RİZE İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MUTLU VE BAŞARILI ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR?

Kapsayıcı Eğitim Bağlamında Okul Yöneticilerinin Mesleki Gelişim Programı nedeniyle ilimizde bulunan Eğitimci Yazar Dr. Özgür BOLAT, Rize Adalet Eğitim Merkezi salonunda okul yöneticilerine ve öğretmenlere yönelik "Mutlu ve Başarılı Çocuk Nasıl Yetiştirilir?"  konulu bir seminer verdi. 
MUTLU VE BAŞARILI ÇOCUK NASIL YETİŞTİRİLİR?

Seminere;  Konya Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Ramazan SOLMAZ, Rize Milli Eğitim Müdürü Sayın Yaşar KOÇAK, Personel Eğitim Merkezi Müdürü Sayın Necati KURÇENLİ, okul yöneticilerimiz ve öğretmenlerimiz katıldı.

Dr. Özgür BOLAT seminerde,  başarılı ve mutlu çocuklar yetiştirebilmenin püf noktalarını anlattı. Dr. Özgür BOLAT,  dinleyicilerin cevaplarıyla gelişen interaktif bir sunum gerçekleştirdi. Mutluluğu dış kaynaklarda bulanların eğer bu şekilde kendilerini mutlu edemezlerse bu eksikliklerini bağımlılıklarla doldurduklarının altını çizen BOLAT,  iç kaynaklı başarının mutluluk getirdiğini, değerlerinin farkında olan insanların mutlu olduğunu örneklerle anlattı. BOLAT, günümüzde birçok insanın bireysel başarılarıyla mutlu olmaya çalıştıklarını ve bu dış kaynaklı mutluluğun sürmesi için sürekli başarılı olmaları gerektiğini ifade etti. BOLAT,  "Bir insan ne zaman mutlu olur?  Bunu sormamız gerekiyor. Mutluluğun özünde kabul görmek var. Bir insan başka bir insan tarafından kabul görünce mutlu oluyor. Bakıyorsunuz evli çiftler mutlu. Neden? Çünkü en az bir kişi tarafından kabul edilmişler.  Bir öğrenci,  öğretmeni ya da diğer arkadaşları tarafından kabul görmediğinde sıkıntı yaşıyor. Okula gitmek istemiyor.  Okullarda çocuklara başarılı ve başarısız olduklarında nasıl hissettiklerini sorduğumda başarılı olursak iyi başarısız olursak kötü hissederim diyorlar. Bu ne demek biliyor musunuz? Çocuklarımız duyguları bilmiyorlar.  Üzüntü hissetmeleri gereken yerde kızgınlık, kızgınlık hissetmeleri gereken yerde de üzüntü hissediyorlar "dedi.

Ezber bozan farklı yaklaşımlarıyla salondaki dinleyicilerin ilgi odağı olan BOLAT,  "Kazanmaya bağlı bir mutluluk sürdürülebilir değildir. Onun için bir ortamda öğretmen veya aile ne kadar çok ödül kullanırsa, çocuk da o kadar performans odaklı olur ve kolay işleri seçer. Bu da gelişimi durdurur ve ilerleyemez. Onun için çocuklarımızı asla performans odaklı yetiştirmemeliyiz" diye konuştu.

22-08-201922-08-201922-08-201922-08-201922-08-201922-08-201922-08-2019

Eminettin Mahallesi Valilik Binası Kat 3 MERKEZ/RİZE - 464 280 53 00 / 464 280 53 03

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.