RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL MATERYALLER" PROJESİ

"ÖZEL ÇOCUKLARA ÖZEL MATERYALLER" PROJESİ

Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde Bakanlığımız Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından başlatılan “Özel Çocuklara Özel Materyal Projesi”nin  tanıtımı 06 Şubat Çarşamba günü Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirilerek 7 bölgemize dağıtımı başlanan materyaller ilimize ulaştı.

Eğitim-öğretim sürecinde özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin materyal kullanması için başlatılan “Özel Çocuklara Özel Materyal Projesi” kapsamında hazırlanan 50 tırda 100 farklı çeşitte toplam 143 bin özel eğitim materyal seti Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin uğurlamasıyla ülkemizin dört bir yanına gönderildi. Milli Eğitim Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereğince Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Ders Aletleri Yapım Merkezi (DAYM) ve İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretilen özel eğitim materyallerinin Türkiye geneli özel eğitim okullarına dağıtımına başlandı. Bu kapsamda, matematik çubukları, beceri tablası, denge seti, kavramlar seti, eşleştirme kutusu, dört parçalı puzzle, desen eşleme, iki parçalı puzzle gibi 100 çeşit eğitim malzemesi bulunan materyal kolileri şube müdürlerimiz Bülent İÇBUDAK ve Evren GÖRMÜŞ tarafından ilimizde özel eğitim okulları ve normal okullar bünyesindeki özel eğitim sınıflarında eğitim gören toplam 534 öğrenciye dağıtılmak üzere teslim alındı. Müdürlüğümüz Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Şube Müdürü Bülent İÇBUDAK yaptığı açıklamada “Özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler için eğitim öğretim sürecinde materyal kullanılması, öğrencileri görsel, işitsel ve dokunsal açıdan desteklemekte, öğretimi yapılan konuların somutlaştırılmasını sağlamaktadır. Bu nedenle eğitim materyali özel eğitim alanının olmazsa olmaz bir parçasıdır. Engelli bireylerin hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmeleri ve bunu sağlayacak nitelikte eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri adına Bakanlığımızca pek çok çalışma yürütülmektedir. Bunlardan biri de özel eğitim alanında materyal geliştirme çalışmalarıdır. Özel öğrencilere özel materyaller üretilmesine yönelik olan bu çalışma özel eğitim alanında bir ilk olma özelliği taşımaktadır.” dedi.

 

07-02-201907-02-201907-02-201907-02-201907-02-201907-02-201907-02-2019

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.