RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN WEB 2.0 ARAÇLARI REHBERİ HAZIRLANDI

ÖĞRETMENLERİMİZ İÇİN WEB 2.0 ARAÇLARI REHBERİ HAZIRLANDI

Web 2.0 araçlarının öğrenmeyi oyunlaştırma ve eğlenceli hale getirme, öğrencilerin derse aktif katılımını sağlama, sınıf içi etkileşimi artırma, öğrenmeyi bireyselleştirme ve her zaman/her yerde sürdürülebilir hale getirme açısından her öğretmenin bilmesi gereken bir konu olduğu hepimizce malum.

İnternette ihtiyaç duyduğunuz her konuda onlarca web aracı ve uygulama bulmak mümkün. Ancak bir öğretmenin mesleki çalışmaları sırasında ihtiyaç duyabileceği tüm web araçlarını tanıtan ve bu araçlara ilişkin eğitici videolara bağlantı verildiği derli toplu bir çalışmaya rastlamak pek mümkün değil.

Bu ihtiyaca binaen; ders planlama, içerik ve materyal hazırlama veya ölçme değerlendirme aşamalarında binlerce web aracı ve uygulama arasında öğretmenlerimiz kaybolmasın ve ihtiyaç duydukları web aracını kolaylıkla bulabilsinler diye, bir Web 2.0 Araçları Öğretmen Rehberi hazırladık.

Bu Web 2.0 Araçları Öğretmen Rehberinde; afiş hazırlama, artırılmış gerçeklik (VR), e-kitap hazırlama, iş birliği-etkileşim, online sınav-anket-quiz, uzaktan eğitim araçları, etkileşimli video-animasyon hazırlama, web sitesi-blog hazırlama, haritalama-zihin araçları, logo tasarım, kodlama-robotik, faydalı uygulamalar ve alternatif araçlar başlıkları altında kategorilendirilmiş 93 web aracı ve uygulamaya yer verdik.

Sayıları binleri bulan web aracı ve uygulamalar içerisinden seçim yaparken eğitsel değeri, kullanım kolaylığı, ücretsiz kullanma imkanı, Türkçe dil desteği vb. özellikleri dikkate aldık.

Her başlık altında seçtiğimiz web aracı ve uygulamalar ile ilgili tanıtıcı logolar ve kısa açıklama metinlerine yer verip, detaylı tanıtım videoları için QR kodlar yerleştirdik.

Bu süreçte, başta bu çalışma için bizleri motive eden Milli Eğitim Müdürümüz Yaşar KOÇAK'a, rehber içeriği ve eğitim videolarının hazırlanmasında büyük emek veren Bilişim Teknolojileri Öğretmenimiz Burak TURGUT'a ve emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Değişen çağla birlikte gelişen yepyeni bir öğretmen profili var karşımızda. Yeni öğrenme ortamları, yaklaşımları ve araçlarıyla öğretmenin rolü de dönüşüyor, Öğretmen 2.0 hızla yükleniyor. Bu dönüşüme küçük bir katkı, öğretmenlerimize faydalı olması ve daha da geliştirilmesi dileğiyle Web 2.0 Araçları Öğretmen Rehberini öğretmenlerimizin beğenisi ve kullanımına sunuyoruz.

Web 2.0 Araçları Öğretmen Rehberini indirmek için tıklayın.

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.