RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” Kapsamında Rize İl Öğrenci Meclis Başkanlığı Seçimi Yapıldı

TBMM İle Millî Eğitim Bakanlığı Arasında  İmzalanan Protokolle Yürürlüğe Konulan “Demokrasi Eğitimi Ve Okul Meclisleri Projesi” Kapsamında Rize İl Öğrenci Meclis Başkanlığı Seçimi 15 Temmuz teması vurgulanarak  yapıldı.
“Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi” Kapsamında Rize İl Öğrenci Meclis Başkanlığı Seçimi Yapıldı

Tevfik İleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Konferans Salonunda gerçekleştirilen seçime Millî Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ ve Şube Müdürümüz İsmail KÖSE, ilçe öğrenci meclis başkanları ilçe öğrenci meclis üyeleri, Okul Müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Proje ile Cumhuriyetimizin demokrasi ile güçlendirilmesi; öğrencilerimizde yerleşik bir demokrasi kültürünün oluşturulması, hoşgörü ve çoğulculuk bilincinin geliştirilmesi, kendi kültürünü özümsemiş, millî ve manevî değerlere bağlı, evrensel değerleri benimseyen nesillerin yetiştirilmesi; öğrencilere seçme, seçilme ve oy kullanma kültürünün kazandırılması; katılımcı olma, iletişim kurabilme, demokratik liderliği benimseyebilme ve kamuoyu oluşturabilme becerilerinin kazandırılması amaçlanmaktadır.

Millî Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ, “Sizin de bildiğiniz gibi 15 Temmuz ‘da  demokrasimize yönelik hain bir  darbe girişimi yaşadık.  Ülkemiz için demokrasi vazgeçilmez bir kavram. Bundan dolayı bugün gerçekleştirdiğimiz bu faaliyetin önemi çok büyük.  İnşallah böyle kara bir günü, böyle kara bir geceyi bir daha yaşamamak adına bu gerçekleri milletçe canlı tutacağız. Yaşananları asla unutmayacağız.” dedi. Yapılacak olan il öğrenci meclis başkanlığı seçiminin ilimize, ülkemize hayırlı olmasını dileyerek geçici meclis başkanı olarak seçimin nasıl yapılacağı hakkında bilgi verdi.

Bu amaçla 2016–2017 Eğitim Öğretim yılı Ekim ayında okullarımızda başlayan süreç, ilçe meclis başkanlığı seçimleri ile devam etmiştir. İlçe meclislerinden gelen 48 öğrencimiz ile il öğrenci meclisi oluşturulmuştur.

Açılış konuşmalarının ardından meclis üyesi öğrenciler ant içerek çalışmalarına başladı. Bu kapsamda İl öğrenci meclis başkanlığı için 5 öğrencimiz aday oldu. Adayların propaganda süreci ve ardından yapılan seçimlerde Güneysu Kaptan Ahmet Erdoğan İmam Hatip Lisesi öğrencisi Talip AZAKLI, Kullanılan 45 oyun 27’sini alarak Rize İl Öğrenci Meclis Başkanı olmaya hak kazanmıştır.

İl Meclis Başkanı seçilen öğrencimiz Ankara’da 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramında özel oturumla toplanacak olan TBMM de Türkiye Meclis Başkanlığı seçimlerinde oy kullanarak ilimizi temsil edecektir.

07-12-2016

07-12-201607-12-2016

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.