RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANKARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN RENK´E DESTEK...

Rize Valiliği tarafından yürütülen Rize´de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi´ne (RENK) bir destekte Başkent´ten geldi. Ankara Üniversitesi Öğrencileri, RENK Projesi kapsamında Rize´de öğrencilerle buluşarak üniversite hayalleri kuran öğrencilere bilgi verdi.
ANKARA ÜNİVERSİTESİ HUKUK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN RENK´E DESTEK...

Çeşitli sorularla tecrübelerini öğrenmek isteyen öğrencilere başarı için öncelikle özgüvenin şart olduğunu anlatan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi, Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi öğrencileri, liseli öğrencilere ´Çok çalışın, çok tekrar edin´ tavsiyelerinde bulundu. Daha sonra öğrencilerin merak ettiği sorulara cevap verdiler.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğrenci Temsilcisi Çağrı Keçecioğlu, lise öğrencilerinin sınav motivasyonlarını artırmak, mesleki tercihlerinde tecrübelerinden faydalanarak öğrencilere yardımcı olmak ve Rize Valiliğinin öncülüğünde devam eden Rize´de Eğitime Nitelik Kazandırma Projesi çerçevesinde eğitime destek vermek amacıyla Fatih Anadolu Lisesine geldiklerini söyledi. Tecrübelerini ve başarılarının sırlarını anlatan üniversite öğrencileri, üniversite tercihlerinin önemine dikkat çekerek, verilecek olan kararların öğrencilerin gelecekleri için büyük önem arz ettiğini vurguladılar.

Konuk öğrenciler konuşmalarında ayrıca şu görüşlere yer verdi; " Üniversite hayatının kişisel gelişimlerinde kendilerine çok büyük farkındalıklar kattığını, ailelerinin üniversiteye adım atmalarında büyük desteklerinin katkısının olduğunu, üniversiteye giriş sınav sistemi, sınava hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenler, sınava hazırlık sürecinde öğrencilerle aileleri arasında iletişimin nasıl olması gerektiği, nasıl tercih yapılması gerektiği ve üniversite seçimi konuları, üniversiteye gidecek gençlerin mutlaka kendi tercih edecekleri başarılı olacaklarına inandıkları bölümleri seçmeleri tavsiyesinde bulundular." Üniversiteye başladıkları andan itibaren çok çalışmaları halinde başarının da kendiliğinden geleceği vurgusu yapan gençler, üniversitenin lise hayatından çok farklı olduğunu ifade ettiler.

Öğrencilere hayat hikâyelerinden kesitler sunarak, kendilerinin de bir zamanlar o sıralardan geçtiğini ve öğrencilerinde okuyarak, iyi yerlere gelmelerini temenni ettiklerini belirttiler.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi´nden mezun olan Vali Yardımcısı Mehmet Özer de öğrencileri Rize´de ağırlamaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Vali Yardımcısı Özer, "Toplumun büyük bir bölümünden güçlü bir desteğin olduğunu görüyorum. Özellikle gençlerimizi iyi yetiştirmemiz gerekiyor. Eğitim değer vermektir, fark etmektir. Eğitim ve öğretim bütün paydaşları ve bütün süreçleri de içine almaktadır. RENK Projesi kapsamında eğitim ve öğretime dair her hayalimizin gerçekleştiğini görmek en büyük amacımızdır. Öğrencilerimizin eğitim ve sosyal etkinlikleri adına Rize Valiliği olarak gereken önemi veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz. Ankara Üniversitesi öğrencilerinin RENK projesine destek olmaları bizi bir hayli memnun etmiştir. Öğrenci arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyoruz"diye konuştu.

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.