RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ YAŞAR KOÇAK'ın 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ YAŞAR KOÇAK'ın 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Kıymetli meslektaşlarım,

İlk emri "oku" olan bir medeniyetin mensupları olarak bizim için, öğrenmenin dolayısıyla öğretmenlerin ayrı bir yeri, ayrı bir önemi bulunmaktadır. Nitekim, ülkemizin fikir, kültür, sanat, bilim, siyaset alanında öne çıkan bütün değerlerinde bir çömlek ustasının testide bıraktığı iz gibi öğretmenlerimizden izler vardır. Nasıl ki Osman Gazi'yi Şeyh Edebali, Fatih'i Akşemseddin yetiştirmiş ve çağ açıp çağ kapatmalarına vesile olmuşsa, yeryüzünün bütün mazlumlarına umut olacak bir neslin yetişmesine de yine öğretmenlerimiz vesile olacaktır.

'İlim Çin'de bile olsa gidip onu alınız' diyen bir anlayışın temsilcileri ve eğitim ordusunun yurdun dört bir yanına dağılmış neferleri olarak sizlerin aydınlık yüzü, yetiştirdiğiniz binlerce çocuğun ruhuna ışık saçmaktadır. İlk öğretmen Hz. Adem'den bugüne kadar gelen bu kutsal mesleğinizin hammaddesi hep insan oldu ve sizler başlı başına bir amaç olmaktan öte insanları gayelerine ulaştıran bir rehber oldunuz. Sizler, Hz. Ali'nin ifadesi ile ilim kapısının anahtarlarısınız. Mesleğinizi yaparken sabrı o geniş hoş görüşünüzün içinde imbik imbik yaşayan ve yaşatan bir abide oldunuz. Zamanın değer yargılarıyla çatışmadan, anlaşmazlıklara karşı daima uzlaşmacı yaklaşımlar getirerek, karakteri sağlam nesiller yetiştirmeye gayret ettiniz ve böylece toplumdaki görevinizi  hakkıyla yerine getirdiniz ve getirmeye devam edeceksiniz. Sizlerden toplum olarak; çağı yakalamış, zamanın ruhuna uygun evrensel değerleri ıskalamayan, milli kültürümüzü de özümseyen bir gençlik istiyoruz. Kalkınma yarışında bizlere gurur verecek gençler istiyoruz sizden. Bu kutsal mesleği icra ederken sorumluluğunuzu yerine getireceğinize olan güvenimiz tamdır.

Çok Kıymetli Öğretmenlerim;

İcra ettiğiniz bu ulvi görev için elbette ki söylenebilecek nice sözler var ancak hepsi sizi anlatmada kifayetsiz kalacaktır. Görevleri başında şehit edilenler başta olmak üzere ebedi âleme göç etmiş olan tüm öğretmenlerimizi de rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun.Ayrıca; her türlü zorluklara göğüs gererek uzun yıllar ülkemize hizmet etmiş, başarılı öğrenciler yetiştirdikten sonra görevini tamamlamış olmanın huzuruyla, bugün emekliliğini yaşayan tüm öğretmenlerimize Allah'tan sağlıklı uzun ömürler diliyorum. Tekrar kutlu vatan topraklarımızda ve özelinde de Rize'mizde eğitim sancağımızı gururla dalgalandıran tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Gününü kutluyor, öğretmenlerimize görevleri ve yaşamları boyunca başarı, sağlık ve mutluluklar diliyorum.

                                                          Yaşar KOÇAK

                                                      Milli Eğitim Müdürü

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.