DEĞERLER TEZGAHI PROJESİ

Teknolojinin hızla geliştiği günümüzde kendimiz olarak kalabilmek büyük önem arz etmektedir. Yani gelişmiş bir devlet önemlidir ama daha önemlisi kendi kültürüne, geleneğine sahip çıkan değerlerini koruyan nitelikli insanlar yetiştirmektir. Bu bağlamda okul “Değerler Eğitimi” kazanımında çok önemli bir merkezdir.

Değerler eğitiminin hedefi, değerler oluşturmak ve değerlerini davranış haline getiren bireyler yetiştirmektir. Değerler anlatılarak, tanımlanarak değil doğrudan yaşanılarak, içselleştirilerek ve onlara ilişkin duygularla verilmelidir. Değerler eğitimi yaşam boyu gereken bir eğitimdir. Haliyle bu projede, imkanı olmayan insanlara kaynak temin edilmesi, daha iyi yaşam koşulları oluşturulması ve toplumsal yaşamın iyileştirilmesi gerekçesi mevcuttur.

Çay Ortaokulu’nda hafta içi  her Çarşamba günü gerçekleştirilen bu faaliyet, okul öğrencilerimizin okumuş oldukları ve tekrar okumaya ihtiyaç duymadıkları kitapları, dergileri ve el yapımı ayraçları DKAB öğretmenlerine ulaştırmalarıyla, düzenlenmiş bir tezgahta cüzi miktarda okulumuz öğrencilerine satışa sunularak her insanın sahip olması gereken yardımseverlik, dayanışma, dürüstlük, saygı, beraberliği sağlama v.b değerleri yaşantısına yansıtarak maddi sıkıntı yaşayan okul arkadaşlarına destek amacıyla hazırlanmış bir projedir.

Bu amacı güden proje öğrencilerimizin sağlıklı kişiliğin temel taşlarını oluşturan toplumsal ve evrensel değerleri kazanmalarını ve kişiliklerinin her yönüyle gelişmesini sağlamak, toplumsal ve evrensel değerlerle donanmış ve bu değerlerle yaşamayı yaşam biçimi haline getirmiş bireyler olarak yetiştirmek ve maddi sıkıntı yaşayan kimselere karşı duyarlı, hassas ve empatik bir tavır takınmak konusunda onlara yardımcı olacaktır.

Çay ortaokulu DKAB Öğretmeni Kübra EKŞİOĞLU projeyle ilgili şu paylaşımda bulundu: “Yağmur damlaları nasıl yeryüzüne bereket getiriyorsa değerlerimiz de topluma rahmet sunmaktadır. Bu anlamda bir sosyal sorumluluk projesi olarak başlattığımız ‘Değerler Tezgahı’ adlı faaliyetimiz öğrencilerimizi değerlerimizi yaşama ve yaşatma bağlamında aktif kılmaktadır. Bu projenin temeli her ne kadar yardım üzerine kurulsa da içinde saygı, sorumluluk, fedakarlık, empati, cömertlik, özdenetim, karşısındaki kişiye değer veren gibi pek çok değer öğrencilerimizin katılımıyla gün yüzüne çıkmaktadır ve duyarlılıkları artmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlığı edinmesine ve bu davranışı sürdürmesine de katkı sağlamaktadır.”Etiketler:   

YORUMLAR


Henüz yorum yazılmadı