RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜNÜN 81. YILI

Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK, vefatının 81. yıl dönümünde çeşitli etkinliklerle anıldı.
ATATÜRK'ÜN ÖLÜMÜNÜN 81. YILI

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk'ü Anma Töreni,  Valilik Tören Alanı Atatürk Anıtı önüne Vali Kemal ÇEBER ve akabinde Rize Belediye Başkanı Rahmi METİN' in çelenk koymasıyla başladı. 

       Düzenlenen anma programına Vali Kemal ÇEBER ile birlikte  Belediye Başkanı Rahmi METİN, Cumhuriyet Başsavcısı Önder SEKÜCÜ, Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi Rektörü Hüseyin KARAMAN, Baro Başkanı Av. Ümit PEÇE, Vali Yardımcıları Ahmet DALKIRAN, Abdullah ŞEN, İl Emniyet Müdürü Nurettin GÖKDUMAN, İl Jandarma Komutanı J. Albay Hakan DEDEBAĞI, İl Genel Meclisi Başkanı İbrahim TÜRÜT, kurum ve kuruluş müdürleri, siyasi parti temsilcileri, emniyet ve askeri personel, şehit aileleri ve gazi dernekleri yönetimleri, STK temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

     Çelenk sunma törenin ardından, saatler 09.05'i gösterdiğinde çalınan eş zamanlı sirenler eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk aramızdan ayrılışının 81.yılında bir kez daha saygı ile anıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla göndere çekilen Türk Bayrağı yarıya indirildi. Anma etkinliği il protokolünün katılımları ile İsmail Kahraman Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programla devam etti.

      TOBB Fen Lisesi tarafından hazırlanan anma programında; okul müdürü Tekin IŞIK'ın açılış konuşmasından sonra TOBB Fen Lisesi tarih öğretmeni Umut İPEKÇİ ve İl Jandarma Komutanlığı adına Jandarma Binbaşı Umut TUNALI günün anlam ve önemine dair birer konuşma yaptı. Konuşmalardan sonra İl Milli Eğitim Müdürlüğünün düzenlediği; resim, şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödüller verildi. Programda öğrenciler tarafından şiirler okunarak, Atatürk'ün sevdiği şarkılar seslendirildi, Atatürk Oratoryosu ve bir kısa tiyatro sahnelendi.

       Programın sonunda Vali Kemal ÇEBER, programda görev alan öğrencilerle ve öğretmenlerle bir araya gelerek "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tarihte eşine ender rastlanan liderlerdendir. Cumhuriyetimizin Kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 81. Yıl dönümünde saygıyla ve rahmetle birlikte andık. Atamıza duyduğunuz büyük sevgiyle, derin bağlılıkla sergilediğiniz çalışmaları izlerken sizlerle gurur duydum. Atamızın izinde Türkiye'nin çağdaş medeniyetler seviyesine çıkartılması noktasındaki nihai amacını aklımızda tutmamız gerektiğine inanıyorum. Türkiye'nin kalkınması için sizlere tavsiyem yeni fikirlere, yeni düşüncelere açık olmanız ve Atatürk'ün çağdaş medeniyetler noktasına çıkma idealini benimsemenizdir. "dedi.

      Anma Programı İl Jandarma Komutanlığınca hazırlanan Atatürk konulu fotoğraf sergisinin ziyaret edilmesiyle sona erdi.

11-11-201911-11-201911-11-201911-11-201911-11-201911-11-201911-11-201911-11-2019

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.