RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlaması

“İnci dizdin dantel dantel işledin, Nakkaş oldun her zerremi süsledin, Ben geliştim sen hayaller düşledin, Gecemin ışığı gün öğretmenim…”
24 Kasım Öğretmenler Günü Kutlaması

24 Kasım 1928, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün "Mekteplerinin Başöğretmenliğini kabul ettiği gündür. Rize’de bu özel ve anlamlı gün protokol üyeleri, mesleğe yeni başlayan, emekliye ayrılan öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz eşliğinde coşkuyla kutlandı. 

Program Tevfik İleri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bahçesinde bulunan Atatürk Anıtı’na İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin DURMUŞ’un çelenk sunması ile başladı. Burada yapılan törene çok sayıda öğretmen ve öğrenci katılarak Başöğretmen Mustafa Kemal ATATÜRK’e saygılarını sundular. 

Ali Metin Kazancı Rize Anadolu Lisesi’nin hazırlamış olduğu,İsmail Kahraman Kültür Merkezi konferans salonunda yapılan programın açılış konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ; "Fanilik içinde var olmak; sadece bedenen yok oluyorsunuz. Arkadan gelen kafile sizin arkanızdan yürüyor geleceğe… Şu gök kubbede hoş bir seda bırakmak, gelecekte imzası olmak bence budur… Ne mutlu gelecekte imzası olanlara, ne mutlu yüreği vatan aşkıyla atanlara, ne mutlu öğrencisini bir sarraf hassasiyetiyle işleyen isimsiz kahramanlara…

Dünyanın en zor işi insan yetiştirmektir. Zorluğu hatta kabul etmemesidir. Bu kutsal ve zor görevi yapmak millet tarafından bizlerin omuzlarına yüklenmiştir. Ülkemizin coğrafi konumu, milletimizin tarihi misyonu, son olarak içeriden ve dışarıdan ülkemize yapılan hain, sinsi ve alçakça saldırılar neslimizi nitelikli yetiştirmenin önemini çok net bir şekilde ortaya koymuştur."dedi. 

Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ yapmış olduğu konuşmada; "Doğrusu eğitim davasında ülke olarak epeyce yol aldık. Özellikle fiziksel yapının oluşmasında gayet iyi yerlerdeyiz. Öğretmenlerimizi öğrencileri ile buluşturmayı başardık. Şimdi üzerimize düşen en büyük görev geleceğimizi borçlu olduğumuz çocuklarımıza, geleceğimizi kuracak öğrencilerimize yaraşır nitelikte bir eğitim düzeyi oluşturmaktır. Bunu sağlayabilmek için çok yönlü, incelikli çalışmalar her kademede sürdülüyor. Öğretmen ve öğrenci arasına hiçbirimiz giremeyiz. Biz herşeyi yapabiliriz, akıllı tahtalar, bilgisayarlar ve konforlu sınıflar ile sizlere çok rahat imkanlar sunabiliyoruz fakat öğretmen ile öğrenci sınıfta başbaşa kaldığında geleceğimizi ilmek ilmek dokuyacak siz öğretmenlerimizin çabalarına ihtiyacımız var.  

Bizim görevimizi ihmal etmemizin telafisi var ama siz öğrenci ile başbaşa kaldığınızda görevinizi yapamazsanız bunun telafisi yok. Öğrencilerimiz o zamanı bir daha yaşayamayacaklar, geri dönüşü mümkün değil dolayısıyla sizlerin görev anlayışı ve fedakarlığı ile öğrencilerimizin geleceğine yön verebilmektesiniz. Bizler bu fedakarlığın karşılığını size veremeyiz. Yaptığınız işin karşılığını öğrencilerinizin gözlerinde ve ülkemizin geleceğinde bulacaksınız. Hayatta en büyük mucize küçükken iyi bir öğretmene rastlamaktır,öğretmenlerimiz her biriniz bizim iyi öğretmenlerimizsiniz, gününüz kutlu olsun." dedi. 

Öğretmenler günü nedeniyle ilimizde düzenlenen şiir yarışmasında birinci olan eserin okunmasının ardından 24 Kasım öğretmenler günü kutlama programı mesleğe yeni başlayan öğretmenimizin ve emekli olan öğretmenlerimiz adına yapılan konuşmalarla devam etti. Program aday öğretmenlerimizin yemini ve Rize Lisesi öğrencilerinin hazırlamış olduğu oratoryu ile devam etti.

Rize Valisi Erdoğan BEKTAŞ, 2015-2016 Eğitim Öğretim yılı içinde emekliye ayrılan tüm öğretmenlerimize hizmet şeref belgelerini takdim etti. Kutlama programı öğretmenler günü nedeniyle il çapında düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenlere hediyelerin protokol üyelerince verilmesi  ile devam etti.

Ali Metin Kazancı Rize Lisesi öğrencilerinin hazırlamış oldukları tiyatro gösterisi ve öğrenci korosunun söylediği şarkılar izleyicilerden büyük beğeni aldı. 

Kutlama programı öğretmenlerimiz için hazırlanan kokteyl ve pasta kesimi ile sona erdi.

24-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-201624-11-2016

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.