RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AHMET HAMDİ YILMAZ´IN BİRİNCİ YARIYIL MESAJI

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ AHMET HAMDİ YILMAZ´IN BİRİNCİ YARIYIL MESAJI

        Çok Kıymetli Öğretmen Arkadaşlarım,

        Sevgili Öğrenciler, Değerli Veliler,

       Bugün 4-5 aylık bir maraton sonunda birinci yarıyılı tamamlamış bulunuyoruz. Bugün alınan karneler öğrencilerin bir dönem boyunca okul yaşantılarında gösterdikleri performansın değerlendirilmesi olacaktır. Medeniyetlerin devamlılığı, ülke insanının geleceğinin garanti altına alınması, ülkelerin kalkınması toplumların eğitime verdiği değerle doğrudan ilgilidir. Yarına umutla bakmanın, mutlu bir toplum olmanın, çağdaşlaşmanın, medeniyet genetiğinin geçmişten geleceğe taşınması ancak doğru ve planlı bir eğitimle mümkün olabilir. 

         Sevgili Öğrenciler,

       Karne, sizin sınavlara yansıyan performansınızın göstergesidir; kişiliğinizin değil. Eğitim; sadece not demek değildir. Eğitim; babaya, anneye, büyüğe saygıdır. Eğitim; küçüğe, güçsüze gösterilen hoşgörü ve merhamettir. Eğitim; mensubu olduğumuz şerefli milletimizin örf, anane, gelenek ve göreneklerini yaşatabilmektir. Eğitim; vefadır. Bu vesileyle siz öğrenciler kendinizle girişeceğiniz bir muhasebe ile yeni bir döneme başlangıç yapma şansını yakalayacaksınız. Ve gelecekteki hedefleriniz için daha azimli, daha kararlı olacaksınız. Şunu da belirtmek gerekir ki bir insan üç, beş rakamla ölçülemeyecek kadar değerlidir. Ancak alacağınız karneler sizin emeklerinize biçilmiş birer karşılıktır. İşte bu sayede kendinizi daha iyi değerlendirecek ve geleceğinizi daha güzel bir şekilde inşa edeceksiniz. Unutmayın ki; notlarınız ne olursa olsun hepiniz ayrı ayrı birer değersiniz.

          Değerli Öğretmen Arkadaşlarım,

       Bugün eliniz altındaki evlatlarımızın ülkemiz ve geleceğimiz için ne kadar değerli olduğunun bilincinde olarak özverili ve başarılı bir dönemi geride bırakmış oldunuz. İnanıyorum ki yeni döneme daha dinamik ve hiç bitmeyen bir yenilenme çabasıyla çocuklarımızın karşısına çıkacaksınız. Çünkü biliyorsunuz ki; bugün sınıflarımızda sizlerin bilgi ve deneyimlerinden yararlanmayı bekleyen öğrenciler, yarın ülkemizi daha iyi seviyelere çıkarabilmek için bayrağı hepimizden teslim alacaktır.

       Öğretmenlerin, sevgi dolu, sabırlı, hoş görülü ve bilge insan olması beklenirken aynı zamanda yenilikleri takip eden, bilgilerini güncelleyen, öğrenmeye açık birer meşale olması da beklenir. Bu görev bilinciyle hareket eden sizler, yetiştireceğiniz öğrencilerin başarısıyla her zaman gurur duyabilirsiniz.

          Değerli Veliler,

       Karneler çocuklarınızın nasıl bir insan olduğunu değil, onların okul derslerindeki durumlarının nasıl olduğunu ortaya koyan belgelerdir. Bu bilinçle çocuklarınızın karnelerini değerlendirirken onların kişiliklerini zedeleyici, öz güvenlerini yitirmelerine yol açıcı suçlamalardan kaçınınız.

        Çocuklarınızın başarısızlığını problem yapmayın, bunun yanında başarılarını da abartmayın. Başarının sınırı yoktur. Her anne baba, çocuklarının çok başarılı olmasını ister. Unutmayalım ki bir çocuk ebeveyninin açığa çıkmış sırrıdır. Her şeyden çok önemsediğimiz varlıklarımızı yargılamak, kişiliğini zedeleyici ifadeler kullanmak çocuklarımızda tamiri imkânsız hasarlar oluşturur.

         Bu vesileyle, tüm öğrencilerimize başarılar diliyorum. Tüm öğretmen arkadaşlarıma, bir dönem boyunca yararlı ve fedakâr çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Tüm velilerimize sağlık başarı ve mutluluk dolu günler temenni ediyorum.

                                                                           

                                                                                               Ahmet Hamdi YILMAZ

                                                                                              Rize Milli Eğitim Müdürü

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.