RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BEYAZ BAYRAK SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI...

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokol gereği başlatılan "Beyaz Bayrak Projesi" kapsamında Rize´de 54 okula beyaz bayrakları düzenlenen belge töreni ile verildi.
BEYAZ BAYRAK SERTİFİKA TÖRENİ YAPILDI...

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği yapılan denetimlerde temizlik ve hijyen kurallarına uyduğu belirlenen 54 okula Vali Ersin Yazıcı tarafından  "Beyaz Bayrak" Sertifikası verildi. Okullar, temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenerek 90 ve üzeri puan alanların beyaz bayrak, pirinç levha ve sertifikayla ödüllendirildi. Rize Gençlik Merkezi´nde gerçekleştirilen sertifika törenine Rize Valisi Ersin YAZICI, Vali Yardımcıları Turan YILMAZ, Mehmet KURT, Emre NEBİOĞLU, Milli Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa TEPE, Rize İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Gökhan DEMİRAL, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hasan BEBEKve Beyaz Bayrak Sertifikası almaya hak kazanan okulların müdürleri katıldı.  

Törende ödül almaya hak kazanan okul müdürleri adına Çay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdiresi Mine HACIÖMEROĞLU, yaptığı konuşmada; "Temizlik  toplumların uygarlık düzeyinin ifadesi olup, insanların sağlıklı olmaları ve sağılığının devamı için çok önemli bir etkendir. Bu nedenle çağdaş bir toplumda herkesin küçük yaştan itibaren temizlik alışkanlığı alması ve bu konuda eğitilemsi gerekir. Örgün ve yaygın eğitim kurumlarımızdaki öğrencilerimizin sağlığının korunması, geliştirilmesi ve eğitimde hedeflenen kaliteye erişebilmesi, okul binalarının fiziki yapılarının iyileştirilmesi koruyucu tedbirlerin alınmasına bağlıdır. Okulların temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile Beyaz Bayrak Projesi geliştirilmiştir.Bu protokol gereğince belirlenen çeşitli kriterler sonucunda 100 puan üzerinden 90 puan ve üstü alan okullarımızın bu belgeyi almayı hak kazanmıştır." dedi.

Milli Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ; "Sağlık Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızın ortaklaşa yürütmüş olduğu Beyaz Bayrak Projesi sağlık açısından çok önemlidir. Herkes şu noktoda hemfikirdir. Sağlık olmadan hiç bir şey olmaz. Yeryüzünde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sihhat gibi. Sağlık olmadan sizin sağlıklı nesiller yetiştirmeniz, geleceğe umutla bakmanız mümkün değildir. Bu çerçevede amacımız bedenen ve ruhen sağlıklı nesiller yetiştirmektir. Çocuklarımızın zamanlarının en fazla geçtiği yerler de okullarımızdır. Öyleyse okullarımızı temiz tutmak mecburiyetindeyiz. Bu sebeple Sağlık Müdürlüğümüzle birlikte güzel bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmalar devam edecektir. Sayın valimizin himayesinde yürüttüğümüz Renk Projesi sadece akademik başarıdan ibaret değildir, bugün burada beyaz bayrakla projenin beyaz yüzünü dolayısıyla okullarımızda başlattığımız temizlik çalışmalarımızın sonucunu almak için bir araya geldik. Beyaz Bayrak uygulaması yeni bir uygulama değil, ilimizde unutulmuya başlanmış olan bu proje Renk Projesi ile yeniden hayat bulmuştur." dedi.  

Rize Valisi Ersin Yazıcı konuşmasında projedeki amacın öğrencilere kaliteli bir eğitim ve temiz ve sağlıklı bir ortam oluşturmak olduğunu ifade ederek şunları söyledi; "Beyaz Bayrak hakkı kazanan okullarımıza sertifikalarını takdim etmek üzere toplandık. Çok güzel bir atmosferde, güzel bir gerekçeyle bir aradayız. Öncelikle ´Beyaz Bayrak´ almaya hak kazanan 54 okulumuzu tüm kalbimle tebrik ediyorum. Beyaz Bayrak Projesi; okullarımızın hijyen açısından sağlıklı, yaşanılabilir ve çocuklarımıza güzel çevre imkanları sunan bir konuma gelmeleri açısından gelinen çalışmaların bütününü ifade ediyor. Bu arada da diğer okullarımızın da beyaz bayrak alması gerektiğini sizlerin huzurunda ifade etmek istiyorum. Sağlık Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızın bu güzel projesi ile okullarımızın temizliği konusunda önemli bir adım atmışlardır. Bir okulun başarılı olabilmesi için o okulumuzda okul-veli-öğrenci ilişkilerinin başarılı bir şekilde yürütülmesi gerekir. Beyaz bayrak almaya hak kazanan okullarımızın bunu başardıklarını görüyoruz.  Okul idarecilerimizin bu yöndeki gayretlerinin devamını diliyorum. Yaptığınız çalışmaların diğer okullarımıza da örnek olmasını, Rize´nin de etrafındaki tüm illerle örnek olacak şekilde ilimizdeki tüm okullara Beyaz Bayrak takmayı diliyorum" dedi.  

Kriterlere uyan okullara verilen beyaz bayrak sertifikaları, üzerinde yazılı tarihten itibaren 3 yıl geçerli oluyor. Okullarda her eğitim-öğretim yılında en az bir kez denetim yapılmakta olup, şartları tutmayan okullara bunları gidermeleri için süre veriliyor. Bu sürenin bitiminde yeniden denetleme yapılıyor ve eksiklerini gidermeyen okulun sertifikası ile bayrağı iptal ediliyor.  

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında Beyaz Bayrak Sertifikası Alan Okullar:

ARDEŞEN GAZİ MUSTAFA KEMAL İLKOKULU, ARDEŞEN MESUT KARAOĞLU İLKOKULU, ARDEŞEN RABİA HATUN ANADOLU KIZ İMAM HATİP LİSESİ, ARDEŞEN KANUNİ ANADOLU LİSESİ, ÇAMLIHEMŞİN DİKKAYA İLKOKULU, ÇAMLIHEMŞİN DİKKAYA ORTAOKULU, ÇAMLIHEMŞİN İTO ŞEHİT BİNBAŞI ÖMER AKTUĞ İLKOKULU, ÇAMLIHEMŞİN İTO ŞEHİT BİNBAŞI ÖMER AKTUĞ ORTAOKULU, ÇAYELİ AHMET HAMDİ NURZAN İSHAKOĞLU ANADOLU LİSESİ, ÇAYELİ VAKIFBANK ANADOLU LİSESİ, DEREPAZARI GÜNAY KIRAN ANAOKULU, FINDIKLI ANAOKULU, FINDIKLI ŞEHİT CAVİT KÖROĞLU ANADOLU LİSESİ, GÜNEYSU ŞEHİT KEMAL MUTLU FEN LİSESİ, GÜNEYSU İMKB İLKOKULU, GÜNEYSU İMKB ORTAOKULU, GÜNEYSU KAPTAN AHMET ERDOĞAN ANADOLU İMAM HATIP ORTAOKULU, GÜNEYSU KAPTAN AHMET ERDOĞAN ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ, KIZILAY ŞÜKRÜ NURTEN TOPÇUOĞLU ÖZEL EĞİTİM UYGULAMA MERKEZİ, HEMŞİN ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSESİ, HEMŞİN MERKEZ İLKOKULU, HEMŞİN MERKEZ ORTAOKULU, İKİZDERE FAZLİYE HÜSEYİN TURANLI ÇOK PROGRAMLI ANADOLU LİSESİ, İYİDERE BÜYÜK ÇİFTLİK İLKOKULU, KALKANDERE ATATÜRK İLKOKULU, KALKANDERE ATATÜRK ORTAOKULU, RİZE TOBB FEN LİSESİ, RİZE PAZARKÖY ALİ USTA İLKOKULU, RİZE PAZARKÖY ALİ USTA ORTAOKULU, RİZE ÖZEL BİLGE DOKTOR ADNAN ŞERİFOĞLU ANAOKULU, RİZE ŞEVKET YARDIMCI İLKOKULU, RİZE ŞEVKET YARDIMCI ORTAOKULU, RİZE MERKEZ ANAOKULU, RİZE DENİZCİLER İLKOKULU, RİZE DENİZCİLER ORTAOKULU, RİZE TEVFİK İLERİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, RİZE ÇAY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, RİZE ALİ SARUHAN ANAOKULU, RİZE EKREM ORHON MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, RİZE GÜLBAHAR HATUN ANAOKULU, RİZE HALK EĞİTİMİ MERKEZİ MÜDÜRLÜĞÜ, RİZE DOĞUŞÇAY İLKOKULU, RİZE ÖMER HALAÇ İŞİTME ENGELLİLER ORTAOKULU, RİZE HACERE USTA ANAOKULU, RİZE ÇAY İLKOKULU, RİZE ÇAY ORTAOKULU, ÖZEL RİZE ÇÖZÜM İLKOKULU, ÖZEL RİZE ÇÖZÜM ORTAOKULU, ÖZEL RİZE ÇÖZÜM ANADOLU LİSESİ, KÖMÜRCÜLER ORTAOKULU, RİZE FATMA NURİ ERKAN BİLİM SANAT MERKEZİ, PAZAR MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, PAZAR TOKİ İLKOKULU, PAZAR TOKİ ORTAOKULU
06-04-201606-04-201606-04-201606-04-201606-04-201606-04-201606-04-201606-04-201606-04-201606-04-201606-04-201606-04-201606-04-201606-04-201606-04-2016

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.