RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI RİZE´DE COŞKUYLA KUTLANDI...

Rize´de 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, büyük bir coşkuyla kutlandı.
23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI RİZE´DE COŞKUYLA KUTLANDI...

Rize Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına Çelenk sunmayla başlayan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları, Yeni Şehir Kapalı Spor Salonunda devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunmasıyla başlayan programa Rize Valisi Ersin YAZICI, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Semih ÇOŞKUN , Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, Vali Yardımcısı Turan Yılmaz, Ağır Ceza Reisi Bayram KANTIK, daire müdürleri, vatandaşlar ve öğrenciler katıldı. Vali Ersin YAZICI, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Semih ÇOŞKUN ve Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat KASAP herkesin bayramını kutladı.

Günün anlam ve önemiyle ilgili konuşmayı Milli Eğitim Müdürü Şemsettin Durmuş yaptı. Durmuş konuşmasında” Cumhuriyet güneşinin berrak yüzünü vatan ufkunda gösterdiği gün olan TBMM’nin açılışının 96. Yıldönümüne ulaşmanın heyecanı ile kavuşmuş olduğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını sevinç ve coşkuyla kutluyoruz.Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal’in önderliğinde ve onun “Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır” öngörüsü ile tutuşturulan bağımsızlık meşalesi 23 Nisan 1920’de Meclisin açılmasıyla Anadolu’yu aydınlatan bir güneş haine gelmişti. 

Okul sıralarında oturulan, gaz lambasıyla aydınlatılan, sobayla ısıtılan, top seslerinin yanı başında duyulduğu bir ortamda açılmıştı Meclis. TBMM’nin umutsuzluğun, yoklukların, zor ve sıkıntılı günlerin yaşandığı bir dönemde açılması aydınlık yarınlarımız için bir umut olmuştur. Işığını tarifsiz bir tutkuyla vatana gönül verenlerin gayretinden, azminden, kararlılığından, birlik ve beraberliğinden alan bir güneş, aynı zamanda ülkemizin kışını bahara çeviren bir dirilişin müjdecisi olmuştur. İşte o diriliş ruhu, vatan ve millet sevgisi, bayrak sevdası, bağımsızlık tutkusu bir milleti şaha kaldırdı. O büyük günün ardından, hür iradesi ile zafer ve başarıya inanmış, bağımsızlık tutkusuyla gönülleri tutuşmuş bir millet birlik ve beraberlik içerisinde, büyük güçlüklerin üstesinden nasıl gelineceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Aydınlık geleceğimizin aydınlık yüzleri çocuklar: Her şeyin en güzeline layık olan sizler, okuyan, anlayan, araştıran, düşünen, soran, sorgulayan, yenilikçi bilimi ve teknolojiyi bilinçli kullanan, milli ve manevi değerlerine bağlı, insan haklarına saygılı yetiştiğiniz müddetçe ülkemiz ve insanlık adına büyük bir kazanım olacağınızı aklınızdan çıkarmayınız. Selam olsun milli iradenin temellerini atanlara, selam olsun vatanın kurtuluşunda ve savunmasında imzası olanlara, selam olsun milli iradeye sahip çıkarak demokrasimizin güçlenmesine katkı sunanlara. Bu duygu ve düşüncelerimle Sevgi dolu yürekleri ve gülen yüzleriyle bugüne anlam katan çocuklarımızın ve aziz milletimizin “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten duygularla kutlar, sevgi ve saygılar sunarım.” dedi.

Kürsüye çıkan öğrenciler de 23 Nisan´la ilgili şiirler okudu. Öğrencilerin sunduğu dans ve halkoyunları gösterileri de büyük ilgi topladı. Törende Vali Ersin YAZICI, İl Garnizon Komutanı Jandarma Albay Semih ÇOŞKUN, Belediye Başkanı Prof. Dr. Reşat Kasap, 23 Nisan dolayısıyla düzenlenen resim ve şiir yarışmalarında dereceye girenlere çeşitli ödüller verdi.

Program sonunda Vali YAZICI ve protokol üyeleri programda görev alan öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

24-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-201624-04-2016

 

 

 

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.