RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANADOLU MEKTEBİ PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİK

Şehit Onur Kılıç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesin'de birinci dönem gerçekleştirilen Mustafa Kutlu panelinde görev alan öğrencilerimiz Betül Kara, Büşra Ebrar Karaosman, sunum yapan Özlem Eylül Çom, Şefaatnur Maşalacı, Dilara Yıldız, Betül Gençer ve Okul Müdürü Hasan Aksu, proje il kordinatörü Asuman Mercan ile Rize İl Millî Eğitim Müdürümüz Engin Emen'i ziyaret etti.
 ANADOLU MEKTEBİ PROJESİ DEĞERLENDİRME TOPLANTISINI GERÇEKLEŞTİRDİK

Anadolu Mektebi Proje İl Koordinatörü Şehit Onur Kılıç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Asuman Mercan "Anadolu Mektebi gönüllü bir "yazar" okuma projesidir. Kadim değerlerimizi ve kültürümüzü yeni nesillere anlatabilecek seçilmiş on yazarın belirlenmiş eserlerinin okunması bu projenin ilk amacıdır. Bu projede ayrıca okunan eserlerin analiz edilerek öğrencinin seçtiği bir konu üzerinden makaleye dönüştürülmesi ve daha sonra bu metinlerin dinleyicilere sunulması yöntemiyle öğrencinin okuma, yazma ve kalabalık karşısında sunum yapma yetilerini geliştiren planlı, düzenli bir okuma kültürü kazandırmak amaçlanmıştır. Gönüllü öğrencilerin yaklaşık dört aylık bir sürede bir yazarı bitirmesini hedefleyen proje liseden sonra da gönüllülük esasıyla devam etmektedir." dedi.

Anadolu Mektebi Projesi'nde ilk olarak Mustafa Kutlu'nun yirmi üç kitabını okuyan ve kendi makalelerini oluşturan öğrenciler tamamen bireysel hızlarıyla yollarına Cengiz Aytmatov, Tarık Buğra, Cengiz Dağcı ve Necip Fazıl kitapları ile devam etmektedir. Anadolu Mektebi Projesi'ne Rize ili 2016 yılında katılmış olup 2022 yılı itibariyle Rize Sosyal Bilimler Lisesi'nden 10, Çay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nden 2, Şehit Erhan Dural Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden 6, Ali Metin Kazancı Rize Lisesi'nden 3, Şehit Onur Kılıç Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nden 15 öğrenci ile okumalarına devam etmektedir. 

 

Öğrencilerimizin yaptıkları panelden bir görüntü.

23-02-2022

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.