RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BUGÜNKÜ MİSAFİRLERİMİZ ÇOK "ÖZEL"Dİ

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında Müdürümüz Engin EMEN, Şevket Yardımcı İlkokulu Özel Eğitim Sınıfı öğrencilerini ağırladı.
BUGÜNKÜ MİSAFİRLERİMİZ ÇOK

Her yıl 21 mart tarihinde kutladığımız "Down Sendromlular Farkındalık Günü"nde öğrencilerimiz Milli Eğitim Müdürümüz Engin EMEN'i ziyaret ederek duygularını paylaştı. Öğrencilerimizin bir gün değil her gün ve her durumda yanlarında olduğunu belirten Müdürümüz Engin EMEN, günün anısına öğrencilerimize hediye takdiminde bulundu.

 +1 farkla dünyaya kattığınız güzelliklerin farkındayız ve hep yanınızdayız!

Down Sendromu Nedir?

Down sendromu; genetik bir farklılık, bir kromozom anomalisidir. En basit anlatımı ile sıradan bir insan vücudunda bulunan kromozom sayısı 46 iken Down sendromlu bireylerde bu sayı üç adet 21. kromozom olması nedeniyle 47 olmaktadır. Down sendromu tedavi edilmesi gereken bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır. Hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu 21. kromozom çiftinde fazladan bir kromozom yer alması ile meydana gelir.

Her zaman mutlu oldukları doğru mudur?

Zihinsel engelli olmak, duygusal engelli olmak demek değildir. Down sendromlu bebekler her bebek gibi her şeyden önce beslenme temizlenme sevilmeye ihtiyacı duyan, acıkınca sıkılınca ağlayan, kızan, küsen, gülen, geceleri sizi uyutmayan bebeklerdir. Down sendromlu gençler de cinsel kimlikleri bulunan, ergenlik bunalımı yaşayan, aşık olan, kalbi kırılan, kardeşi ile kavga eden, kapıları vurup bangır bangır müzik dinleyen, gülen, dans eden gençlerdir. Bizler gibi onlar da tüm duyguları yaşarlar.

Size düşen görevler nelerdir?

Okulunuzda, sınıfınızda, hatta çocuğunuzun oynadığı parkta down sendromlu bir çocuğun olması sizin hayatınızı olumsuz etkilemeyecektir. Onların da eğitim oyun hakları var unutmayın. Onlar da çocuk ve aileleri de sizler gibi anne baba.

Farklılıklara saygı duymak yapacağınız en doğru yaklaşım olacaktır.

 

21-03-202321-03-202321-03-202321-03-2023

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.