RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ORTAÖĞRETİM KURUMLARI TERCİH VE YERLEŞTİRME DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Orta öğretim kurumlarına öğrencilerin yerleştirilmesi için tercih ve yerleştirme kılavuzu yayınlandı. Kılavuz doğrultusunda ilimizde yürütülecek iş ve işlemler ile ilgili Milli Eğitim Müdürü Ahmet Hamdi YILMAZ başkanlığında tüm ilçe Milli Eğitim Müdürleri ve eğitim öğretimden sorumlu şube müdürlerinin katılımıyla değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Aynı şekilde bugün merkez ilçedeki tüm okul müdürleriyle konu ile ilgili toplantı yapıldı.
ORTAÖĞRETİM KURUMLARI TERCİH VE YERLEŞTİRME DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okulların belirlenen kontenjanlarına, puan üstünlüğüne göre, tercihleri doğrultusunda Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacaktır.

AYNI OKUL TÜRÜNDEN EN FAZLA ÜÇ TERCİH

Öğrenciler, ilk olarak Yerel Yerleştirme İle Öğrenci Alan Okullar ekranından tercihte bulunacak. İlk Yerel Yerleştirmede tercihlerinden ilk üç okulu ‘Kayıt Alanı’ndan seçme şartıyla, en fazla beş okul tercih edebilecekler. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden (Anadolu Lisesi, Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu İmam Hatip Lisesi) en fazla üç okul seçilebilecek. Yerel yerleştirmeyle girilen okullar için tercihlerini yaparak kayıtlarını tamamlayan öğrenciler, isterse Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar ekranından en fazla beş; Pansiyonlu Okullar tercih ekranından da en fazla beş olmak üzere toplamda 15 lise tercihi yapabilecektir.

ÜÇ FARKLI KAYIT ALANI

Sınava katılmayan öğrencilere e-okul’da ‘Merkezî Sınavla Öğrenci Alan Okullar’ tercih ekranı açılmayacaktır. Yerel yerleştirme tercih ekranında okulların hangi kayıt alanında olduğu farklı renklerle belirtilecektir. Yeşil renk, ‘Kayıt Alanında’ yani öğrencinin adresinin bulunduğu ‘Kayıt Alanında’ yer alan okulları belirtecek. Mavi renk, ‘Komşu Kayıt Alanında’, kırmızı renk ‘Diğer’ ise öğrencinin adresine göre bulunduğu Kayıt Alanında ve Komşu Kayıt Alanında olmayan, il içindeki diğer kayıt alanlarıyla il dışındaki kayıt alanlarındaki okulları gösterecektir.

YERLEŞTİRMEDEKİ KRİTERLER

Yerel yerleştirme işlemlerinde;

1-Ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara öğrencilerin ikamet adresleri,

2-Kayıt alanındaki bir ortaokulda eğitim aldıkları süre (bulunuşluk süresi),

3-Tercih önceliği,

4-Okul başarı dilimleri,

5-Özürsüz devamsızlık süresi ve

6-Yaş kriterleri dikkate alınarak yerleştirmeler yapılacaktır.

 29-06-201829-06-2018

29-06-2018

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.