RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Beslenme Dostu Okul" ve "Beyaz Bayrak" Sertifika Dağıtım Töreni...

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında yapılan protokoller gereği 2006 yılında "Beyaz Bayrak"  2010 yılında "Beslenme Dostu Okul" projeleri hayata geçirilmiştir.  Projeler kapsamında Rize´de 14 okula Beslenme Dostu Okul Sertifikası ve 28 okulumuzada beyaz bayrakları düzenlenen belge töreni ile verildi.
"Beslenme Dostu Okul" ve "Beyaz Bayrak" Sertifika Dağıtım Töreni...

Milli Eğitim Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı arasında imzalanan protokol gereği yapılan denetimlerde temizlik ve hijyen kurallarına uyduğu belirlenen 54 okulumuz 2016 yılının birinci döneminde beyaz bayrak almaya hak kazanmıştı. Bu okullarımızdan 14 tanesi Beslenme Dostu Okul projesine de başvuru yaparak Beslenme Dostu Okul Sertifikasını almaya hak kazanmıştır.

2016 yılı ikinci dönemi içinde 28 okul  "Beyaz Bayrak"  sertifikaları verildi. Okullar, temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından denetlenerek bu ödülleri almaya hak kazanmışlardır. Ali Metin Kazancı Rize Lisesinde gerçekleştirilen sertifika törenine Milli Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa TEPE, Kurumların şube müdürleri, Beslenme uzmanları ve Denetleme Komisyonu Üyeleri ve Beyaz Bayrak Sertifikası almaya hak kazanan okulların müdürleri katıldı. 

Törende bir konuşma yapan İl Sağlık Müdürü Mustafa TEPE; "Beslenme ve temizlik  toplumların uygarlık düzeyinin ifadesi olup, insanların sağlıklı olmaları ve sağılığının devamı için çok önemli iki etkendir. Bu nedenle çağdaş bir toplumda herkesin küçük yaştan itibaren dengeli beslenme ve temizlik alışkanlığı kazanması ve bu konuda eğitilmesi gerekir.  Obezite ile mücadeleyi örgün ve yaygın eğitim kurumlarımızdaki öğrencilerimize iyi anlatmamız gerekiyor. Okullarımız için beslenme, temizlik ve hijyen açısından belirli kriterler esas alınarak Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ile Beslenme Dostu Okul ve Beyaz Bayrak Projeleri başlatılmıştır. Bu iki proje için hep birlikte başlatacağımız seferberlikle bu belgeyi almaya hak kazanan okul sayımızı yüzde doksanlara çıkarmalıyız" dedi.

Milli Eğitim Müdürümüz Şemsettin DURMUŞ; "Sağlık Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımızın ortaklaşa yürütmüş olduğu Beslenme Dostu Okul ve Beyaz Bayrak Projeleri sağlık açısından çok önemlidir. Medeni toplumlarda dengeli beslenmeye ve sağlığa verilen önem bellidir. Sağlık olmadan hiç bir şey olmaz. Ülkemizin geleceği için sağlıklı nesiller yetiştirmeniz, geleceğe umutla bakmamız için önemlidir. Çocuklarımızın zamanlarının en fazla geçtiği yerler de okullarımızdır. Öyleyse okullarımızı temiz tutmak ve onlara ev ortamındaymış gibi beslenme imkanlarını sunmak mecburiyetindeyiz. Bu sebeple okul ziyaretlerimde mutlaka okul kantinlerini dolaşarak öğrencilerimizle dengeli beslenme ve sağlıklı olmak ile görüş alış verişlerinde bulunuyoruz. Sağlık Müdürlüğümüzle birlikte güzel bir çalışma gerçekleştirdik. Bu çalışmalar devam edecektir. Beslenme Dostu Okul ve Beyaz Bayrak uygulaması yeni bir uygulama değil, ilimizde unutulmaya başlanmış olan bu iki proje bu yıl yeniden hayat bulmuştur. Bu arada da diğer okullarımızın da beyaz bayrak alması gerektiğini sizlerin huzurunda ifade etmek istiyorum. Bir okulun başarılı olabilmesi için o okulumuzda okul-veli-öğrenci ilişkilerinin başarılı bir şekilde yürütülmesi gerekir. Beslenme Dostu Okul ve Beyaz Bayrak Sertifikası almaya hak kazanan okullarımızın bunu başardıklarını görüyoruz.  Okul idarecilerimizin bu yöndeki gayretlerinin devamını diliyorum. Yaptığınız çalışmaların diğer okullarımıza da örnek olmasını, Rize´nin de etrafındaki tüm illerle örnek olacak şekilde ilimizdeki tüm okullara bu başarıyı elde etmelerini diliyorum" dedi. 

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında Beyaz Bayrak Sertifikası Alan Okullarımız:

GÜLBAHAR HATUN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ,  KIZ KULESİ MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, AHMET TAHTAKILIÇ ORTAOKULU, 10 MART MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, HABERAL VAKFI YAŞAR MEDİNE HABERAL ORTAOKULU, ZÜBEYDE HANIM ANAOKULU, VEYSEL VARDAL İLKOKULU, NECAT SAĞBAŞ ANADOLU LİSESİ, HÜSEYİN SARIOĞLU İLK/ORTAOKULU, PAZAR ÖZEL ÇÖZÜM İLK/ORTAOKULU, PAZAR FEN LİSESİ, VALİ ERDAL ATA İLK/ORTAOKULU, HAMİDİYE İLK/ORTAOKULU, AKTEPE İLK/ORTAOKULU, AHMET MESUT YILMAZ İLKOKULU, FUAT ERGENÇ İLK/ORTAOKULU, PAZAR İMAM HATİP ORTAOKULU, İBN-İ SİNA MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, KURTULUŞ İLK/ORTAOKULU, ÖZEL BİLGE İLK/ORTAOKULU

2015-2016 Eğitim-Öğretim Yılında Beslenme Dostu Okul Sertifikası Alan Okullarımız:

ÇAY MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, TOBB FEN LİSESİ, ALİ SARUHAN ANAOKULU, GÜLBAHAR HATUN MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, EKREM ORHON MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ, ÖZEL BİLGE İLK/ORTAOKULU, ÖZEL BİLGE DR. ADNAN ŞERİFOĞLU ANAOKULU, BÜYÜKÇİFTLİK İLKOKULU, GÜNEYSU ŞEHİT KEMAL MUTLU FEN LİSESİ, KIZILAY ŞÜKRÜ-NURTEN TOPÇUOĞLU ÖZEL EĞİTİM UYGULAMA MERKEZİ,  KÖMÜRCÜLER ORTAOKULU,  PAZARKÖY ALİ USTA İLK/ORTAOKULU


20-12-201620-12-201620-12-201620-12-201620-12-201620-12-201620-12-201620-12-201620-12-201620-12-201620-12-201620-12-201620-12-2016

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.