişiler arası en az 1 metre mesafe olacak şekilde düzenlenecek, kullanılmayacak bilgisayarlar kaldırılamıyorsa monitörler ters çevrilerek "lütfen buraya oturmayınız" uyarısı yazılacaktır.

EBA Destek Noktası olarak belirlenen odanın girişine pedallı el dezenfektanı yerleştirilecek, oda içinde uygun yerlere de el dezenfektanları konulacaktır.

Bilgisayarlarda mikrofonlu kulaklık ve mümkünse web kamera (entegre ve harici) bulunacaktır.

Öğrenciler varsa kendi telefon kulaklıklarını ve farelerini getirip kullanabilecektir.

Sınıf seviyelerine göre belirlenen canlı ders saatleri baz alınarak EBA Destek Noktasının çalışma saatleri tespit edilecek, öğrencilere duyurulacak, EBA Destek Noktasında öğrenci bulunduğu saatlerde öğretmenler dönüşümlü görevlendirilecek, öğrencilerden kılavuzda örneği bulunan taahhütname alınacaktır.

Muhtemel bir vaka durumunda temaslıların belirlenebilmesi için EBA Destek Noktasını hangi gün, hangi saatlerde kimlerin kullandığına ilişkin kayıtlar düzenli tutulacaktır.

Her kullanımdan sonra EBA Destek Noktasının bulunduğu oda ve içindeki araç gereç uygun yöntemle dezenfekte edilecektir.

 

EBA Destek Noktaları Kılavuzu

Hijyen Görselleri

EBA Destek Noktası Görselleri

EBA Destek Noktası Tanıtım/Bilgilendirme Formu Örneği

EBA Destek Noktası Tanıtım/Bilgilendirme Formu (Doldurulacak Form)

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.