RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AHMET HAMDİ YILMAZ’ın 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Bugün, tarihin hiçbir döneminde esarete ve dayatmalara rıza göstermeyen milletimizin Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK önderliğinde işgalcilere karşı büyük kahramanlıklarla taçlandırdığı mücadelesinin sonucu olarak ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 95. Yılını kutluyoruz. 
MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ AHMET HAMDİ YILMAZ’ın 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

CUMHURİYET, özgürlüğün, barışın, kardeşliğin simgesi, ülkemizin her bir ferdinin ortak sesidir. Al bayrağın gölgesinde, verilen şanlı mücadelelerin sonunda kazanılan zaferlerin zirvesidir. Cumhuriyet, çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmanın göstergesidir.

Tarihimize iz bırakmış o acı dolu günlerde ülkemin her fidesi teker teker koparılmış, cananlar canlarından ayrılmış, insanlarımız mahzun ve bedbaht… Uçsuz bucaksız topraklarımız, vatanımız dediğimiz topraklarımız, düşman elleriyle yağmalanmış. Ormansız kalmış yaralı ağaçlarımız. Fırtına öncesi sessizlikten sonra yaşanan ateşli ve acı olayları barındıran amansız günlerdi, o günler. Her milletin tarihinde, o ulusun geleceğini yönlendiren önemli olaylar, önemli insanlar vardır. Türk ulusunun tarihi bu yönden oldukça zengin olaylar ve insanlarla örülüdür. Her biri taşıdıkları özellikleriyle; dün, bugün ve yarın için ayrı bir önem taşır. Nitekim Mustafa Kemal ATATÜRK’ün önderliğinde o her günü bin yıllık işkenceyi andıran günlerde yılmayan Türk insanı amacına ulaşmış, zafer bayrağını alnının akıyla sonsuzluk gönderine çekmişti. Özgürlüğe ulaşmış Türk evladının yükseliş zaferiydi bu. Bir atmacanın süzülüşü değil, göklere yükselişiydi bu. Büyük bir zaferin öyküsüydü işte bu.Hatice anaların cephane taşıdığı, Mehmetlerin canla başla savaştığı, şehit kanlarının aktığı, akan kanlarla göklerde bir yıldız gibi parlayan istiklal bayrağımızın şahlandığı bir mücadelenin eseriydi bu vatan.

Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman iç ve dış düşmanları olmuştur ve olacaktır. Yurdumuzu parçalamak isteyen Sevr sevdalıları her zaman olmuştur ve olmaya devam edecektir.

 

                     Girmeden tefrika bir millete, düşman giremez;

                     Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.


 Mehmet Akif’in “top bile sindiremez” dediği toplu vuran yürekler sayesinde bu oyunlar boşa çıkarılmıştır. Biz uyanık olduğumuz ve birlikte yaşama sevdasına sahip olduğumuz sürece bundan sonra yapılacak planlar da bozulmaya mahkûmdur. Günümüzde birlik ve beraberliğimize kastedenler bilmelidirler ki;

 

                      Ecdâdımızın heybeti, ma´rûf-u cihândır

                      Fıtrat değişir sanma, bu kan yine o kandır...


Türkiye Cumhuriyeti Devleti, önünde uzanan aydınlık yolda, her zaman emin adımlarla ilerleyip bu yolda benimsediği tüm ilkeleri muhafaza ederek, medeni dünyanın onurlu bir üyesi olmaya dün olduğu gibi bugün de devam edecektir.

Bu düşüncelerle, 95 yıldır gençliğini koruyan, asırlar ötesinden gelen birikimlerimizden beslenen Cumhuriyetimizi kuran başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize şükranlarımı sunuyorum.

 

 

Ahmet Hamdi YILMAZ

Milli Eğitim Müdürü

 

 

 

 

 

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.