RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

RİZE’NİN KURTULUŞUNUN 97.YILDÖNÜMÜ KUTLANDI…

    Rize´nin düşman işgalinden kurtuluşunun 97. yıldönümü törenlerle kutlandı.
RİZE’NİN KURTULUŞUNUN 97.YILDÖNÜMÜ KUTLANDI…

 

Kurtuluş Bayramı etkinlikleri çelenk sunumu ile başladı. Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Kutlama töreni havanın yağışlı olması nedeniyle İsmail Kahraman Kültür Merkezi´ndeki konferans salonunda devam etti. Vali Ersin Yazıcı, İl Garnizon Komutanı J.Kd. Alb. İsmet Cansaran ve Rize Belediye Başkan Vekili Mustafa Altay´ın, Rizelilerin 2 Mart Kurtuluş Bayramı´nı kutlamasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunması ile tören devam etti.

Cumhuriyet Meydanında başlayıp İsmail Kahraman Kültür Merkezinde devam eden törene Vali Ersin Yazıcı, İl Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay İsmet Cansaran, Belediye Başkan Vekili Mustafa Altay, Cumhuriyet Başsavcısı Hüsnü Hakan Yağız, Vali Yardımcıları Mehmet Özer, Şefik Aygöl, Turan Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Adem Çakıcı, İl Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş, Siyasi Parti İl Başkanları, Sivil Toplum Kuruluşları, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı.

Tören Jandarma Binbaşı Özgür Özgü’nün açılış konuşması ile başladı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Belediye Başkan Vekili Mustafa Altay yaptı.

Rize Belediye Başkan Vekili Mustafa Altay, törende yaptığı konuşmada,
"Kurtuluşun, hürriyetin, kuruluşun, yeşil ve mavinin temsilcisi Rize farklı bir sabaha uyandı. Gözyaşı imtihanından şerefle çıktığımız o unutulmaz günün bugün 97. yılındayız. Birinci cihan savaşında 9 Mart 1916 tarihinde Rize, Rusların işgaline uğramış, 2 Mart 1918 tarihinde bağımsızlığına kavuşmuştur. Biz Rizeliyiz. Samimiyetle, karşılıksız ve çıkar gözetmeden Rize´yi seviyoruz. Rize sanat memleketidir, ziraat memleketidir, ticaret memleketidir, şifa memleketidir. Rize, sahip olduğu natürel güzellikler ile rahat ve huzurlu bir memlekettir. Tarihe saygı duyuyor ve istikbale umutla bakıyoruz." dedi.

Törende, şiirler okundu. Milli Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere protokol tarafından ödülleri takdim edildi. Halk oyunları gösterileri ile son bulan tören, aynı yerdeki sergi salonunda "Millî Mücadele Döneminde Rize" konulu tarihi fotoğraf sergisi ile sona erdi.

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.