RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

7 ve 8. Sınıf Öğrencilerimize Yönelik İstiklal Marşı Konulu Çevrimiçi Bilgi-Kültür Yarışması

7 ve 8. Sınıf Öğrencilerimize Yönelik İstiklal Marşı Konulu Çevrimiçi Bilgi-Kültür Yarışması

İstiklal Marşı'nın Kabulü'nün 100. Yıldönümü vesilesiyle; milletimizin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklâl Marşı'mızın sözünü ve ruhunu öğrencilerimize daha iyi özümsetmek amacıyla 12 Mart 2021 Cuma günü saat 19.21'de ilimizdeki resmi ve özel ortaokulların 7 ve 8. sınıflarında okuyan öğrencilere yönelik canlı olarak "İstiklal Marşı" Çevrimiçi Bilgi-Kültür Yarışması düzenlenmesi planlanmıştır.

Zoom ve Müdürlüğümüz Youtube kanalı üzerinden canlı olarak gerçekleştirilecek yarışmayı öğrenciler belirtilen tarih ve saatte Zoom üzerinden 842 4713 3990 ID numarası ile ya da youtube.com/rizemem53 adresi üzerinden izleyebilecek, yarışma sorularına verecekleri yanıtları ise bit.ly/istiklalim adresinde yer alan google formu üzerinden gönderebilecektir.

            Soruları İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce İstiklal Marşımızın on kıtalık metni referans alınarak hazırlanan söz konusu çevrimiçi yarışmaya tüm 7 ve 8. sınıf öğrencilerimiz katılabilecektir. 

"İSTİKLAL MARŞI" ÇEVRİMİÇİ BİLGİ-KÜLTÜR YARIŞMASI ŞARTNAMESİ

1-Bu yarışma, İstiklal Marşı'nın Kabulü' nün 100. Yıldönümü vesilesiyle; milletimizin bağımsızlık istek ve azmini dile getiren İstiklâl Marşı'mızın sözünü ve ruhunu öğrencilerimize daha iyi özümsetmek amacıyla düzenlenmiştir.

2-Yarışmaya sadece Rize ilimizdeki resmi ve özel ortaokulların 7 ve 8. sınıflarında eğitim gören öğrenciler katılabilecektir.

3-Yarışma 25 sorudan oluşmaktadır. Yanlış cevaplar değerlendirmeye alınmayacak olup her sorunun doğru cevabı 4 puandır.

4-Sorular, İstiklal Marşımızın on kıtalık metni referans alınarak hazırlanmıştır. Sorular İstiklal Marşı'nın manasına yönelik olduğundan yarışmacıların önlerinde İstiklal Marşı metninin açık olmasında sakınca bulunmamaktadır.

5-Yarışma, 12 Mart Cuma günü akşamı saat 19.21' de ZOOM ve Youtube (youtube.com/rizemem53) üzerinden canlı olarak gerçekleştirilecektir. Sorular Zoom veya Youtube üzerinden canlı izlenecek, cevaplar bir kağıda not edilecektir. Not alınan cevaplar yarışmanın bitiminde verilecek kısa süre içinde bit.ly/istiklalim adresinde açılacak Google form üzerinden gönderilecektir.

6- Yarışma sonucunda en yüksek puanı elde eden 5 öğrencimiz İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce ödüllendirilecektir.

7-Puan eşitliği halinde cevaplarını erken gönderen öncelikli olacaktır.

8-Yarışmaya birden fazla cevap gönderenlerin ilk gönderdikleri cevaplar dikkate alınacaktır.

9-Ödüllendirilecek öğrencilerin isimleri 15 Mart Pazartesi günü bu sayfada ve Müdürlüğümüz İnternet Sitesi 'nde yayınlanacaktır.

10-Ayrıca yarışmaya katılan öğrencilerimiz arasında yapılacak canlı çekilişle 50 öğrencimize "Çocuklar İçin İstiklal Marşı Atlası" adlı kitap hediye edilecektir.

 Örnek Soru 1:

"Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Hudâ,

Etmesin tek vatanımdan beni dünyâda cüdâ."

İstiklal Marşıyla ilgili verilen dizelerden yola çıkarak şair, aşağıdakilerin hangisinden korkmaktadır?

A) Eşini kaybetmekten korkmaktadır.

B) Evini kaybetmekten korkmaktadır.

C) Vatanını kaybetmekten korkmaktadır.

D) Kişiliğini kaybetmekten korkmaktadır.

 

 Örnek Soru 2:

On kıtadan oluşan İstiklal Marşı'nın tamamında aşağıdaki kelimelerden hangisi daha az geçer?

A) Yurt                                B) Toprak                           C) Vatan                                D) Kan

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.